Походження, сутність та концепції виникнення грошей

 

Гроші посідають значне місце в ринковій економіці. Вони забезпечують життєді- яльність кожної з ринкових структур, сприяють подальшому розвитку процесу сус- пільного відтворення матеріальних та нематеріальних благ, їх виробництву, обміну, розподілу та споживанню. Грошові відносини є найскладнішим елементом ринку. Вивчення сутності грошей, функцій, що виконують гроші, аналіз їхнього розвитку та впливу грошей і грошової політики на стан економіки здійснює грошова (монетарна) теорія, яка є складовою загальної економічної теорії.

Зрозуміти економічну сутність грошей можна лише на основі всебічного розу- міння причин їх виникнення та закономірностей розвитку. Існують дві основні кон- цепції, що пояснюють причини виникнення грошей: раціоналістична та еволюційна (рис. 1.1).

 

!
Послідовники раціоналістичної концепціїпояснювали появу грошей наслідком домовленості, угоди між людьми з метою спрощення і полегшення процедури об- мінів товарів. Обґрунтування цієї концепції здійснив Арістотель(384–322 рр. до н.е.) у праці «Нікомахова етика»: «…що бере участь у обміні, має бути яки- мось чином зіставленим… за загальною домовленістю з’явилась монета…» (див. Арістотель «Нікомахова етика» Т. 4. — С. 156).

 

У міру ускладнення відносин обміну суб’єкти господарювання шукали і домов- лялися про найбільш зручний засіб, здатний обслуговувати ринкові відносини. На певному етапі цю роль стали виконувати дорогоцінні метали, а також їхні замінни- ки — паперові гроші (див. рис. 1.1).

Водночас підхід до тлумачення походження грошей з позицій раціоналістичної концепції має місце в деяких працях і сучасних економістів. Зокрема, німецький еко- номіст Г. Кнапп(1842–1926) у «Нарисах державної теорії грошей» стверджує, що гроші — це продукт права, продукт держави. На його думку, створені державою гроші,

 


Модуль 1. Гроші та грошовий обіг

 

приймаються незалежно від їхнього металевого вмісту і є умовними знаками, наділе- ними державною владою певною платіжною силою. М. Фрідмені А. Шварц: «…гроші являють собою певну річ, якій ми даємо чисельну величину за допомогою відповідної процедури; вони не мають природної основи…» (див. М. Фрідмен, А. Шварц «Грошова статистика США», 1970. — С. 137). У підручнику П. Самуельсона«Економіка» (див.

«Економіка», 1964. — С. 69) стверджується, що гроші є штучною соціальною умов- ністю, яка визначається суспільством (див. рис. 1.1). Ідея про гроші як «витвір до- мовленості» переважала аж до кінця ХVІІІ ст., археологічні дослідження розвінчали її постулати.

Представники концепції еволюційного походженнявказують на товарну при- роду грошей:

 

!
Гроші — продукт історичного розвитку, що має товарну форму. Розвиток то- варного виробництва (ринку) зумовлює необхідність у загальному засобі обмі- ну. У різні часи в різних народів таким засобом були найрізноманітніші товари: худоба, хутро, зерно, прикраси, золото як особливий товар-еквівалент.

 

Послідовниками еволюційної концепції походження грошей стали представники класичної школи політичної економії А. Сміт, Д. Рікардо, К. Маркс та ін.

А. Сміт (1723–1790) у праці «Дослідження про причину та природу багатства на- родів» (1776) аргументує положення про те, що розвиток грошей пов’язаний з істо- ричним процесом суспільного поділу праці: «…гроші зробилися загально прийнятим засобом торгівлі з тих пір, як закінчилась мінова торгівля, але подібних до всіх інших товарів, золото і срібло обмінюється у своїй вартості…» (див. у 5 розд. 1 кн. «Дослід- ження про причину та природу багатства народів»).

А. Сміт та Д. Рікардо розглядають гроші не інакше як технічне знаряддя для об- міну та торгівлі, ставлячи на перше місце їхню функцію обігу.

У працях К. Марксазроблено аналіз історичного процесу еволюційного розви- тку грошей за рахунок багаторівневої спеціалізації виробництва, суспільного поділу праці та розширення масштабів суспільного обміну і сформовано в таких формах (див. рис. 1.1):

 

Перша форма — проста, або випадкова, форма вартості — властива низькому рівню розвитку продуктивних сил. При натуральному господарстві надлишок продукції виникав лише періодично, час від часу. Товари, які вироблялися в надлишку, випадково змінювали свою вартість через посередництво іншого товару (наприклад, одна вівця дорівнювала одному мішку зерна). Мінова вар- тість при такому обміні могла часто змінюватися в часі і просторі. Однак уже в цій простій формі вартості були закладені основи майбутніх грошей.

Друга форма — розгорнута форма вартості. З подальшим розподілом праці і зростанням виробництва все більше продуктів — товарів надходить на ринок. Один товар зустрічається при обміні з великою кількістю інших товарів-екві- валентів. Наприклад, один мішок зерна дорівнює:

— одній тварині;

— одній сокирі;

— одному аршину полотна тощо.

 


   
  Раціоналістична концепція Представники: Арістотель, Г. Кнапп, Дж. Гелбрейт, П. Саму- ельсон та ін.  
   

 

Тема 1. Сутність і функції грошей