УРОК 11 .

ТЕМА :Світ дитинства .

 

МЕТА УРОКУ :

Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

ри вміти характеризувати їх ;

- познайомити з біографією К. Дебюсі ;

-Визначення національної специфіки музики,

форм прояву в музиці історичних подій, життєвих ситуацій, характерів людей, відображення станів природи ( емоційно – образного змісту музичних творів) ;

- характеристика та порівняння жанрів ( сюїта) сто –

совно відображення ними життєвих образів ;

- Змінний розмір ;

- закріплювати набуті знання і вміння учнів.

Виховна :- виховувати любов до класичної му –

зики, і музики рідного народу ;

- виховувати здатність співпереживати зміст ро- зучених пісень та почутих музичних творів

Розвиваюча :- розвивати музичні здібності учнів

їх творчі задатки ;

- розвивати вокально – хорові навички;

- розвивати слух, ритм.

Обладнання :Інструменти, магнітофон, диск із запи –

сом твору, папки із теорією , портрет компози-

тора, наочні матеріали.

Методи і прийоми: словесні ( розповідь, бесіда), наоч-

ні ( використання папок портрету композитора

демонстраційний матеріал малюнок ) власний показ вчителя аналіз музичного твору, метод порівняння, спів групами та індивідуально .

 

ХІД УРОКУ :

 

I . Організація учнів до уроку.

 

Музичне вітання.

Музика чарівне диво, звідки ти така грайлива

Чи надовго ? Назавжди! Чи не зникнеш ти куди?

Буду завжди панувати, і в серцях і в кожній хаті

Щоб лунало на весь світ здрастуй музико,

Здрастуй музико, здрастуй музико – Привіт !

 

Вступне слово вчителя :

 

Вч . Сьогодні ми поглибимо знання про імпресіонізм.

Засновником музичного імпресіонізму вважають Клода Дебюссі, визначного французького композитора. Його твори були новаторськими на той час за мелодикою, гармонією, оркестровкою та формою. Свіжість миттєвих вражень поєднувалася в музиці Клода Дебюссі з витонченістю та поетичністю виражених почуттів. Усе життя і творчість композитора пов'язані з Парижем. Там він розпочав свою творчу діяльність. Ще за роки навчання в консерваторії Клод Дебюссі викликав здивування викладачів своїми пошуками незвичних звукових сполучень, намаганням подолати сталі композиторські традиції.

Його творчість формувалася під глибоким впливом живопису художників-імпресіоністів та сучасної йому поезії.

Надзвичайне враження справила на Клода музика російських композиторів Миколи Римського-Корсакова, Олександра Бородіна і, особливо, Модеста Мусоргського. У їхніх творах молодий композитор побачив приклад нетрадиційного використання можливостей музичної мови.

Особливо яскраво Клод Дебюссі використовував широкі виражальні можливості симфонічного оркестру. У творчому доробку композитора велика кількість симфонічних творів, опера «Пелеас і Мелізанда», фортепіанна музика.

Симфонічні та фортепіанні твори Клода Дебюссі зазвичай є програмними, з поетичними і живописними назвами — оркестрова прелюдія «Післяполудневий відпочинок Фавна», фортепіанні прелюдії «Дівчина з волоссям кольору льону», «Сліди на снігу» тощо. Їх образи — ліричні, напівреальні, породжені своєрідним колоритом ритмів, тембрів і гармонії.

Пошуки нової образної палітри зумовили оновлення всіх музично-виражальних засобів у творчості Клода Дебюссі. У його музиці відкривається образний світ, сповнений найтонших відтінків людських почуттів, поетичності та краси.

 

Відомості про п’єсу К. Дебюссі „Доктор Gradus ad Parnassum” із сюїти „Дитячий куточок”

Сюїта для фортепіано «Дитячий куточок» була присвячена Дебюссі його маленькій дочці Еммі. Сюїта складається з шести п'єс: «Doctor Gradus ad Parnassum», «Колискова слонів», «Серенада ляльці», «Сніг танцює», «Маленький пастух», «Ляльковий кек-уок». До першого видання твору Дебюссі навіть власноруч зробив ілюстрації.

«Doctor Gradus ad Parnassum» — перша частина сюїти (Gradus ad Parnassum означає «сходинка до Парнасу»); вона з гумором розповідає про труднощі засвоєння маленьким піаністом техніки гри на фортепіано. Варто зазначити, що ця п’єса є етюдом.

Етюд – це тренувальна вправа для розвитку виконавської техніки музиканта.

Як правило, етюди використовують виконавці-інструменталісти.

П’єса „Doctor Gradus ad Parnassum” із сюїти „Дитячий куточок” змальовує образ дитини за роялем, яка приречена «боротися» з одноманітними труднощами фортепіанних вправ. Почуття та настрій маленького піаніста постійно змінюються: за нудьгою і розчаруванням настає непереборне бажання розважитися.

 

II .Слухання. К. Дебюссі. „Доктор Gradus ad Parnassum” із сюїти „Дитячий куточок”

 

Вч . Що ви уявляли під час слухання музики?

Уч. Відповіді

Вч. Чи бували у вашому житті ситуації, подібні до змальованої у п’єсі?

Уч. Відповіді.

Вч. Якими засобами виразності музика «намалювала» вчителя і учня?

Уч. Відповіді.

 

 

I I I. Виконання музичної розспівки.

Ця розспівка налаштовує учнів на характер пісні, яку вони будуть вчити на уроці.

- виконання розспівки за співом учителя ;

- виконання розспівки в характері .

 

Вч. У народних піснях досить часто трапляються мелодії , в яких змінюється метро ритмічна побудова – розмір . Зміна розміру характера для ліричних пісень , у яких зміну почуттів виражено будовою вірша . Тому й в музиці змінюються засоби музичної виразності , зокрема , лад і розмір .

 

IV. Розучування пісні Г. Гладкова «Тихий марш» .

Вч. Не лише у творчості Клода Дебюссі чи інших імпресіоністів ми зустрічаємо дивовижні образи, здавалося б, найпростіших проявів життя. Творці художніх образів у різних галузях мистецтва — письменники, поети, художники, архітектори, композитори — часто надають несподіваного тлумачення звичайнісіньким речам, людям, природним явищам. Це і є мистецький образ, уособлення бачення митцем оточуючого світу.

Наприклад, художній образ книги. Іван Франко порівнює книгу з морськими глибинами — глибинами мудрості, де працьовиті та настирливі можуть знайти дорогоцінні перлини — знання. А в пісні «Тихий марш» Геннадія Гладкова з дитячого кінофільму «Крапка, крапка, кома» також є образ книги — цікавий, фантастичний, поєднаний з образом наполегливого шукача знань.

Прослухайте і розучіть пісню „Тихий марш”.

Демонстрація пісні „Тихий марш”

Розучування пісні „Тихий марш”

Караоке. Пісня „Тихий марш”