Ринок ресурсів


Товари

 

 

Гроші


 

Рис. 3.2. Місце і роль грошового (фінансового) ринку в системі ринкових відносин

 


Модуль 1. Гроші та грошовий обіг

 

!
Сутність грошового ринку проявляється в таких функціях:

Ø мобілізація тимчасово вільних фінансових ресурсів;

Ø розподіл акумульованих вільних коштів між численими кінцевими спожи- вачами;

Ø прискорення обороту капіталу, що сприяє активізації економічних проце- сів у державі;

Ø забезпечення умов для мінімізації фінансових ризиків.

Грошовий ринок досягає найбільшої ефективності, якщо задіяні усі його скла- дові: ринок грошей, ринок капіталів, валютний ринок, ринок кредитів, ринок цінних паперів, ринок фінансових послуг.

Залежно від призначення й рівня ліквідності фінансових активів розрізняють два основних сегменти грошового ринку: ринок грошей та ринок капіталів (рис. 3.3).

Ринок грошей монетарний ринок, де продаються грошові кошти у вигляді ко- роткострокових позик (до одного року) і депозитних операцій з метою обслуговування руху обігових коштів підприємств, банків, населення і держави.

Об’єктом купівлі-продажу стають тимчасово вільні кошти і валюти, а суб’єктами ринку грошей виступають фінансово-кредитні інститути, які мобілізують і пере- розподіляють грошові кошти юридичних та фізичних осіб і держави. Ринок грошей складається з валютного ринку та ринку банківських кредитів (теми 6, 11).

Ринок грошей характерний тим, що він дуже чутливий до будь-яких змін в економіці та фінансовій сфері. Тому попит і пропозиція тут надто мінливі, а відсоток як ціна грошейчасто змінюється під їхнім впливом. Через це він є найбільш реальним індикатором кон’юнктури грошового ринку взагалі і слугує базою формування відсоткової політики в країні.

Ринок капіталів охоплює відносини акумулювання й купівлі-продажу середньо- строкових і довготермінових кредитів і фінансових активів строком викорис- тання понад один рік. Структурними сегментами ринку капіталів є ринок цін- них паперів і ринок середньо- та довготермінових банківських кредитів (тема 9).

 

На ринку капіталів кредитори і позичальники домовляються про обмін грошових коштів на фінансові інструменти (акції, облігації), які можна перепродати за іншою альтернативною вартістю, яку визначає фінансовий ринок.

Особливістю цього ринку є те, що попит і пропозиція тут менш рухливі, рівень від- соткової ставки залишається більш стабільним. Фінансові активи, що обертаються на ринку капіталів, як правило, менш ліквідні, мають найбільший рівень фінансового ризику і, відповідно, високий рівень дохідності.

Структуру грошового ринку за видами фінансових інструментів можна розпо- ділити на три сегменти:

Ø ринок позичкових зобов’язань;

Ø ринок цінних паперів;

Ø валютний ринок.

Хоча в організаційно-правовому аспекті ці ринки функціонують самостійно, між ними існує тісний зв’язок. Грошові кошти можуть легко переміщуватися з одного ринку на інший, одні й ті самі суб’єкти можуть здійснювати операції одночасно чи по- перемінно на кожному з них. Наприклад, комерційний банк на грошовому ринку за до- помогою своїх депозитних зобов’язань мобілізує кошти, які може розмістити на ринку цінних паперів або на валютному ринку, і навпаки.

 


Тема 3. Грошовий ринок

 

 


За інституційними ознаками