Поняття про кредитну систему

 

!
Кредитна системаце сукупність кредитних відносин та інститутів, які ре- алізують ці відносини. Кредитні відносини виникають з приводу мобілізації тимчасово вільних грошових коштів підприємств, організацій, держави і насе- лення та використання цих коштів на умовах повернення і платності для задо- волення економічних і соціальних потреб суспільства.

 

Кредитна система складається з декількох ланок, кожна з яких виконує специ- фічні функції з акумуляції та розподілу грошових коштів. Розподіл функцій між лан- ками кредитної системи об’єктивно зумовлений відмінностями в методах і засобах діяльності та різним значенням в процесі відтворення капіталу.

Організаційна структура кредитної системи характеризується різноманітніс- тю кредитних установ, які поділяються на три групи, тобто створюють трирівневу структуру (рис. 8.11):

1) центральний банк;

2) банківський сектор (комерційні банки, інвестиційні банки, ощадні банки, іпо- течні банки, земельні банки, поштово-чекові банки, торгові банки);

3) спеціалізовані кредитні установи (небанківські кредитно-фінансові посеред- ники):

— інвестиційні компанії;

— страхові компанії;

— ощадно-кредитні асоціації та кредитні спілки;

— пенсійні та інші фонди.

Роль окремих ланок у кредитній системі не рівнозначна. Головною її ланкою є банківські установи (вони традиційно посідають перше місце за розмірами ресурсів), серед яких роль лідера відводиться комерційним банкам, які здійснюють переваж- но кредитування промисловості і торгівлі. Наприклад, у США на комерційні бан- ки припадає близько 40% активів кредитно-фінансових установ країни. Діяльність комерційних банків доповнюють операції спеціалізованих банківських установ, що здійснюють, як правило, кредитування на пільгових умовах малоприбуткових та ри-

 


Тема 8. Кредит у ринковій економіці

 

зикованих галузей економіки (сільського господарства, житлового будівництва, ма- лого бізнесу та зовнішньої торгівлі).