За сферами суспільного відтворення


Кредит для фінансування інвестиційних проектів

 

комерційних контрактів

 

Кредит у сферу виробництва

Кредит у сферу обігу


 

§ забезпечений і незабезпечений;

§ гарантований;

§ прямий і опосередкований;

§ строковий і прострочений;

§ пролонгований;

§ реальний;

§ сумнівний;

§платний;


За методом надання За схемою надання


§ безплатний


 

   
  Одноразові кредити  
   
     

 

   
  Домовленість між банком та фірмою про використання редиту в межах визначеної суми (термін погашення — 180 днів)  
   
     

 

Кредитна лінія

 

   
  втоматично поновлювальний  
   
     

 

Револьверний кредитА

 

 

   
  Перманентні (з позикового рахунка оплачуються рахункові документи без погодження з банком у межах ліміту)  
   
     

 

   
  Вид позики, що надається клієнтам, які мають у банку поточний рахунок  
   
     

 

Контокорентний

 

Рис. 8.6. Класифікація та характеристика банківського кредиту

 

 


Модуль 2. Кредит у ринковій економіці та посередники грошового ринку

 

Лізингце кредит, який надається в товарній формі лізингодавцем лізингоо- держувачеві. Суб’єктами кредитних відносин тут виступають: у ролі креди- тора — лізингодавець, позичальник — лізингоодержувач.

 

Лізинговий кредит — це відносини між незалежними особами з приводу передачі в оренду майна, а також фінансування набуття рухомого і нерухомого майна на пев- ний строк. Лізинг належить до однієї з форм товарного кредиту, що стала в країнах з ринковою економікою провідною формою оновлення основного капіталу.

Основні причини необхідності лізингу в сучасних економічних умовах:

— швидке моральне старіння техніки;

— зростання конкуренції;

— збільшення кількості капіталомістких проектів;

— економія грошових коштів фірм-споживачів;

Особливості різновиду лізингу розкриває схема(рис. 8.7).

Лізингові угоди є своєрідною формую фінансування капітальних вкладень, які можуть поділятись на два види (див. рис. 8.7):

Ø оперативний лізинг, що передбачає використання машин, обладнання тощо з неповною його окупністю. Оперативний лізинг охоплює такі різновиди:

— рейтинг — короткострокові угоди оренди строком від одного дня до одного року без права наступного придбання орендованого майна;

— хайринг — середньострокова оренда, що передбачає здачу майна в найом від одного року до трьох.

Цим передбачається багаторазова передача майна, машин і обладнання від одно- го орендаря до іншого аж до завершення повної амортизації.

Ø фінансовий лізинг —оренда з виплатою протягом точно визначеного періоду сум повної амортизації капітальних вкладень і отримання належного прибут- ку орендодавцем. Фактично, ця форма лізингу означає кредитування купівлі без обмеження можливості товаровиробників використати власні кошти на додаткові закупівлі матеріалів і сировини з метою розширення виробництва.

 

Споживчий кредит —це кредит, який надається населенню підприємствами торгівлі, банками та іншими фінансовими установами на придбання спожив- чих товарів тривалого користування та послуг і повертається в розстрочку (рис. 8.8).

 

Споживчий кредит характеризує відносини між кредитором і позичальником з приводу фінансування кінцевого споживання. Призначення споживчого кредиту — задовольняти споживчі потреби широких верств населення. Видача споживчого кре- диту населенню, з одного боку, збільшує його поточний платоспроможний попит, підвищує життєвий рівень, а з іншого — прискорює реалізацію товарних запасів та надання послуг.

У країнах з ринковою економікою споживчий кредит як зручна і вигідна фор- ма обслуговування населення надається для закупівлі предметів особистого спожи- вання, головним чином, досить дорогих — будинків, автомобілів, меблів, побутової техніки тощо. За економічної кризи споживчий кредит різко скорочується, а якщо й видається, то під високі відсотки, що не дає змоги широким верствам населення ним користуватися.

 


Тема 8. Кредит у ринковій економіці