Функції центральних банків

 

Основні функції, що здійснюються всіма без винятку центральними банками, по- діляються на регулювальні, контрольні та обслуговувальні.

До регулювальних функцій відносять:

— управління сукупним грошовим оборотом;

— регулювання грошово-кредитної сфери;

— регулювання попиту та пропозиції на кредит. Під контрольними функціями розуміють:

— здійснення контролю за функціонуванням кредитно-банківської системи;

— проведення валютного контролю. Обслуговувальні функції здійснюються в разі:

 


Тема 10. Центральні банки

 

— організації платіжно-розрахункових відносин комерційних банків;

— кредитування банківських установ та уряду;

— виконання центральним банком ролі фінансового агента уряду. Розглянемо ці функції більш детально.

 

Регулювальна функція, яка притаманна всім без винятку центральним бан- кам, включає розроблення та проведення грошово-кредитної політики, яка включає в себе:

— визначення напрямів розвитку грошово-кредитної політики;

— вибір основних інструментів грошово-кредитної політики;

— створення та впровадження статистичної бази даних по грошовій масі, кре- дитах та заощадженнях;

— проведення аналізу і досліджень з проблем економіки та грошово-кредитної сфери даної країни або інших держав, які створюють основу грошово-кре- дитної політики;

— складання грошових програм та контроль за їхнім виконанням.

 

Не менш важливою регулювальною функцією центрального банку є регулюван- ня попиту та пропозиції на кредит та іноземну валюту, що здійснюється за допомо- гою проведення інтервенцій на грошовому та валютному ринках. З метою кредитної експансії центральні банки застосовують заходи щодо зниження рівня ліквідності кредитно-банківських інститутів, а при кредитній експансії застосовують протилеж- ні дії. Аналогічне значення мають валютні інтервенції.

 

Контрольза функціонуванням кредитно-банківської системи — одна з основних функцій центральною банку, яка зумовлена необхідністю підтримати стабіль- ність цієї системи, оскільки довіра до національної грошової одиниці допускає наявність стійких та ефективно працюючих кредитно-банківських інститутів.

 

Не менш важливою контрольною функцією центрального банку є здійснення ва- лютного контролю та валютного регулювання.

 

Забезпечення безперебійного функціонування системи готівкових та безготів- кових розрахунків — одна з обслуговувальних функційцентрального банку.

 

Першочергово діяльність центрального банку в цій сфері обмежувалась випус- ком в обіг паперово-грошових знаків. Грошова емісія і зараз є основою діяльності всіх центральних банків. У подальшому в міру розвитку безготівкових розрахун- ків центральний банк почав виступати в ролі організатора і учасника платіжно- розрахункових відносин.

За допомогою кредитування уряду центральні банки здійснюють фінансування державного боргу та дефіциту державного бюджету. Це особливо широко використо- вується в країнах, що розвиваються, де позики центрального банку уряду становлять значну частину їхніх активів. І навпаки, розвинуті держави уникають подібної прак- тики. У зв’язку з цим така функція належить не до основних, а до додаткових.

Ще одна обслуговувальна функція центрального банку — здійснення ним ролі фінансового агента уряду, тобто ведення урядових рахунків та управління активами різних урядових відомств. У деяких країнах, наприклад у США, центральні банки здійснюють цю функцію разом з комерційними банками. В інших державах, напри- клад в Італії, центральний банк є практично бухгалтером урядових установ.

 


Модуль 2. Кредит у ринковій економіці та посередники грошового ринку

 

Додаткові функції центрального банку не пов’язані безпосередньо з його голо- вним завданням (збереження стабільності національної грошової одиниці), але спри- яють його реалізації. До цих функцій відносять: керування державним боргом, про- ведення аналітичних розслідувань та ведення статистичної бази даних, виготовлення банкнот тощо.

Функції проведення аналітичних та статистичних досліджень за своїм харак- тером можуть бути досить неоднаковими та нерівнозначними в центральних банках різних країн. Аналіз у сфері грошово-кредитної та валютної політики в основно- му ґрунтується на даних платіжних балансів. У деяких країнах (Бельгії, Німеччи- ні, Франції, Нідерландах, Японії) це зумовлено делегуванням центральному банку функції збору та аналізу такого роду даних.

Завдання всіх центральних банків — випуск в обіг банкнот та забезпечення їх- ньої циркуляції на території країни. При цьому лише деякі центральні банки (Італії, Великобританії, Бельгії, Іспанії) мають спеціальні структурні підрозділи з випуску банкнот.

 

!
Таким чином, центральні банки— це органи державного регулювання економі- ки, яким надано монопольне право випуску банкнот, регулювання грошового обігу, кредиту, валютного курсу, зберігання золотовалютних резервів. Цент- ральний банк є «банком банків», фінансовим агентом уряду при обслуговуван- ні державного бюджету.