Взаємодія факторів, які впливають на пропозицію грошей

(на формування грошової маси)

 

 

Зобов’язання комерційних  
  банків  
  Чисті іноземні активи
     

 

Нерезервні зобов’язання  
     
  Чисті зобов’язання уряду
     

 

банківських установ

 

ГРОШОВА БАЗА

 

 

Грошова маса (М , М , М , М )

0 1 2 3

 

 

Норма обов’язкового резерву за вкладами до запитання  
     
  Нормаобов’язкового резерву за строко- вими вкладами
     

 

ГРОШОВИЙ МУЛЬТИПЛІКАТОР

 


 

Обсяг багатства економічних суб’єктів; тінізація економіки  
     
  Рівень наднормативних резервів; довіра до банків
     

 

де Ms1


Ms1 = mMd

— пропозиція грошей;


m — коефіцієнт грошового мульти-

плікатора;

Md — грошова база

 

 

Рис. 3.8. Формування пропозиції грошей на макро- і мікрорівнях

 

Коефіцієнт депонування грошейхарактеризує структуру зберігання населенням ліквідних коштів у вигляді їхнього розподілу між готівковими грошима (С) і кошта- ми на поточних (чекових) депозитах (D). Коефіцієнт депонування — це відношення попиту на готівку до депозитів:

cr = C/D.

Норма фактичного резервування депозитів (rr)визначається відношенням за- гальних резервів комерційних банків (TR) до депозитів (D):

rr = TR/D.

При системі часткового резервування рівень фактичного резервування (rr) зале- жить від норми обов’язкових резервів (R):

rr = (R + E)/D,

де Е — надлишкові резерви;

 


Модуль 1. Гроші та грошовий обіг

 

R — обов’язкові резерви;

D — депозити.

Отже, пропозиція грошей є функцією трьох екзогенних змінних: cr,rr, МВ. Враховуючи, що обсяг готівки поза банками визначається сумою депозитів та ко-

ефіцієнтом депонування

С = сr ´ D,

загальні резерви — сумою депозитів та нормою фактичного резервування

TR = rr ´ D, пропозицію грошей можна визначити як

MS= cr ´D + D = D ´ (cr + 1),


а грошову базу — як то

а


 

 

МВ= cr ´ D + rr ´ D = D ´(cr + rr), D = МВ/(cr +rr),

MS= МВ ´(cr +1)/(cr+rr).


З цього рівняння видно, що обсяг пропозиції грошей перебуває в прямій залеж- ності від обсягу грошової бази (МВ) і в оберненій — від коефіцієнта депонування (cr ) та норми резервування (rr). Коефіцієнт пропорційності між пропозицією гро- шей і грошовою базою одержав назву грошового мультиплікатора, або мультипліка- тора грошової бази:

 

M = (cr + 1)/(cr + rr).

 

Грошово-кредитний мультиплікатор— це процес створення нових банківських депозитів (безготівкових грошей) при кредитуванні банками клієнтури на основі до- даткових (вільних) резервів, що надійшли до банку ззовні.

Механізм утворення нових безготівкових грошей можна показати в такій послі- довності. Приймаючи різні види внесків на свої поточні рахунки, комерційні банки зобов’язуються повернути клієнтам їхні внески в певні строки з виплатою певного відсотка.

Деяку частину, наприклад 10% загальної суми депозитів, комерційні банки пови- нні зберігати в центральному банку як обов’язкові резерви. (Обов’язкові резерви — це частка банківських депозитів, яка, згідно з вимогами діючих нормативних і законо- давчих актів, має зберігатись у формі касової готівки комерційних банків та їхніх де- позитів у центральному банку).

Якщо банк вважає за необхідне утримувати на резервному рахунку кошти понад цю суму, то такі кошти називають надлишковим резервом.

Видаючи кредит суб’єкту господарювання, банки перетворюють пасивні гроші на активну грошову масу. Банк відкриває рахунок, з якого боржник виписує чеки для розрахунків зі своїми кредиторами. Чеки надходять в інші банки, збільшуючи їхній депозитний потенціал і можливості кредитування. Таким чином, депозитні суми, надходячи в міжбанківський оборот, приводять до самозростання грошової маси.

 


Тема 3. Грошовий ринок

 

Ланцюгова реакція охоплює інші банки і, таким чином, у банківській системі ви- никають нові кредити та депозити. Виходячи з того, що норма обов’язкового резерву становить 10%, складемо таблицю створення нових банківських грошей (табл. 3.1).

Таблиця 3.1