ТЕМА :Перлина вокальної музики .
МЕТА УРОКУ :
Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-
ри вміти характеризувати їх ;
Біографія В. Сильвестрова , М. Глінки ;
-Визначення національної специфіки музики,
форм прояву в музиці історичних подій, життєвих ситуацій, характерів людей, відображення станів природи ( емоційно – образного змісту музичних творів) ;
- характеристика та порівняння жанрів ( сюїта) сто –
совно відображення ними життєвих образів ;
- закріплювати набуті знання і вміння учнів.
Виховна :- виховувати любов до класичної му –
зики, і музики рідного народу ;
- виховувати здатність співпереживати зміст ро- зучених пісень та почутих музичних творів
Розвиваюча :- розвивати музичні здібності учнів
їх творчі задатки ;
- розвивати вокально – хорові навички;
- розвивати слух, ритм.
Обладнання :Інструменти, магнітофон, диск із запи –
сом твору, папки із теорією , портрет компози-
тора, наочні матеріали.
Методи і прийоми: словесні ( розповідь, бесіда), наоч-
ні ( використання папок портрету композитора
демонстраційний матеріал малюнок ) власний показ вчителя аналіз музичного твору, метод порівняння, спів групами та індивідуально .
ХІД УРОКУ :
I . Організація учнів до уроку.
Музичне вітання.
Музика чарівне диво, звідки ти така грайлива
Чи надовго ? Назавжди! Чи не зникнеш ти куди?
Буду завжди панувати, і в серцях і в кожній хаті
Щоб лунало на весь світ здрастуй музико,
Здрастуй музико, здрастуй музико – Привіт !
Вступне слово вчителя :
Вч . Минулого року ми розмірковували про роль літератури у вокальній музиці, слухали пісні, романси, вокаліз.
Михайло Іванович Глінка – видатний російський композитор XIX століття, засновник російської класичної музики — оперної та симфонічної, автор прекрасних пісень, романсів та інструментальних творів.
Джерелом музики Михайла Глінки є народна російська пісенність. Найяскравішим спогадом дитинства композитора були казки його няні та народні пісні, інтонації яких згодом втілилися у творах композитора. Він грав на різних інструментах у складі домашнього оркестру його дядька, і особливо захоплювався народними піснями у виконанні оркестру.
Під час навчання у Благородному пансіоні при Головному педагогічному інституті Михайло Глінка познайомився з Олександром Пушкіним. Його вірші справили на Глінку незабутнє враження і згодом посіли значне місце у вокальній музиці композитора.
Романс Михайла Глінки „Я мить чудову пам'ятаю” на вірші Олександра Пушкіна — перлина російської вокальної лірики.
Історія створення романсу М. Глінки „Я мить чудову пам’ятаю”
У 1825 році Олександр Пушкін, захоплений красою Анни Керн, написав на згадку про їхню зустріч віршовані рядки: „Я мить чудову пам'ятаю...”. Цей вірш — світлий, натхненний гімн коханню — один із найкращих творів геніального російського поета. Він передав у поезії тепло, ніжність і пристрасть своєї палкої душі.
Пройшло 15 років. Одного разу донька Анни Керн Катерина, гостюючи у подруги, випадково зустрілася з талановитим, уже досить відомим композитором, Михайлом Глінкою.
І «чудова мить» повторилася! Захоплення, симпатія, любов вилилися у прекрасну ліричну музику, написану на рядки знаменитого вірша.
Так примхливо переплелися образи матері і доньки у творчості двох видатних російських митців. Так з'явився один із найкращих творів Михайла Глінки романс «Я мить чудову пам'ятаю».
М'яка, пластична, шляхетна мелодія ллється вільно і невимушено, відображаючи всі емоційні відтінки змісту вірша: зачарування і радість знайомства, світлі надії і сподівання; тривога і сум від розлуки з коханою. І знову – світло, радість нової зустрічі.
Надзвичайно тонко і гармонійно поєдналися в романсі щирі слова і натхненна музика — два крила одного прекрасного почуття.
Романсом називають вокальний твір для голосу з інструментальним супроводом.
Вч . Романс передає особисті почуття і враження, тому цей твір виконують соло або дуетом і ніколи не співають хором.
Прослухайте романс „Я мить чудову пам’ятаю” і поміркуйте, скільки частин можна виділити у творі.
