Суть і структура грошового ринку та механізм його функціонування

 

!
Грошовий (монетарний) ринок — це сукупність усіх грошових ресурсів країни, що постійно переміщуються, розподіляються та перерозподіля- ються під впливом попиту і пропозиції з боку різних суб’єктів економіки.

 

У західній та вітчизняній літературі грошовий ринокнерідко ототожнюють з фі- нансовим ринком. З таким підходом можна погодитись, якщо сам фінансовий ринок трактувати широко — як особливий сектор ринку, на якому формуються і балансу- ються попит і пропозиція на всі види фінансових інструментів (гроші, облігації, акції, депозитні сертифікати, тощо).

У сучасних умовах грошовий ринок охоплює сукупності операцій з короткостро- ковим та довгостроковим позиковим капіталом. Основними джерелами його утво- рення стають заощадження домашніх господарств.

 

 
Наприклад, в Україні 2008 р. на грошову ринку фінансовими посеред- никами (в т.ч. банками) було залучено 359,740 млрд грн, з них сімейні господарства (населення) довірило кредитній системі 217,860 млрд грн (близько 60,56% загальної кількості депозитів).

 

Як правило, їх акумулюють фінансові посередники і на ринковій основі переда- ють у позику функціонуючим підприємствам як інвестиції.

Об’єктивною передумовою функціонування грошового ринку є незбіг потреби у фінансових ресурсах з джерелами її задоволення. Кошти можуть бути в наявності в одних власників, а інвестиційні потреби виникають в інших. Грошовий ринок ви- ступає посередником руху коштів від їх власників до користувачів. Він являє собою особливу форму організації руху грошових коштів у народному господарстві і при- значений забезпечити підприємствам, державі і фізичним особам належні умови для залучення необхідних коштів і продажу тимчасово вільних ресурсів.

За економічною сутністю грошовий ринок — це сукупність економічних відносин, пов’язаних з розподілом фінансових ресурсів, купівлею-продажем тимчасово віль- них грошових коштів і цінних паперів.

Об’єктами відносин на фінансовому ринку є грошово-кредитні ресурси, цінні па- пери та позичкові угоди, суб’єктами відносин — держава, підприємства різних форм власності, окремі громадяни.

В організаційному плані грошовий ринок — це сукупність ринкових фінансових інституцій, що супроводжують потік коштів від власників фінансових ресурсів до

 


Тема 3. Грошовий ринок

 

позичальників. До них належать комерційні банки, валютні та фондові біржі, інвес- тиційні фонди компаній, лізингові організації, пенсійні та страхові фонди, національ- ний банк, позабіржові торговельні системи, розрахунково-клірингові організації, депозитарії, інвестиційні керуючі, реєстратори, інші фінансові інституції, які, відпо- відно до чинного законодавства, можуть здійснювати операції на фінансовому ринку.

 

!
Отже, грошовий (фінансовий ринок) це економічний простір, на якому фор- муються та функціонують обмінно-перерозподільні відносини, що пов’язані з процесами купівлі-продажу грошових (фінансових) ресурсів та фінансових фондів.

 

Взаємовідносини продавців та покупців на грошового ринку подано на рис. 3.1.

 

 


 

Продавець


Заощадження