Закон грошового обігу

 

!
Закон вартості і форма його прояву у сфері обігу (закон грошового обігу) ха- рактерні для всіх суспільних формацій, у яких існують товарно-грошові від- носини. Аналізуючи шляхи розвитку форм вартості грошового обігу, К. Маркс вивів закон грошового обігу, сутність якого виражається в тому, що кількість грошей, необхідних для виконання функцій засобу обігу, повинна дорівню- вати сумі цін товарів, що реалізуються, яка поділена на кількість обертів (швидкість обороту) однойменних одиниць.Закон грошового обігу виражає економічну взаємозалежність між масою товарів в обігу, рівнем їхніх цін і швидкістю обігу грошей.

 


Модуль 1. Гроші та грошовий обіг

 

Розвиток кредитних відносин обернено впливає на кількість грошей. Змен- шення кількості грошей спричинене погашенням певної частини боргових вимог і зобов’язань шляхом взаємозаліку. Кількість грошей для обігу і платежу визначається в умовах розвинутого кредитного господарства такими умовами:

· загальним обсягом товарів та послуг, що перебувають в обігу (пряма залежність);

· рівнем товарних цін і тарифів на послуги (пряма залежність, тому що чим вищі ціни, тим більше потрібно грошей);

· ступенем розвитку безготівкових розрахунків (обернена залежність);

· швидкістю обігу грошей, зокрема кредитних (обернена залежність).

Таким чином, закон, що визначає кількість грошей в обігу (кг), набуває такого вигляду:

 

КГ =å= СЦ -К +П -В ,

О

де åСЦ — сума цін товарів і послуг, які реалізуються в певний період;

К — сума цін товарів і послуг, які продані в кредит ( åK );

П — сума платежів за борговими зобов’язаннями ( å П );

В — сума взаємопогашуваних безготівкових платежів ( å B );

О — середня кількість обігів грошової одиниці.

 

н
Отже, суть закону грошового обігу полягає в тому, що в обігу кожної еко- номічної системи (економіки) на певний період повинна бути та необхідна сума грошей (М ), яка потрібна всім активним суб’єктам господарювання для опла- ти товарів і послуг за поточними ринковими цінами.

 

Між загальною кількістю грошей і швидкістю їхнього обігу існує певний зв’язок. Він виявляється в тому, що зі збільшенням швидкості обігу грошей їхня кількість, яка необхідна для забезпечення обігу всієї товарної маси, зменшується, і навпаки, при зменшенні швидкості обігу грошей їхня кількість, яка необхідна економічній системі для обслуговування товарно-грошових операцій, збільшується. Для ілю- страції цього зв’язку розглянемо малюнок на якому економічну систему (економі- ку) відобразимо у вигляді терезів, де спробуємо її урівноважити завдяки взаємодії її основних елементів (рис. 2.4):

Ø на одній половинінашій моделі буде добуток середнього рівня цін на кіль- кість товарів та послуг які виробляються в економіці — PхQ (ВВП):

· проте не всі товари, які реалізуються, оплачуються негайно. Частина їх

продається в кредит (К) і для їхньої реалізації гроші в певний момент не потрібні. Отже, при збільшення реалізації товарів і послуг у кредит ( К)


н
відповідно зменшується величина необхідної маса грошей в обігу М


(М );


н
· водночас в обігу гроші обслуговують не тільки реалізацію товарів чи по- слуг, виконуючи функцію купівельного засобу, а й забезпечують пога- шення різних боргових зобов’язань (П), передусім щодо купівлі товарів у кредит, виконуючи функцію платіжного засобу. За умови збільшення цих платежів в обігу (П­) необхідна додаткова маса грошей (М ) понад ту, яка обслуговує реалізацію товарів і послуг (М ).

 


Тема 2. Грошовий оборот і грошова маса

 

· однак не всі боргові зобов’язання погашаються реальними грошима. Якщо вони мають зустрічний характер (В), то можуть взаємно зараховуватися без участі реальних грошей. За умови збільшення взаємопогашуваних без- готівкових платежів ( В) необхідна маса грошей зменшується (М ).

Ø на другій: сукупна маса грошей, яка обслуговує всі економічні процеси, М;

Ø «плече»терезів визначимо як середню кількість обігів грошової одиниці О.

 

!
Таким чином, на кількість грошей, необхідних для обігу, безпосередньо повинна впливати кількість товарів і послуг, які вироблені та реалізовані за певний пе- ріод, а зворотний вплив на кількість грошей, необхідних для обігу, мають: розви- ток кредитних відносин, безготівкові розрахунки, а також швидкість обігу грошей як основний показник ділової активності всіх суб’єктів господа- рювання в економічній системі.