ВИДИ ОПЕРАЦІЙ НА ВТОРИННОМУ РИНКУ


 

 


 

Угода РЕПО (про зворотній викуп ЦП)


Динамічні операції (зміна банківських резерві з метою впливу на економіку)


 


Угода аутрайт (остаточна купівля ЦП

з негайною оплатою)


Захисні операції (компенсація небажаних змін у структурі банківських ресурсів)


 

Рис. 10.4. Інструменти монетарної політики

 

Також, при здійсненні операцій на відкритому ринку з купівлі-продажу казна- чейських векселів та облігацій (взаємодія НБУ з Урядом) — НБУ забезпечує:

— бездефіцитне фінансування державних витрат, а звідси — управління на цій основі державним боргом;

— надання об’єктам ринкової економіки надійних і високоліквідних інструмен- тів для тимчасового розміщення власних фінансових ресурсів;

— надання можливості центральному банку економічними засобами впливати не лише на попит і пропозицію грошей, а й на співвідношення їх структурних агрегатів.

 


Тема 10. Центральні банки

 

В умовах високорозвинутого ринку цінних паперів цей інструмент монетарної політики має суттєві переваги, зокрема:

— високу оперативність. Наприклад, якщо НБУ вирішив збільшити чи зменши- ти пропозицію грошей та її розмір, то він може негайно дати розпорядження своїм дилерам купити чи продати цінні папери на відповідну суму;

— на дію цього інструменту не впливають ніякі інші суб’єкти ринку, крім цен- трального банку, що робить його регулювальний вплив досить значним і ефек- тивним.

Недоліком цього інструменту є те, що для його ефективного використання по- трібна згода всіх контрагентів на відкритому ринку (продати чи купити цінні папери.

 

За допомогою управління обов’язковими резервамицентральний банк має можливість впливати через базу грошової маси на кредитоспроможність ко- мерційних банків, в тому числі на розміри кредитної мультиплікації. Відпо- відно до цього, механізм управління обов’язковими резервами розглядається теорією та практикою грошей як один із найдієвіших механізмів монетарної політики (має негайну та невідворотну дію).

 

Механізм цього інструменту полягає в тому, що центральний банк установлює для всіх банків та інших депозитних установ норму обов’язкового резервування за- лучених коштів зі зберіганням відносної суми їх на кореспондентських рахунках чи в касах без права використання і без виплати відсотків по них. Збільшуючи норму обов’язкового резервування, НБУ негайно скорочує обсяг надлишкових резервів банків, зменшує їхню кредитну спроможність, знижує рівень мультиплікації депози- тів, і навпаки.

Цей інструмент монетарної політики має перевагу тому, що він однаково впливає на всі банки, змінюючи пропозицію грошей негайно і досить потужно, але він має і значні недоліки, зокрема: підвищення норми обов’язкового резервування може при- звести всі банки з невеликим надлишковим резервом в неліквідний стан, оскільки НБУ обмежує їхні доходи за активними операціями.

 

Поряд із вище означеними механізмами винятково важливим інструментом монетарної політики є регулювання облікової ставки. Через зміну облікової ставки збільшується або зменшується на грошовому ринку пропозиція кре- дитних ресурсів.

 

Механізм його полягає в тому, що центральний банк установлює ставки відсотків (облікова ставка НБУ) за позичками, які він надає комерційним банкам у порядку їх- нього рефінансування. Збільшуючи рівень облікової ставки, НБУ стримує попит ко- мерційних банків на свої позики та мультиплікацію депозитів і врешті-решт зменшує зростання пропозиції грошей в економіці. В результаті цієї операції на монетарному ринку гроші починають «дорожчати», зумовлюючи падіння ринкової кон’юнктури.

 

!
Відсоткова політика має певні недоліки, зокрема вплив на пропозицію грошей не досить чіткий і оперативний. Для комерційних банків та інших суб’єктів госпо- дарювання важлива не проста зміна відсоткової ставки, а зміна її співвідношен- ня з ринковими відсотковими ставками, за якими вони одержують позички в інших кредиторів і самі надають позики.

 

 


Модуль 2. Кредит у ринковій економіці та посередники грошового ринку

 

Використовуються й інші інструменти грошово-кредитної політики і механіз- ми регулювання грошового обороту. Це свідчить, що грошово-кредитна по- літика може бути ефективною лише в разі комплексного застосування різних важелів монетарного регулювання.

 

Грошово-кредитна політика повинна бути гнучкою, узгодженою із загальними механізмами макроекономічного регулювання. Монетарна політика має бути узгод- жена з фіскальною, зовнішньоекономічною і валютною політикою.

 

!
Отже, найпоширенішим і найдієвішим механізмом впливу на економіку в цілому і грошову систему зокрема є інструмент опосередкованого (економічного) впли- ву і в особливості операції на відкритому ринку. Вони не мають різкого нега- тивного впливу на ефективність роботи банківської системи і легко контролю- ються центральним банком.