УРОК 6 .

ТЕМА :Із сучасності в майбуття .

 

МЕТА УРОКУ :

Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

ри вміти характеризувати їх ;

- познайомити з біографією Г. Свиридова ;

-Визначення національної специфіки музики,

форм прояву в музиці історичних подій, життєвих ситуацій, характерів людей, відображення станів природи ( емоційно – образного змісту музичних творів) ;

- характеристика та порівняння жанрів ( сюїта) сто –

совно відображення ними життєвих образів ;

- Крапка біля нот . Паузи. ;

- закріплювати набуті знання і вміння учнів.

Виховна :- виховувати любов до класичної му –

зики, і музики рідного народу ;

- виховувати здатність співпереживати зміст ро- зучених пісень та почутих музичних творів

Розвиваюча :- розвивати музичні здібності учнів

їх творчі задатки ;

- розвивати вокально – хорові навички;

- розвивати слух, ритм.

Обладнання :Інструменти, магнітофон, диск із запи –

сом твору, папки із теорією , портрет компози-

тора, наочні матеріали.

Методи і прийоми: словесні ( розповідь, бесіда), наоч-

ні ( використання папок портрету композитора

демонстраційний матеріал малюнок ) власний показ вчителя аналіз музичного твору, метод порівняння, спів групами та індивідуально .

 

ХІД УРОКУ :

 

I . Організація учнів до уроку.

 

Музичне вітання.

Музика чарівне диво, звідки ти така грайлива

Чи надовго ? Назавжди! Чи не зникнеш ти куди?

Буду завжди панувати, і в серцях і в кожній хаті

Щоб лунало на весь світ здрастуй музико,

Здрастуй музико, здрастуй музико – Привіт !

 

Вступне слово вчителя :

Вч .Початок нового тисячоліття. Третє тисячоліття нарешті прийшло і стрімко опановує світом. Що чекає нас у новій епосі? Як ми маємо повестися в ній? Це питання поступово охоплює усіх дорослих , тих хто сьогодні чи завтра переступить поріг школи, чи тих хто ввійде до країни Дорослості, залишивши незабутні спогади з дитинства та отроцтва,
Вч . Яким ви бачите майбутнє ?

Уч. Відповіді. (Вчитель підтверджує слова учнів малюнками , які вони намалювали).

 

 

Вч. Так. А що саме ви намагаєтесь зробити вже сьогодні, щоб ваше майбутнє було таким , яким ви хочете його бачити ?

Уч. Відповіді.

Вч. . Скажіть , а кого й що ви візьмете з собою в майбутнє?

Уч. Відповіді.

Вч. А давайте помріємо, якою може бути музика майбутнього ?

Уч. Відповіді.

Вч Чи можемо ми почути музику майбутнього ?

Уч. Відповіді.

Вч .Давайте спробуємо . Кожна епоха вносить свої доповнення, окреслює нові стилі та напрямки в музиці.

Для сучасної музики властиве ускладнення музичної мови засобами дисонантного звучання. Музичні твори набувають нових інтонацій, виникають нові напрями, з'являються нові музичні інструменти, змінюються їхні виконавські технічні можливості.

Музика XX ст. зазнала значних ритмічних змін — музика в театрі, кіно, на естраді, класична і джазова. Стрімко розгортаються події, розвивається суспільство, а музика є відображенням життя. Митці XX століття завжди були в авангарді подій і своїм мистецтвом відображали дійсність.

Російський композитор Георгій Свиридов створив власний яскравий стиль. Його музика — це простота в поєднанні з новими інтонаціями.

Георгій Васильович Свиридов народився поблизу Курська і зростав у оточенні народних пісень свого краю. Любов до народної пісні композитор проніс крізь усе життя. Головні теми творчості Свиридова – натхненний образ Батьківщини, народу, людини з її багатим, поетичним духовним світом і любов'ю до рідної землі.

Життя композитора було нелегким. Громадянська війна трагічно забрала в чотирирічного хлопчика батька. А потім Велика Вітчизняна війна... Майже всі рукописи талановитого студента Ленінградської консерваторії загинули під час блокади міста. Так невблаганно і жорстоко відбилося на долі майбутнього видатного композитора бурхливе, тривожне XX століття.

У 1931 році на будівництво нового металургійного комбінату до Магнітогорська виїхав письменник Валентин Катаєв. Через два роки, вражений стрімким життям величезного будівництва, він написав роман «Час, уперед!”. У 1966 році режисер Михайло Швейцер зняв за сюжетом роману художній фільм.

Музичний твір «Час, уперед!» написаний композитором Георгієм Свиридовим як увертюра до однойменного кінофільму. Симфонічний оркестр яскраво відтворює ритми і пульс сучасного життя: на фоні уривчастого звучання струнних із неспинним наростанням динаміки звучить героїчна тема у виконанні труб, наче гімн сьогоденню.

Твір доносить до слухача подих енергії, цілеспрямованості та оптимізму.

 

II . Слухання. Г. Свиридов. Оркестрова увертюра до фільму „Час, уперед!”

 

Вч . Чому музичний твір „Час, уперед!” має таку назву?

Уч. відповіді

Вч . Опишіть характер музики. Який настрій вона створює?

Уч. відповіді

Вч . Якими засобами виразності Г. Свиридов зобразив безкінечність часу?

Уч. Відповіді.

Вч . Поміркуйте, які відчуття, надії, сподівання автора зазвучали в музиці

Уч. Відповіді

Вч . Подивимось репродукції картини Д. Бурлюка „Час”

Що спільного в образах цієї картини та музики Г. Свиридова?

Уч. Відповіді.

Вч . Які ваші уподобання в музиці XX-XXI століть?

Уч. Відповіді.

Вч . Чи стосуються вони лише розважальної музики?

Уч. Відповіді.

Вч. Чи є у вас улюблений сучасний композитор?

Уч .Відповіді.

Вч .Яке ваше ставлення до музики Г. Свиридова?

Уч. Відповіді.

 

I I I. Виконання музичної розспівки.

Ця розспівка налаштовує учнів на характер пісні, яку вони будуть вчити на уроці.

- виконання розспівки за співом учителя ;

- виконання розспівки в характері .

 

 

Вч. Крапка , поставлена біля ноти праворуч , подовжує тривалість звучання на половину .

 

 

 

 

 

IV. Розучування пісні «Колискова майбуття».

Вч . Разом із піснею поетеси і композитора з Черкащини Віри Дроботенко ми зможемо полинути із сьогодення у світле майбуття. Виразно і поетично авторка закликає нас до мрій про «незнаний світ», в якому з нами завжди буде вічний оберіг — «віра й батьківська любов».

Прослухайте і розучіть пісню „Колиска майбуття”.

 

Звучить пісня „Колиска майбуття”

 

Робота над піснею „Колиска майбуття”

 

Караоке. Пісня „Колиска майбуття”

 

Вч . Які ваші уподобання в музиці XX-XXI століть?

Уч. Відповіді.