Реферат Курсовая Конспект
ПРОМИСЛОВИЙ МАРКЕТИНГ - раздел Философия, «Промисловий Маркетинг» ...
|
«ПРОМИСЛОВИЙ МАРКЕТИНГ»
Тем а 1. Сутність, завдання та концепції промислового маркетингу
Тема З. Формування та дослідження попиту на промислові товари
Тема 4. Маркетингові дослідження на промисловому підприємстві
Роль, структура і зміст маркетингових досліджень
Роль маркетингових досліджень полягає в оцінці маркетингових ситуацій, забезпеченні інформацією, яка дозволяє створити ефективну маркетингову програму підприємства.
Мета маркетингових досліджень полягає в ідентифікації як проблем, так і можливостей підприємства зайняти конкурентну позицію на конкретному ринку в певний період часу шляхом пристосування його продукції до потреб і вимог споживачів, у зменшенні невизначеності, міри ризику, збільшенні ймовірності успіху ринкової діяльності.
Визначальні вимоги до маркетингових досліджень: системність комплексність, регулярність, об'єктивність, оперативність, ретельність, результативність, економічність.
Залежно від використання інформації, засобів її отримання, техніки проведення досліджень та кінцевих результатів маркетингові дослідження поділяються на такі види:
1. Кабінетні - використовують офіційні друковані джерела інформації, методи економічного аналізу в поєднанні з елементами економетрії та математичної статистики. Вони дають загальне уявлення про стан економічної кон'юнктури, тенденції розвитку ринків, їх стан, місткість та ін. Ці методи відносно дешеві.
2. Польові - використовують особисті контакти, первинну інформацію, методи економічного аналізу. Вони дозволяють швидко ознайомитись з конкретними вимогами ринку, торгівельними звичаями, методами збуту, поведінкою споживачів, цінами. Проте вони є найскладнішими і найдорожчими.
3. Пілотні (методи пробного продажу) - використовують за недостатком інформації щодо ринкової ситуації. Вони дають змогу здійснити апробацію нової продукції, методів продажу, збирати маркетингову інформацію та ін. Ці методи не позбавлені ризику зазнати значних збитків.
4. Ділові контакти з представниками інших фірм і покупцями.
5. Панельні дослідження - регулярне спілкування з тією ж самою групою споживачів.
Маркетингові дослідження — це не тільки проведення класичних досліджень (ринку, мотивів попиту, потенціалу), а й вивчення всього кращого, передового з досвіду фірм - партнерів і конкурентів з метою використання у власній діяльності.
Бенчмаркінг - діяльність спрямована на створення підприємством власної стратегії, яка базується на досвіді партнерів і конкурентів на галузевому, міжгалузевому та міжнаціональному рівнях.
Маркетингові дослідження можуть виконуватися підприємствами самостійно або за допомогою спеціалізованих дослідницьких організацій. Власні організаційні форми проведення маркетингових досліджень такі:
—відділ маркетингу, до складу якого входять спеціальні підрозділи маркетингових досліджень;
—відділи маркетингових досліджень ринку;
—проблемні ради на рівні вищого керівництва підприємством;
—тимчасові консультативні групи на рівні середнього менеджменту;
—венчурні групи (для відпрацьовування проектів, які мають високий рівень ризику щодо досягнення бажаних цілей).
Спеціалізовані дослідницькі організації:
—консалтингові фірми;
—рекламні агентства;
—агентства з опитувань;
—інформаційні фірми (організації).
Промислові маркетингові дослідження — це широка сфера діяльності, яка визначається як систематичний збір, обробка та аналіз інформації, та можливостей, які належать до промислового маркетингу, з ціллю прийняття маркетингових рішень та зниження рівня ризику і невпевненості щодо прийнятих рішень.
До методів аналізу маркетингової інформації належать: регресійний, кореляційний, факторний, дискримінантний та гніздовий аналіз.
Основними видами маркетингової інформації є первинна і вторинна, внутрішня та зовнішня.
Первинною називається інформація, яка збирається вперше для досягнення конкретних цілей підприємства чи фірми і для прийняття конкретних рішень.
