Переваги використання міжгосподарського кредиту

 

ü оперативність надання коштів у товарній формі;

ü технічна простота оформлення;

ü активізація механізмів мобі- лізації вільних товарних ресур- сів;

ü широкі можливості маневру- вання обіговими коштами;

ü взаємна фінансова підтримка;

ü економія обігових коштів;

ü розвиток позичкового ринку.


 

 

Рис. 8.5. Характеристика учасників міжгосподарського (комерційного)

кредиту та переваги його використання

 

Банківський кредит це кредитні відносини, в яких однією із сторін (в ролі позичальника чи кредитора) виступає банк.

 

Банківський кредит — найбільш розповсюджена форма кредиту. Саме банки най- частіше надають позики суб’єктам, які потребують тимчасової фінансової допомоги. За обсягом банківська позика значно більша від позик, що видаються за інших форм кредитування.

Перша особливість банківського кредиту полягає в тому, що банк оперує не стільки своїм капіталом, скільки залученими ресурсами. Позичивши гроші в одних суб’єктів, він перерозподіляє їх, надаючи позики іншим юридичним або фізичним особам.

Друга особливість полягає в тому, що банк позичає залучений капітал, тимчасово вільні грошові кошти, покладені в банк господарюючими суб’єктами на рахунки або депозити.

 


Модуль 2. Кредит у ринковій економіці та посередники грошового ринку

 

Третя особливість цього кредиту характеризується тим, що банк позичає не про- сто грошові кошти, а гроші як капітал. Це означає, що позичальник повинен так ви- користовувати отримані в банку кошти, щоб не тільки повернути їх кредитору, а й отримати прибуток, достатній, принаймні, для того, щоб сплатити позиковий відсо- ток. Невід’ємним атрибутом банківського кредиту є платність.

Об’єктом банківського кредиту є грошовий капітал банків як капітал, що відокре- мився від промислового. Основними джерелами формування банківського капіталу є власні кошти банків; кошти юридичних і фізичних осіб, розміщені на депозитних рахунках; міжбанківський кредит; кошти, отримані від випуску цінних паперів; за- лишки на розрахункових і поточних рахунках.

Суб’єктами банківського кредиту є кредитор-банк і позичальник-підприємство, домашні господарства, держава.

Метою банківського кредиту є задоволення тимчасової потреби в коштах. Банківський кредит класифікується за такими ознаками (рис. 8.6):

Ø за строками погашення: короткостроковий, середньостроковий, довгостроко- вий, онкольний (короткостроковий кредит, який погашається на першу ви- могу);

Ø за способами погашення: позики, які погашаються єдиним внеском позичаль- ника; позики, які погашаються із розстроченням упродовж усього строку дії кредитного договору; достроково; з регресією платежів; після закінчення обу- мовленого періоду;

Ø за методом кредитування: разові кредити; контокорентні кредити; кредитна лінія; овердрафт (вид контокоренту, який видається тільки на поточні потре- би); поновлювальні кредити та ін.;

Ø за характером і способом сплати відсоткових ставок: з фіксованою ставкою, з плаваючою ставкою, дисконтні;

Ø за умовами надання (характером забезпечення): забезпечені заставою; гаран- товані; ломбардні; незабезпечені (бланкові).

У практиці західних банків застосовується класифікація кредитів залежно від їх- ньої якісної характеристики:

а) найвищої якості;

б) задовільні;

в) маржинальний кредит;

г) критичний кредит;

ґ) збитковий кредит (що підлягає списанню).

У Положенні Національного банку України «Про порядок кредитування» залеж- но від щойно названого критерію класифікації кредити розподіляють на стандартні, під контролем, субстандартні, сумнівні та безнадійні.

Варто зазначити, що в економічній літературі немає єдиної думки щодо кількості і складу ознак класифікації видів кредиту.

 

!
У цілому банківський кредит відіграє в суспільному відтворенні надзвичайно ве- лику роль. Банки акумулюють (поряд із заощадженнями населення) капітал, який у процесі кругообігу тимчасово вивільняється, і використовують його для розвитку виробництва, і саме виробництво посилюється у своєму розвитку завдяки банківському кредиту.

 

 


   
  З регресією платежів (під гарантію)  
   
     

 

   
  З погашенням у розстрочку  
   
     

 

   
  З одноразовим поверненням  
   
     

 

Тема 8. Кредит у ринковій економіці

 

   
  Паралельний (багатосторонній)  
   
     

 

   
  Консорціумний (синдикатний)  
   
     

 

   
  Двосторонній  
   
     

 


Залежно від кількості кредиторів