Характеристика і структура грошового обороту

 

У процесі купівлі-продажу товарів, надання послуг, а також виконання різних видів зобов’язань у грошовій формі здійснюються розрахунки та платежі, які відбу- ваються і під час розподілу та перерозподілу грошових коштів. Сукупність усіх гро- шових платежів утворює грошовий оборот.

 

!
В економічній літературі розрізняють: сукупний грошовий обороті оборот в межах індивідуального капіталу(рис. 2.1).

 

Грошовий оборот, який обслуговує кругооборот усього сукупного капіталу сус- пільства на всіх стадіях суспільного відтворення, називається сукупним грошовим оборотом. Тут гроші функціонують виключно як гроші і не є функціональною фор- мою капіталу. Основне завдання грошей при сукупному грошовому обороті — до- ведення товарів до споживачів з метою обслуговування безперервності відтво- рення ВВП.

Зовсім іншу роль гроші відіграють на мікрорівні в межах індивідуального капі- талу. В останньому випадку гроші є однієї з функціональних форм капіталу, його складовою й елементом багатства, яким володіє власник цього індивідуального капіталу. І чим більшою масою грошей володіє індивідуальний власник, тим більші його можливості отримати додатковий прибуток.

Суб’єктами грошового обороту виступають: фірми, домашні господарства, дер- жавні структури, фінансові посередники.

Відмінності, які існують у характері економічних відносин між вищеозначеними суб’єктами грошового обороту, дають підстави структуризувати його на чотири сек- тори: грошовий обіг, фінансовий оборот, кредитний оборот, фіскально-бюджетний оборот (див. рис. 2.1).

Сектор грошового обігу характеризується еквівалентним одностороннім рухом грошей від споживача до виробника. Він обслуговує сферу товарного обміну. Саме обмін товарів є основою грошового обігу. Зміна форм вартості, тобто обмін товарів на гроші та подальше використання грошей для придбання нових товарів та послуг, створюють можливість постійного руху грошей: Т–Г–Т.

Фіскально-бюджетний оборот охоплює фінансові відносини, які зумовлюють відчуження певної частини доходів, суб’єктів господарювання у вигляді податків, штрафів, відрахувань та інших платежів на користь держави.

Кредитний оборот охоплює сферу перерозподільчих відносин, у якій влас- ність суб’єктів господарювання не відчужується, а лише передається в тимчасове

 

 


Модуль 1. Гроші та грошовий обіг

 

користування іншим особам, за що власник отримує дохід у виглядів відсотків або дивідендів. Активними суб’єктами цього обороту є фінансові посередники (в тому числі банки) та суб’єкти господарювання (фізичні та юридичні особи).

Фінансовий оборот — сектор грошового обороту, який обслуговує купівлю-про- даж цінних паперів (акцій, облігацій, веселів та інших цінних паперів).