ТЕМА 9. ФІНАНСОВІ ПОСЕРЕДНИКИ ГРОШОВОГО РИНКУ

 

Зміст теми.Основні поняття про спеціалізовані фінансово-кредитні інститути (СФКІ), їхнє місце і роль у грошово-кредитній системі. Об’єктивні передумови та причини становлення й розвитку фінансово-кредитних установ як посередників на грошовому ринку.

Основні напрями діяльності сучасних фінансово-кредитних установ. Види, фун- кції, принципи й типи операцій фінансово-кредитних організацій. Відмінності посе- редницької діяльності небанківських фінансово-кредитних установ від банківської діяльності.

Договірні фінансові посередники. Інвестиційні фінансові посередники. Інвести- ційні фонди, їхня діяльність в Україні та правове забезпечення. Діяльність договір- них посередників.

Страхові компанії, страховий бізнес і його розвиток в Україні та правове забез- печення.

Недержавні пенсійні фонди і механізм їхнього функціонування, їхня характерис- тика. Переваги і недоліки приватних пенсійних фондів. Їхня діяльність в Україні та їхнє правове забезпечення.

Ломбарди і механізм їхнього функціонування.

Фінансові компанії і особливість їхньої діяльності в перехідний період.

Кредитні кооперативи (товариства, спілки), їхня спеціалізація і перспективи роз- витку.

Міжбанківські об’єднання, їхня роль у діяльності банківської та кредитної сис- тем. Види міжбанківських об’єднань та їхня характеристика.

Проблеми розвитку небанківських фінансово-кредитних установ в Україні. Міжбанківські об’єднання, їхня роль у кредитній системі України. Характеристи-

ка головних представників міжбанківських об’єднань (асоціативного комерційного типу — консорціуми та картелі й корпоративного типу — концерни та трести).

Основні терміни та поняття.Небанківські фінансово-кредитні установи Укра- їни. Інвестиційний фонд. Позиково-ощадна асоціація. Кредитна спілка. Пенсійний фонд. Інвестиційна компанія. Фінансова компанія. Страхова компанія. Ломбард. Банківський консорціум. Банківський картель. Банківський трест.