ТЕМА 1. СУТНІСТЬ І ФУНКЦІЇЇ ГРОШЕЙ

 

Зміст теми.Походження грошей. Раціоналістична та еволюційна концепції по- ходження грошей. Поява грошей як об’єктивний наслідок розвитку товарного ви- робництва та обміну. Роль держави у створенні грошей.

Суть грошей. Гроші як загальний еквівалент і абсолютно ліквідний актив. Гроші як особливий товар, мінова і споживча вартість грошей як товару. Гроші як гроші й гроші як капітал. Зв’язок грошей з іншими економічними категоріями.

Форми грошей та їх еволюція. Натурально-речові форми грошей, причини та механізм їх еволюції від звичайних товарів першої необхідності до благородних ме- талів. Причини та механізм демонетизації золота. Ідеальні форми грошей та їх кре- дитна природа. Еволюція кредитних грошей. Різновиди сучасних кредитних грошей. Роль держави в утвердженні кредитних зобов’язань у якості грошей.

Вартість грошей. Специфічний характер вартості грошей. Купівельна спромож- ність як вираження вартості грошей при різних їх формах. Вартість грошей і час. Вплив зміни вартості грошей на економічні процеси. Ціна грошей як капіталу: аль- тернативна вартість зберігання грошей та процент.

Функції грошей. Поняття функції грошей та їх еволюція, функція міри вартості, її суть і сфера використання. Масштаб цін. Ідеальний характер міри вартості. Ціна як грошове вираження вартості товарів. Функція засобу обігу, її суть і сфера викорис- тання. Функція засобу платежу, її суть і відмінність від функції засобу обігу. Сфера використання. Функція засобу нагромадження, її суть і сфера використання. Вплив часу на функцію засобу нагромадження. Світові гроші. Еволюція золота як світових грошей. Роль грошей у ринковій економіці.

Основні терміни та поняття.Гроші як гроші і гроші як капітал. Форми грошей та їх еволюція. Функції грошей. Масштаб цін. Вартість грошей. Товарні гроші. Металеві гроші. Кредитні та електронні гроші. Вексель. Чек. Банкнота. Платіжна система.

 

ТЕМА 2. ГРОШОВИЙ ОБОРОТ І ГРОШОВА МАСА Зміст теми.Поняття про грошовий оборот як процес руху грошей.

Грошові платежі як елементарні складові грошового обороту. Основні суб’єкти грошового обороту. Основні ринки, що взаємно пов’язуються грошовим оборотом. Національний дохід і національний продукт як визначальні параметри грошового обороту. Економічна основа та загальна схема грошового обороту.

Грошові потоки. Поняття про грошовий потік та критерії класифікації грошових потоків. Характеристика основних видів грошових потоків. Взаємозв’язок окремих видів грошових потоків. Балансування потоку національного доходу та потоку на- ціонального продукту через внутрішній і зовнішній грошові ринки.

 


Програма курсу «Гроші та кредит»

 

Структура грошового обороту. Готівковий та безготівковий грошовий оборот. Сектори грошового обороту; фінансовий та кредитний сектори.

Маса грошей, її динаміка в Україні (1991–2008 рр.) що обслуговує грошовий обо- рот, її склад і фактори, що визначають її зміну. Базові гроші. Грошові агрегати. Швид- кість обігу грошей, поняття, фактори, що визначають швидкість обігу та її вплив на масу і стабільність грошей. Порядок розрахунку швидкості обігу грошей.

Закон кількості грошей, необхідних для обороту, його суть, вимоги та наслідки порушення вимог.

Основні терміни та поняття.Грошовий оборот. Рух грошей. Грошові потоки. Гро- шова маса і грошова база. Готівковий оборот. Безготівковий грошовий оборот. Гро- шовий агрегат.