Грошовий обіг– обслуговує сферу товарного обміну Т-Г-Т

 

 


Фінансовий оборотпов’язаний з процесом купівлі-продажу цінних паперів (акцій, облігацій, векселів тощо)


Фіксально-бюджетний оборотобслуговує тільки безеквівалентні відносини й забезпечує безповоротний рух грошей (податковіта інші платежі)


 

Кредитний оборотобслуговує перерозподільчі кредитні відносини, рух грошей має зворотний характер (відсотки, дивіденди)

 

Рис. 2.1. Сутність грошового обороту

 

 


Тема 2. Грошовий оборот і грошова маса

 

!
Усі сектори грошового обороту тісно взаємопов’язані, внутрішньо перепліта- ються і доповнюють один одного в процесі розширеного відтворення. Водночас вони самостійні явища, зі своїм особливим механізмом регулювання грошових платежів і специфічними можливостями впливу на відтворювальний процес.

 

Сукупність платежів, які обслуговують окремий етап (сферу) грошового обороту, називається грошовим потоком (рис. 2.2).

Грошові платежі можуть здійснюватися у вигляді готівкових грошових потоків, у безготівковій формі і шляхом переведення грошей з однієї форми в іншу (див. 2.2).

Класична модель кругообігу товарів та послуг, якими обмінюються підпри- ємства (фірми) і домашні (сімейні) господарства (населення), врівноважена відпо- відними потокамигрошових платежів, що здійснюються під час обміну (рис. 2.2). Підприємства і населення пов’язані між собою двома групами ринків: продуктів та ресурсів.

 

14 Світовий ринок

 

 

Внутрішній ринок 13

 

 

10 Ринок продуктів 3

 

Фірми Сімейні


Уряд


господарства


 

 

6 15 8 5

 

Грошовий та фінансовий ринки

(фінансові посередники)

1 2

12

11

 

   
  Центробанк (НБУ)  
   
     

 

Ринок ресурсів

 

 

Рис. 2.2. Модель сукупного грошового обороту

 

 

39


Модуль 1. Гроші та грошовий обіг

 

Ринки продуктів— це ринки, на яких населення, підприємства та уряд купують вироблені іншими підприємствами товари та послуги. Населення витрачає одержані ними доходи на придбання споживчих товарів (потік № 3), а підприємства продають свої продукти населенню та іншим підприємствам з метою одержання виручки (потік

№ 10), необхідної для продовження процесу виробництва.

Ринки ресурсів— це ринки, на яких населення, підприємства купують ресурси, необхідні для виробництва, — робочу силу, капітал, природні ресурси (потік № 1). Населення та підприємства продають ресурси, що належать їм, за відповідні грошо- ві платежі, які виступають у вигляді заробітної плати, відсоткового доходу, рентних платежів, прибутку (потік № 2).

Грошовий оборот складається з окремих каналів руху грошей між:

· центральним банком країни і комерційними банками;

· комерційними банками;

· підприємствами та організаціями;

· банками і господарюючими суб’єктами;

· господарюючими суб’єктами і населенням;

· фінансовими інститутами і населенням.

 

У наведеному рис. 2.2 товари і ресурси рухаються за годинниковою стрілкою, а відповідні платежі — в протилежному напрямку (грошові потоки № 1, 2, 3,

!
4...). Процеси, показані стрілками, називаються потоками, оскільки вони без- перервні та довготривалі, вимірюються в одиницях (наприклад, у гривнях за певний період: рік, місяць, день).