Незважаючи на складність і тривалість збирання первинної інформації, досить великі витрати, первинна інформація має значні переваги над вторинною: конкретну спрямованість на вирішення потрібних проблем, доступність і надійність, оскільки методологія збирання відома і контрольована.
Між маркетинговими дослідженнями на ринку ТПП (товарів промислового значення) та ринку ТКС (товарів кінцевого споживання) є певні відмінності.
Особливості здійснення маркетингових досліджень на ринку ТПП:
—більша увага приділяється вторинній інформації та експертним оцінкам;
—характерним методом збору первинної інформації є опитування;
—відзначається систематичністю, з особливою увагою досліджуються моделі поведінки потенційних споживачів та процес прийняття рішення про закупівлю ТПП;
—обсяг первинної інформації невеликий;
—крім базової вторинної інформації первинна маркетингова інформація збирається для визначення відношення до товару, організацій споживачів, мотивацій придбання.
У промисловому маркетингу опитування є основним методом збору первинної інформації, хоча в останні роки він дещо втрачає свій імідж. Перспектива розвитку опитування - у довготривалому співробітництві зі споживачами (панельні дослідження, консультування, конференції, аукціони, торги, виставки, ярмарки). Особливості процесу опитування на ринках ТПП та ТКС наведені у табл.4.1.
Таблиця 4.1.
Відмінності між підходами до маркетингових опитувань на ринках ТКС та ТПП
Показники | Ринок кінцевих споживачів | Промисловий ринок |
1. Розмір вибірки 2. Доступність респондентів 3. Визначення респондентів 4. Кооперація з респондентами 5. Інтєрв’юери 6. Вартість дослідження | Вибірка значна, залежить від мети, але не обмежена. Легка доступність, можливість проведення Інтерв'ю по телефону та вдома. Сегментування простіше (за різними критеріями), кінцевий продавець є також І споживачем товарів та послуг. Виявляється з роками все складніше, більшість взагалі нічим не цікавляться. Можна легше навчити, вони теж споживачі. Залежить від розміру вибірки та повторюваності. Витрачається значно більше коштів, ніж на промисловому ринку. | Незначна, залежіть від кількості підприємств у галузі. Існують труднощі: опитування можливе тільки в робочі години, опитувані зайняті виробничими питаннями Інколи складніше, користувач І особа, яка приймає рішення, в більшості випадків різні Через менший обсяг вибірки менше вивчений Важко знайти досвідченого Інтерв'юера, потрібна спеціальна підготовка Інтерв’юерів. Значно дешевше. |
Існують такі методи контакту з респондентом у промислових маркетингових дослідженнях: особисті інтерв'ю, по телефону, поштою, комп'ютерні (Інтернет).
Критеріями вибору методу опитування у промислових дослідженнях є витрати коштів, витрати часу, кількість та якість інформації, ймовірність відповіді, упередження респондента.
Сукупність інформації, необхідної для виконання маркетингових заходів, називають системою маркетингової інформації.
Маркетингова інформаційна система (МІС) відбиває постійно діючий взаємозв'язок і взаємозалежність людей, оргтехніки та методичних підходів, зорієнтованих на визначення проблеми, збирання, узагальнення, аналіз, оцінку, розповсюдження своєчасної, точної, повної та вірогідної інформації для використання її керівництвом маркетингової служби корпорації з метою довести управління корпорацією до рівня, який максимально відповідав би виробленій стратегії. Складовими МІС є: 1) система внутрішньої звітності; 2) система маркетингових досліджень; 3)система аналізу маркетингової інформації; 4) система збирання поточної зовнішньої маркетингової інформації.
В ряді випадків маркетингові інформаційні системи не дозволяють досягти поставлених цілей, причинами цього є особливості людей, наприклад несприйняття нового, нездатність сприйняття недостатньо добре структурованих проблем. У зв'язку з цим нині перевага все більше віддається системам підтримки рішень (СПР). Вона включає систему даних, систему моделей, діалогові системи.
Тема 5. Дослідження кон'юнктури ринку
Кількісні методи прогнозування.
1. Множинна регресія — пошук рівняння, яке відображає залежність майбутніх обсягів збуту від набору незалежних змінних (наприклад, від витрат на рекламу, рівня цін, кількості продажів тощо).
2.Метод екстраполяції - перенесення тенденцій моделі збуту на майбутнє.
