Функції грошей та їхня еволюція

 

У сучасній економічній літературі сутність грошей, як правило, визначається че- рез їхні функції.

!
Функція грошей — це певна дія чи «робота» грошей щодо обслуговування руху вартості в процесі суспільного відтворення, тобто дії, які вони здій- снюють у ринковій економіці.

Незалежно від того, в якій формі виступають гроші — у вигляді золота, діамантів, паперових грошей чи банківських рахунків, вони виконують п’ять основних функцій.

Функції грошей виступають не застиглою формою виразу грошових відносин, а відображають динамічні процеси, що відбуваються, і збагачення цих відносин якіс- ними змінами. Ступінь розвитку тієї чи іншої функції відображає певні етапи розви- тку суспільного виробництва (рис. 1.3).

 

Найважливішою функцією грошей є їхня міра вартості, тобто спромож- ність вимірювати вартість усіх товарів та бути посередником при визначенні ціни.

 

Разом з тим необхідно мати на увазі, що не гроші роблять товари порівнюваними. Товари порівнювані за допомогою грошей тому, що вони, як і гроші, є продуктами людської праці, мають однорідну з ними базу порівняння — абстрактну працю. Ви- ражена в грошах вартість товару є ціною.

Функція міри вартості відображає відношення товару до грошей як загального еквівалента. Однак для визначення ціни товару цього недостатньо.

Оскільки на виробництво різних товарів витрачається неоднакова кількість аб- страктної праці, то гроші реалізують свою функцію міри вартості через взаємодію з масштабом цін.

 

Функції грошей