Міжбанківські об’єднання

У кредитних операціях все більшу роль відіграють міжбанківські об’єднання. Вони утворюються з метою координації дій, підвищення ефективності операцій та захисту професійних інтересів учасників цього об’єднання.

 

 
Згідно із законом України «Про банки та банківську діяльність», банки мають право створювати банківські об’єднання таких типів: банків- ська корпорація, банківська холдингова група, фінансова холдингова група. Банки можуть бути учасниками промислово-фінансових груп з дотриманням вимог антимонопольного законодавства України.

 

Банківська корпорація — це юридична особа (банк), засновниками та акціоне- рами якої можуть бути виключно банки. Банківська корпорація створюється з метою концентрації капіталів банків — учасників корпорації, підвищення їхньої загальної ліквідності та платоспроможності, а також забезпечення координації та нагляду за їхньою діяльністю.

Банківська холдингова група — це банківське об’єднання, до складу якого вхо- дять виключно банки. Материнському банку банківської холдингової групи має на- лежати не менше ніж 50% акціонерного (пайового) капіталу або голосів кожного з інших учасників групи, які є його дочірніми банками.

Фінансова холдингова група має складатися переважно або виключно з установ, що надають фінансові послуги, причому серед них має бути щонайменше один банк, і материнська компанія має бути фінансовою установою. Материнській компанії має належати більше ніж 50% акціонерного (пайового) капіталу кожного з учасників фі- нансової холдингової групи.

 


Модуль 2. Кредит у ринковій економіці та посередники грошового ринку

 

З метою захисту та представлення інтересів своїх членів, розвитку міжрегіональ- них та міжнародних зв’язків, забезпечення наукового та інформаційного обміну і професійних інтересів, розробки рекомендацій щодо банківської діяльності банки мають право створювати неприбуткові спілки (асоціації).

Банківські спілки (асоціації) не мають права займатися банківською чи підпри- ємницькою діяльністю і не можуть бути створені з метою отримання прибутку.

Асоціація (спілка) банків є договірним об’єднанням банків і не має права втру- чатися в діяльність банків — членів асоціації (спілки).

 

У світі існує велика кількість різноманітних міжбанківських об’єднань, утворен- ня яких ґрунтується як на добровільному об’єднанні самостійних банків («злиття»), так і на правах власності, контролю, централізованого управління, прямого підпоряд- кування та залежності («поглинання»).

Головні представники міжбанківських об’єднань:

· асоціативного комерційного типу — консорціуми та картелі;

· корпоративного типу — концерни та трести.

Банківський консорціум— це тимчасове об’єднання на договірній основі кіль- кох банків для спільного проведення кредитних, гарантійних або інших банківських операцій. Головна мета консорціуму: збільшення обсягів операцій концентрацією ре- сурсів, розподіл ризиків, що дає можливість обмежити втрати для кожного учасника консорціуму в разі неплатежів позичальників.

Банківський картель— об’єднання великих банків, в основі якого лежить угода про розподіл сфер діяльності (узгодження і проведення єдиної політики при встанов- ленні відсоткових ставок та виплати дивідендів, умов кредитування тощо).

Банківський концерн— це монопольне об’єднання акціонерних банків, де вели- кий банк (головне акціонерне товариство) володіє контрольним пакетом акцій юри- дично самостійних банків (дочірніх товариств), тим самим фактично встановлює фі- нансовий контроль за їхньою діяльністю.

Банківський трест— це монопольне об’єднання банків, яке утворюється об’єднан- ням власності банків, що входять до його складу. При цьому останні втрачають юри- дичну, комерційну самостійність і підпорядковуються єдиному органу управління. На відміну від концерну, трест ґрунтується не на акціонерній, а на пайовій формі власності.

Банківські об’єднання створюються за попередньою згодою НБУ, підлягають обов’язковій реєстрації, а ліквідуються за рішенням його учасників або за ініціативи НБУ за рішенням суду. НБУ може ініціювати ліквідацію банківського об’єднання у випадку, коли його діяльність суперечить антимонопольному законодавству або за- грожує інтересам вкладників чи стабільності банківської системи.