3. Метод стандартного розподілу ймовірностей (PERT від program evaluation and review). Згідно з цим методом перш за все експертним шляхом визначається значення трьох видів прогнозу збуту:
—оптимістичного — О;
—песимістичного — П;
—найбільш ймовірного — М.
Далі розраховується очікуване значення прогнозу збуту (Зп)
3п =(О+4М+П)/6,
після чого розраховується стандартне відхилення (Св)
Св =(О-П)/6
У відповідності із загальною теорією статистики найбільш вірогідне значення збутового прогнозу (із ймовірністю 95%) знаходитиметься в межах ± 2Св.
3n=3t ·(3t/3 t -1),
де Зt — обсяги збуту поточного року,
3t-1 — обсяги збуту минулого року.
4. Кореляційний аналіз — статистичне визначення значимих чинників впливу на обсяги збуту продукції підприємства та міри їх впливу.
5. Прогнозування на основі частки ринку. Згідно з цим методом майбутні обсяги збуту визначаються виходячи з прогнозу загальних обсягів збуту галузі і запланованої частки ринку підприємства.
6. Аналіз кінцевого використання. Прогноз базується на аналізі обсягів збуту кінцевої продукції. Метод використовується при прогнозуванні збуту сировини, напівфабрикатів, комплектуючих виробів.
7. Аналіз часових рядів (рядів динаміки). Прогноз збуту встановлюється виходячи з чотирьох видів коливань:
—циклічних - тривалість більше року;
—безсистемних - разові події;
—періодичних - сезонних;
—тренди - підйоми і спади збуту як результат фундаментальних причин.
Варто також зазначити, що вивчати та прогнозувати кон'юнктуру доцільно на основі аналізу всього комплексу змін. Якість аналізу і прогнозу ринкової кон'юнктури залежить від повноти і достовірності інформації. Чим більше показників при цьому залучається, тим правильніше і точніше можна визначити сформовану на певний момент кон'юнктурну ситуацію та перспективу її подальших змін і розвитку.
Тема 5. Матеріально-технічне постачання як складова маркетингової діяльності підприємства
P = NxQ
Другий спосіб визначення потреби в матеріальних ресурсах пов'язаний з врахуванням складських залишків матеріалів і поповненням запасів, регулюванням термінів постачання і розмірів партій, а також з врахуванням витрат матеріальних ресурсів минулих періодів.
План матеріально-технічного постачання складається з двох частин: розрахунку потреби підприємства в сировині, матеріалах, паливі, устаткуванні, необхідних підприємству для виготовлення готової продукції, на яку є замовлення споживачів, і джерел покриття цієї потреби за рахунок внутрішніх резервів - перехідних залишків сировини і матеріалів на початок планового періоду — і застосування ділових відходів сировини і матеріалів.
Відраховуючи із визначеної потреби підприємства в сировині і матеріалах внутрішні резерви матеріальних ресурсів, залишків, одержують необхідну кількість матеріальних ресурсів, які треба закуповувати у підприємств, які їх виробляють, а також у посередницьких торгівельних організаціях.
Після визначення потреби в кожному виді ресурсів встановлюється можливий вид їх закупівлі. Складається перелік можливих постачальників для кожного виду ресурсів, використовується інформація по вивченню ринку обладнання, сировини і матеріалів. Якщо постачальників декілька здійснюється їх рангування по таким показникам як виробничі потужності, ціни на ресурси, надійність постачальника, економічність закупівлі, якість ресурсів, комплектність постачання, періодичність поставки, "комунікаційні умови, можливості сервісного обслуговування, пакування тощо. Переваги повинні віддаватись тим постачальникам, які одержали найбільше значення оцінки.
Існують методи оцінки рейтингу постачальників за показниками: технічні характеристики, ціна, якість та послуги, що надаються. Наведемо для прикладу рейтинг постачальників моніторів, оскільки це одна з найдорожчих частин комп'ютерів, з якою у свідомості споживача асоціюється якість комп'ютера в цілому. Визначимо шість потенційних постачальників і сформулюємо основні критерії їх вибору з наданням їм вагових коефіцієнтів (табл.9.2.).
