Пасивні операції банків

Пасивні операції це операції, за допомогою яких банки утворюють свої ресурси

(пасиви). Пасиви банків складаються з їхніх власних капіталів і притягнутих засобів.

Власний капітал індивідуального банку — це капітал, що належить банкіру. Влас- ний капітал акціонерного банку належить акціонерам. Він складається з акціонер- ного, резервного капіталів і нерозподіленого прибутку поточного року. Акціонерний капітал — це капітал, мобілізований шляхом продажу акцій. Його сума дорівнює но- мінальній вартості випущених акцій. Резервний капітал складається з установчого

 


Модуль 2. Кредит у ринковій економіці та посередники грошового ринку

 

прибутку, що являє собою різницю між курсовою і номінальними вартостями випу- щених акцій, а також із щорічних відрахувань від поточного прибутку.

Власний капітал комерційного банку становить незначну частку всіх його паси- вів — менш як 10%. В Україні в 2008 р. цей показник дорівнював 12,88% (див. табл.

11.1). Це пояснюється тим, що комерційний банк виступає в ролі посередника в кре- диті і власному капіталі, є лише основою для залучення чужих засобів. З розвитком капіталізму частка власних засобів скорочується. Так, власний капітал усіх комер- ційних банків США в 1875 р. становив 35%, у 1900 р. — 20, у 1920 р. — близько 12, а в даний час — зразково 7–8% усіх пасивів. В Англії власні капітали комерційних банків у 1900 р. становили 18%, частка зараз — менш як 3% їхніх пасивів. У великих банків частка власних капіталів менша, ніж у дрібних.

 

Власний капітал комерційного банку поділяється на основний і додатковий

!
(див. далі структуру банківських ресурсів).

 

Притягнуті засоби (зобов’язання)комерційних банків складаються в основно- му із внесків юридичних і фізичних осіб. Внески комерційних банків утворюються двома шляхами:

— за рахунок внеску вкладниками готівки (реальні внески);

— за рахунок банківських кредитів, зачислюваних на поточний рахунок пози- чальника, наданих у межах установленого ліміту (уявні вклади). Необхідність у створенні уявних вкладів об’єктивно викликається потребами товарообігу, що розширюється, у засобах платежу (рис. 11.3).

 

!
Отже, однією з необхідних передумов для ефективного функціонування бан- ків та їх фінансової стійкості є стабільність і достатність РЕСУРСНОЇ БАЗИ банків.

 

Банківські ресурси — сукупність грошових ресурсів, що перебувають у розпоряд- женні банків і використовуються ними для виконання активних та інших операцій.