Фінансові посередники та їхнє місце в структурі фінансового ринку

 

!
Фінансові посередники це різноманітні установи фінансового (грошового) ринку, які акумулюють тимчасово вільні грошові кошти (капітал) і розміщу- ють їх серед позичальників як доходні активи у вигляді цінних паперів та кре- дитів.

 

Кошти від «заощаджувачів» до «позичальників» передаються завдяки прямомута опосередкованомуфінансуванню. Розглянемо процес опосередкованого фінансу- вання, тобто передачу коштів за допомогою фінансових посередників, зображену на рис. 9.1.

Це система грошових відносин банківських та спеціальних фінансово-кредитних інститутів, які забезпечують функціонування фінансових ресурсів країни, їх постій- не переміщення, розподіл і перерозподіл під впливом законів попиту і пропозиції.

Фінансовий ринок (грошовий ринок) складається з багатьох потоків, за якими грошові кошти переміщуються від власників заощаджень до позичальників.

В умовах ринку виникають дві протилежні ситуації в потоках грошей:

перша ситуаціядомашні господарства, як правило, витрачають коштів на- багато менше, ніж отримують доходів, тому в них з’являються заощадження, які можна перетворити на інвестиції;

друга, протилежна ситуація, виникає з фірмами. Вони змушені позичати гроші, що пов’язано з необхідністю здійснювати прямі інвестиції і забезпечувати про- цес відтворення.

Механізмом передавання заощаджень (вільних грошових коштів) домашніх гос- подарств у розпорядження суб’єктів господарювання (фірм) може виступати тільки фінансовий, або грошовий, ринок (рис. 9.1).

Канали фінансового ринку, по яких гроші рухаються від власників заощаджень до позичальників поділяються на дві групи:

 

І група — канали прямого фінансуванняце канали, якими грошові кошти рухаються безпосередньо від власників до позичальників грошових коштів.

 

Способи прямого фінансування:

1) передача коштів позичальникові для здійснення інвестицій в обмін на пра- во участі у власності на цю фірму (наприклад, отримання акцій, які дають право на участь у капіталі, управлінні, розподілу доходів тощо). Цей спосіб називається капі- тальним фінансуванням;

2) передача коштів фірмі для здійснення інвестицій в обмін на зобов’язання по- вернути ці кошти в майбутньому з відсотками (через отримання від фірм-позичаль- ників — облігацій). Це спосіб фінансування шляхом отримання позик.

 


Модуль 2. Кредит у ринковій економіці та посередники грошового ринку

 

Наявність сектора прямого фінансування має важливе економічне значення. Він є інституційною базою фінансового ринку. Для покупців грошей розширюються можливості вибору вигідних умов купівлі, зниження плати за користування кошта- ми. Продавець грошей тут може знати свого покупця, що дає можливість вибирати найбільш надійних позичальників та уникати зайвих ризиків. Крім цього, наявність цього сектора загострює конкурентну боротьбу між фінансовими посередниками на фінансовому (грошовому) ринку, змушує їх знижувати ціни та розширювати асорти- мент своїх послуг.

 

ІІ група — канали непрямого фінансування (опосередкованого)це канали, якими грошові кошти рухаються від власників заощаджень до позичальників че- рез фінансових посередників (банки, інвестиційні, страхові компанії, пенсійні фонди тощо).