Таблиця 9.2
Критерії оцінки постачальників
Оскільки компанія позиціонує свою продукцію як продукцію високої якості, а остання великою мірою залежить від якості комплектуючих, саме цьому критерію наданий найвищий ваговий коефіцієнт (табл. 9.3).
Таблиця 9.3
Рейтинг постачальників за якістю
Для продукції, яка позиціонує на якості, критерій ціни має менше значення, тому вона має найменший ваговий коефіцієнт (табл. 9.4.)є
Таблиця 9.4
Рейтинг постачальників за ціною
При прийнятті рішення про закупівлю моніторів велике значення має можливість отримання різноманітної інформації і кваліфікованих консультацій. Не менш важливим чинником є наявність гарантій на продукцію і можливість отримання комплектуючих (табл. 9.5).
Таблиця 9.5
Рейтинг постачальників за наданими послугами
Оскільки компанія ставить перед собою завдання задоволення потреб різноманітних ринкових сегментів, то при виборі постачальника важливим критерієм є повнота асортиментного набору моніторів з різноманітними технічними характеристиками, які повинні відповідати світовим стандартам. Серед основних технічних характеристик монітора можна виділити: діагональ монітора, максимальна роздільну здатність, кількість кольорів, частота розподілу, рівень захисту користувача від електромагнітного випромінювання тощо (табл. 9.6, табл. 9.7.).
Таблиця 9.6
Рейтинг постачальників за технічними характеристиками.
Таблиця 9.7
Підсумковий рейтинг постачальників
Виходячи із сумарного рейтингу постачальників, необхідно розташувати постачальників моніторів в порядку зменшення їх привабливості для компанії (табл. 9.8).
Таблиця 9.8
Порядок зменшення привабливості постачальників
Закупівельний центр може спробувати домовитися з вигідним для себе постачальником про порівняно кращі ціни і строки поставки, перш ніж зробити остаточний вибір. Багато покупців віддають перевагу деякій кількості джерел постачання для того, щоб повністю не залежати від одного з них у разі будь-якої невдачі. Виробники, як правило, хочуть мати можливість зпівставляти рівні цін та інших атрибутів ТПП різних постачальників. Наприклад, виробник, маючи трьох постачальників, може від одного, провідного, одержувати 60 % необхідної кількості продукції й відповідно 30 і 9 % - від двох інших. У цій ситуації останні, намагаючись розширити свою частку ринку і потіснити на ньому провідного постачальника, у майбутньому намагатимуться запропонувати вигідніші ціни та умови постачання виробника.
Остаточний вибір постачальника базується не тільки на оцінюванні особливостей його виробництва, а й на врахуванні всіх закупівельних витрат (ціна продукції, що купується, додаткові витрати внаслідок можливого браку, відмовлень тощо).
Згідно з вимогами міжнародних стандартів ISO 9000 постачальник також повинен визначити, задокументувати і підтримувати в робочому стані процедури, які забезпечують вантажно-розвантажувальні роботи, зберігання, пакування та поставку продукції. Ці вимоги зазначаються в нормативно-технічній документації окремо для кожного виду продукції. Вони мають бути спрямовані на створення умов для максимально можливого забезпечення та збереження рівня якості. Для цього постачальник повинен мати надійні склади або приміщення для зберігання продукції. Окремо регламентується порядок приймання продукції ї складських приміщеннях та її відвантаження.
Після визначення виду і терміну закупівлі, необхідно розрахувати обсяги закупівель по кожному матеріалу. Розробка плану закупівлі закінчується складанням бюджету постачання підприємства, який включає: бюджет закупівлі, бюджет зберігання запасів, бюджет загальних витрат.
В цілях зниження витрат здійснюється вартісний аналіз закупівельної діяльності. Проведення вартісного аналізу припускає співробітництво відділу постачання з іншими підрозділами підприємств.
Забезпечення виробничих цехів матеріальними ресурсами є заключною частиною матеріально-технічного постачання виробництва.
Тема 6. Маркетингове управління та планування на промислових підприємствах
– Конец работы –
Используемые теги: промисловий, маркетинг0.051
Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: ПРОМИСЛОВИЙ МАРКЕТИНГ
Если этот материал оказался полезным для Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:
Твитнуть |
Новости и инфо для студентов