Функції кредиту

 

Питання про функції кредиту є найбільш дискусійним у теорії кредиту. Розбіж- ності з приводу кількості та змісту функцій зумовлені не тільки відмінністю в тракту- ванні сутності кредиту, а й відсутністю єдності у визначенні методологічних підходів до їхнього аналізу. Багато економістів дослідження функцій кредиту як економічної категорії замінюють аналізом функцій одного з його елементів, при цьому найчасті- ше функції кредиту порівнюються з функціями банків.

Поширене також виділення функцій, виходячи з особливостей окремих форм кредитних відносин. Деякі автори розглядають функцію кредиту як конкретну фор- му його руху.

Результатом відсутності єдиної методологічної основи аналізу є поява великої кількості функцій: акумуляція тимчасово вільних коштів; розподіл акумульованих коштів між галузями, підприємствами і населенням; регулювання грошового обігу шляхом заміни реальних грошей кредитними операціями; економія витрат виробни- цтва; опосередкування кругообігу фондів тощо.

Часто виділяють грошову (емісійну) і контрольну (стимулювальну) функції кре- диту. Оскільки із суті кредиту випливає, що за його допомогою відбувається перероз- поділ вартості на умовах повернення, то можна сказати, що кредит виконує функцію перерозподілу вартості в процесі відтворення (рис. 8.3).

 

Перерозподільна функція кредиту полягає в тому, що тимчасово вільні ко- шти юридичних та фізичних осіб за допомогою кредиту передаються в тим- часове користування підприємств, господарських товариств і населення для задоволення їхніх виробничих або особистих потреб. Такий перерозподіл дає можливість прискорити залучення матеріальних ресурсів у виробниче і осо- бисте споживання. Тому в цій функції перерозподіляються не тільки грошові кошти, а й матеріальні ресурси.

 


Модуль 2. Кредит у ринковій економіці та посередники грошового ринку