Характеристика: структура тексту, реквізити

Характеристика – це документ, у якому надається оцінка ділових і моральних якостей особи (працівника, учня, студента, службовця) як члена колективу.

Характеристику пред’являють при вступі до середніх і вищих навчальних закладів, висуванні на виборні посади, переобранні, атестації, оформленні на роботу за конкурсом до науково-дослідних інститутів тощо.

Відповідно до призначення характеристики поділяють на такі види:

1) виробничі;

2) атестаційні;

3) рекомендаційні;

4) нейтральні.

Характеристика має містити такі відомості:

· назва виду документа (ХАРАКТЕРИСТИКА);

· прізвище, ім'я та по батькові особи, на яку укладається характеристика (в родовому відмінку);

· статус; посада; науковий ступінь і вчене звання (якщо є);

· місце роботи, навчання;

· рік народження (за потреби – національність, домашня адреса, освіта);

· текст;

· висновки – призначення характеристики;

· посада (ліворуч), підпис (праворуч), ініціали, прізвище керівника установи, закладу (за потреби – інших відповідальних осіб);

· дата укладання документа (ліворуч);

· печатка установи, що видала характеристику.

Текст характеристики викладається від третьої особи. У тексті подають дані про трудову діяльність (навчання), з якого часу працює (навчається), просування по службі; ставлення до службових обов'язків; який має рівень професійної майстерності; найвагоміші досягнення, заохочення, стягнення. Зазначаються моральні якості – риси характеру, ставлення до колег чи інших членів колективу.

Характеристику укладають у двох примірниках, один із яких отримує працівник, а другий (копію) підшивають до його особової справи. Згідно з типовим запитом характеристика може надсилатися до вищих інстанцій, судових і адміністративно-господарчих органів та інших установ.

Зразок: