Залежно від операцій

Універсальні банкикредитні установи, що здійснюють усі основні види бан- ківських операцій: депозитні, кредитні, розрахункові, фондові, довірчі та ін. Універ- сальними є комерційні банки Німеччини, Швейцарії, Австрії та інших країн.

Спеціалізовані банки— банки, що спеціалізуються на кредитуванні певної галузі економіки або господарської діяльності чи групи населення або ж на формах залу- чення коштів у вклади; характеризуються вузькою спеціалізацією. Банк набуває ста- тусу спеціалізованого банку, якщо понад 50% його активів є активами одного типу.

До категорії спеціалізованих банків включена велика кількість видів інститутів, функції та назви яких, а також обсяги і види операцій, роль в економіці різноманітні в різних країнах.

Різновиди спеціалізованих кредитних банків:

· інвестиційні банки, що мобілізують ресурси та надають позики шляхом випус- ку і розміщення облігацій та інших зобов’язань. Інвестиційні банки виступа- ють посередниками між інвесторами і тими, кому потрібна позика, а також у ролі гаранта емісій та організаторів гарантійних банківських синдикатів, здій- снюють купівлю-продаж акцій та облігацій за свій рахунок, надають кредити покупцям цінних паперів;

· ощадні банки — банківські установи, основною функцією яких є залучення за- ощаджень і тимчасово вільних коштів населення; як правило, невеликі кре- дитні установи, що діють в регіональному масштабі;

 


Тема 11. Комерційні банки та їхні основні операції

 

· банки розвитку (функціонують на національному та локальному рівнях), які здійснюють кредитування промисловості в масштабах усієї країни або ж окре- мих галузей економіки. Серед цих банків переважають державні банківські інститути, але існують і змішані — за участю приватного національного та іно- земного капіталу;

· іпотечні банки — спеціалізовані комерційні банки, які у своїй діяльності в

основному спираються на довгострокове іпотечне кредитування та фінансу- вання операцій з нерухомістю.

Система іпотечного кредитування включає два напрями:

— надання банками іпотечних кредитів безпосередньо позичальникові;

— продаж іпотечних зобов’язань фінансовим посередникам.

За першим напрямом: іпотечні банки надають довгострокові кредити під заставу нерухомості (землі, будівель виробничого та житлового призначення, квартир тощо). За другого напряму кредитування: фінансові компанії скуповують на фінансовому ринку забезпечені заставою активи банків, а потім від свого імені на їхній основі ви- пускають цінні папери (облігації), які обертаються на вторинному ринку.

· інноваційні банки — спеціалізовані банки, які здійснюють фінансування і кре-

дитування інноваційної діяльності за циклом «наука–техніка–виробництво» з метою підтримки науково-технічного прогресу. Інноваційні банки можуть створюватись за участю держави для фінансування загальнодержавних цільо- вих програм.