УРОК 7 .

ТЕМА :патріот Франції .

МЕТА УРОКУ :

Навчальна :вчитиучнів уважно слухати музичні тво-

ри вміти характеризувати їх ;

- познайомити з біографією К, Сен – Санса ;

-Визначення національної специфіки музики,

форм прояву в музиці історичних подій, життєвих ситуацій, характерів людей, відображення станів природи ( емоційно – образного змісту музичних творів) ;

- характеристика та порівняння жанрів ( сюїта) сто –

совно відображення ними життєвих образів ;

- Перемінний лад ;

- закріплювати набуті знання і вміння учнів.

Виховна :- виховувати любов до класичної му –

зики, і музики рідного народу ;

- виховувати здатність співпереживати зміст ро- зучених пісень та почутих музичних творів

Розвиваюча :- розвивати музичні здібності учнів

їх творчі задатки ;

- розвивати вокально – хорові навички;

- розвивати слух, ритм.

Обладнання :Інструменти, магнітофон, диск із запи –

сом твору, папки із теорією , портрет компози-

тора, наочні матеріали.

Методи і прийоми: словесні ( розповідь, бесіда), наоч-

ні ( використання папок портрету композитора

демонстраційний матеріал малюнок ) власний показ вчителя аналіз музичного твору, метод порівняння, спів групами та індивідуально .

 

ХІД УРОКУ :

 

I . Організація учнів до уроку.

 

Музичне вітання.

Музика чарівне диво, звідки ти така грайлива

Чи надовго ? Назавжди! Чи не зникнеш ти куди?

Буду завжди панувати, і в серцях і в кожній хаті

Щоб лунало на весь світ здрастуй музико,

Здрастуй музико, здрастуй музико – Привіт !

 

Вступне слово вчителя :

Вч. Музика, як і кожен із видів мистецтва, також має свою мову – мову засобів виразності.

Створений митцем, кожен музичний твір приносить слухачам настрої, почуття та емоції, виражені цією мовою. Отже, вона перетворюється на мову почуттів, яку ми маємо навчитися сприймати та розуміти, щоб наш духовний світ поповнювався та збагачувався скарбами мистецтва.

Одним із таких почуттів є патріотизм. Коли ми знайомилися з описами життя і творчості видатних представників різних видів мистецтва, то звертали увагу на відданість кожного з них своїй Батьківщині, на почуття патріотизму, що є стрижнем їх творчості. І не важливо, в якій країні проживав той чи інший композитор, – його музику розуміють усі.

Сьогодні ми познайомимось із творчістю видатного французького композитора Каміля Сен-Санса.

Каміль Сен-Санс – видатний французький композитор, піаніст і музичний діяч XIX століття. Протягом життя він відроджував класичні традиції музичного мистецтва, пропагував творчість старовинних майстрів вітчизняної музики та сучасників – зробив чимало обробок творів композиторів різних часів.

Яскраве музичне обдарування Каміля Сен-Санса виявилося в ранньому дитинстві: з п'яти років він почав виступати в концертах, а в шість написав свої перші твори. У десять років юний музикант виконував у Парижі концерти Моцарта і Бетховена для фортепіано з оркестром, а в тринадцять – був студентом Паризької консерваторії.

Більшу частину свого життя він віддав виконавській діяльності; ще з дитинства вражав слухачів вишуканою і блискучою манерою гри.

Останній концертний виступ із власних творів Сен-Санса відбувся, коли йому виповнилося 86 років. Творчість Каміля знаменує початок відродження французької фортепіанної музики. У своїх творах він розвивав та збагачував національні музичні традиції, узагальнював досвід старовинних майстрів, розширив тематику і жанри інструментальної музики. Інтерес композитора до французької народної музики виявився у використанні фольклорних інтонацій, жанрів і танцювальних ритмів.

З метою поширення творчості своїх колег (молодих французьких композиторів) Каміль Сен-Санс створив Національне музичне товариство.

 

Відомості про Другий концерт для фортепіано з оркестром К. Сен - Санса

У багатьох творах Сен-Санса відчутні інтонації народної музики Франції, Угорщини, східних та африканських країн.

Він багато подорожував, відвідав із концертами країни Європи, Північної та Південної Америки, але, як справжній патріот, надавав перевагу музиці французьких композиторів, за що слухачі вітали його вигуками «Хай живе Франція!».

У своєму Другому концерті для фортепіано з оркестром композитор досягнув легкості та витонченості звучання. Концерт вирізняється також майстерним використанням тембрових і регістрових контрастів.

Прослухаймо третю частину Другого концерту для фортепіано з оркестром.

 

II .Слухання. К. Сен - Санс. Другий концерт для фортепіано з оркестром (третя частина)

 

Вч . В якому темпі звучить музика?

Уч. Відповіді.

Вч. Охарактеризуйте життєвий зміст концерту .

Уч. Відповіді.

Вч. Якими засобами композитор досягнув виразності звучання?

Уч. Відповіді.

Вч. Проаналізуйте, які образи і настрої панують у творі К. Сен-Санса.

Уч. Відповіді.

 

I I I. Виконання музичної розспівки.

Ця розспівка налаштовує учнів на характер пісні, яку вони будуть вчити на уроці.

- виконання розспівки за співом учителя ;

- виконання розспівки в характері .

 

 

Вч. Українські народні та авторські пісні подекуди відрізняються ладовими та ритмічними особливостями , в них нерідко використано змінний розмір та перемінний лад . У піснях з перемінним ладом одна частина звучить у мажорі , а друга – в мінорі .

Вч. А тепер проспіваємо пісні «Шкільна стежина» та «Веснянка» . Простежте за нотним текстом цих пісень і вслухайтесь у мелодичний рисунок . Спробуйте визначити тоніку та лад першої та другої частини кожної пісень .

 

IV. Спів пісні «Колискова майбуття».

Вч. Робота над піснею В. Дроботенко „Колиска майбуття”

Які образи панують у пісні „Колиска майбуття”?

Уч. У пісні „Колиска майбуття” панують образи рідної землі, батьківської любові, бажання знайти свою долю, вчитися мріяти.

Виконайте пісню „Колиска майбуття” стримано, не дуже голосно. Під час виконання легко, чітко вимовляйте слова.

Стежте за диханням і динамікою.

 

Караоке. Пісня „Колиска майбуття”