 

 
В Україні перше асоціативне міжбанківське об’єднання створено 1992 року — асоціація українських банків. Асоціація об’єднувала 130 банків.

 

У сучасних ринкових умовах банки відіграють важливу економічну роль у сус- пільстві та суттєво розширили сферу своїх основних функцій:

мобілізація тимчасово вільних грошових коштів і перетворення їх в капітал;

кредитування підприємств, держави та населення;

 


Тема 11. Комерційні банки та їхні основні операції

 

випуск кредитних засобів обігу (кредитних грошей);

здійснення розрахунків та платежів в господарстві;

емісійно-засновницька діяльність;

консультування, надання економічної та фінансової інформації.

 

Виконуючи функцію мобілізації вільних грошових коштів і перетворюючи їх на капітал, банки акумулюють грошові доходи і заощадження у вигляді вкладів. Вкладник отримує винагороду у вигляді відсотка або наданих банком послуг. Скон- центровані у вкладах заощадження перетворюються на позиковий капітал, що вико- ристовується банками для надання кредитів підприємствам і підприємцям.

Використання кредитів забезпечує розвиток виробничих сил країни в цілому. Користувачі позик вкладають кошти в розширення виробництва, купівлю нерухо- мості, споживчих товарів. В результаті за допомогою банків заощадження перетво- рюються на капітал.

Кредитні можливості банків залежать від розмірів накопичення грошових коштів населення та збільшення власних грошових коштів підприємств. Постійне зростання цих коштів у промислово розвинутих країнах і потреба в кредитних ресурсах з боку підприємств створюють умови для розширення кредитування.

Важливе економічне значення має функція кредитування підприємств, дер- жави і населення. Пряме надання в борг вільних грошових капіталів їхніми влас- никами користувачам позик в практичному господарському житті ускладнено. Банк виступає фінансовим посередником, отримуючи грошові кошти у кінцевих кредито- рів і передаючи їх кінцевим користувачам кредитів.

Останніми роками зростає попит на кредит. Підприємствам необхідні додаткові грошові кошти для оновлення капіталу і розширення виробничих потужностей. Для задоволення попиту з боку підприємств комерційні банки розробляють нові форми кредитування, удосконалюють його механізм.

Випуск кредитних грошей є специфічною функцією, що відрізняє банки від ін- ших фінансових інститутів. Сучасний механізм грошової емісії пов’язаний з двома поняттями: банкнотна та депозитна емісія. Відповідно грошова маса виступає в го- тівковій (банківські білети та розмінна монета) і безготівковій (грошові кошти на рахунках і депозитах в комерційних банках та інших кредитних установах) формах.

Частка готівкових грошей складає в промислово розвинутих країнах близько

10%, причому спостерігається її подальше зменшення. Банкнотну емісію здійснює емісійний (центральний) банк, який має монопольне право випуску грошей. В струк- турі грошового обороту переважає безготівковий оборот, а основними емітентами грошей є не центральні, а комерційні банки.

Комерційні банки здійснюють депозитну емісію — випуск кредитних інструмен- тів обігу на основі створення банком вкладів (депозитів), які утворюються в резуль- таті видачі позик клієнту. Грошова маса збільшується, коли банки видають позики своїм клієнтам, і зменшується, коли повертаються позики, отримані від банків.

Позика, що надається клієнту, зараховується на його рахунок у банку, тобто банк створює депозит (вклад до запитання). При цьому збільшуються боргові зобов’язання банку. Власник депозиту може отримати в банку готівкові кошти в розмірі вкладу: таким чином, банк створює гроші проти вимог клієнта і відбувається збільшення гро- шей в обігу.

 


Модуль 2. Кредит у ринковій економіці та посередники грошового ринку

 

За наявності попиту на банківські кредити сучасний емісійний механізм дозво- ляє розширяти грошову емісію, що підтверджує зростання грошової маси в промис- лово розвинутих країнах. Банківський кредит став однією з головних причин цього збільшення. Разом з тим економіка потребує необхідної, але не надлишкової кіль- кості грошей, тому комерційні банки функціонують в рамках обмежень, передбаче- них державою в особі центрального банку. Ці обмеження повинні регулювати процес кредитування і відповідно процес створення грошей та здійснювати контроль за цим процесом.