II . Слухання. Романс М. Глінки „Я мить чудову пам’ятаю”
Вч .Який настрій передано в романсі?
Уч . відповіді.
Вч .Поміркуйте, якими засобами музичної виразності створено світлий, ліричний характер першої та останньої частин і більш напружений, лірико-драматичний настрій середньої частини вокального твору.
Уч. Відповіді.
Відомості про В. В. Сильвестрова
„Тільки мелодія робить музику вічною...” – ці слова сказав Валентин Васильович Сильвестров, музикант і композитор, який тривалий час був невизнаним авангардистом нового стилю написання музики.
Він почав займатися музикою з 15 років. Музичну освіту здобув у Київській консерваторії у класі відомого композитора Бориса Лятошинського. Рання творчість Валентина Сильвестрова – це відчуття свідомої чистоти, світла і духовності музики високого бароко, класицизму і раннього романтизму.
У 50-60-х роках минулого століття Валентин Сильвестров разом із групою інших молодих композиторів висловив прагнення відійти від застарілих музичних традицій і йти в ногу з найсучаснішими поглядами у світовій та європейській музиці. Їх наміри стосувались оновлення музично-виражальних засобів та національних музичних форм і жанрів, пошуків нових можливостей перетворення фольклору.
На той час це був занадто сміливий крок, тому твори Валентина Сильвестрова та його однодумців перестали звучати – їх забороняли, вилучали з концертних програм. Визнання прийшло до композитора спочатку за кордоном, а вже потім – на батьківщині. Першою Міжнародною премією Валентин Сильвестров був нагороджений у Сполучених Штатах Америки, а лауреатом Міжнародного конкурсу став у Нідерландах. Лише двадцять років потому композитору присвоїли звання народного артиста України.
Музика Валентина Сильвестрова — це відображення руху, часу, що складається з дрібних деталей, які постійно розростаються і неначе нанизані одна на одну. Вони перетворюють музику в єдине ціле.
Відомості про пісню В. Сильвестрова „Прощай, світе, прощай, земле...” із циклу „Тихі пісні”
Вокальний цикл Валентина Сильвестрова «Тихі пісні» написаний для баритона (низького чоловічого голосу) в супроводі фортепіано на вірші класичних поетів. Цикл складають 24 пісні, в яких розкривається глибока любов композитора до української та російської поезії, до краси втілених у ній почуттів і оспівуваної природи.
Сам автор сказав, що головним героєм циклу є „поезія серця”. У „Тихих піснях” втілені найглибші, найзаповітніші роздуми композитора.
В усіх творах циклу простежується надзвичайно гармонічна єдність поезії та музики, схожість їх виражальних засобів, - і тому він сприймається як нескінченне щире висловлювання, як необмежений, безупинний спів. Красу безперервної пісенності підкреслюють багатство відтінків та різноманіття мелодичних зворотів.
Пісня «Прощай, світе, прощай, земле» на вірші Тараса Шевченка – прекрасний сумовитий розспів, що нагадує кобзарські думи. Зв'язок із народними поетичними і музичними джерелами виявляється в глибокій простоті втілення образу.
Прослухайте твір Валентина Сильвестрова «Прощай, світе, прощай, земле...» із циклу «Тихі пісні”.
Проаналізуйте передані характери, почуття та емоційні стани.
ІІ . Слухання. В. Сильвестров. „Прощай, світе, прощай, земле...” із циклу „Тихі пісні”
Вч .Чи відповідає характер музики змісту і настроям віршованого тексту?
Уч. Відповіді.
Вч .Поміркуйте, чи схожа пісня В. Сильвестрова на романси.
Уч. Відповіді.
I I I. Виконання музичної розспівки.
Ця розспівка налаштовує учнів на характер пісні, яку вони будуть вчити на уроці.
- виконання розспівки за співом учителя ;
- виконання розспівки в характері .
IV. Виконання пісні Г. Гладкова «Тихий марш»
Вч .Виконайте пісню Геннадія Гладкова „Тихий марш”, яку ми вивчили на попередньому уроці.
Слідкуйте за диханням і дикцією. Виконуйте її граціозно, весело, в темпі маршу.
Робота над піснею Г. Гладкова „Тихий марш”
Караоке. Пісня „Тихий марш”