Процес створення банківських депозитів

 

Комерційні банки Нові депозити Нові позики Нові резерви
Банк А
Банк Б
Банк В
Банк Г
Банк Д
Банк Е
Банк Ж
Сума перших 7 КБ
Сума решти банків
Разом 10 000

 

Як бачимо, початкова сума банківських грошей (1000 грн) в процесі багаторазо- вої експансії банківських депозитів зросла до 9000 грн:

(1000 + 900 + 810 + 729 + 656 + 590 + 531 + 478 + Х = 9000),

а загальний ефект багаторазового збільшення банківських депозитів становить

10 000 грн.

Таким чином, ланцюгова реакція збільшення банківських депозитів за ставки резервних вимог у 10% сприяла перетворенню 1 грн початкового вкладу на 10 грн нових банківських грошей або на кожну гривню нових резервів, які увійшли до бан- ківської системи, було створено 10 грн додаткових депозитів (банківських грошей).

Величина грошово-кредитного мультиплікатора як коефіцієнта збільшення кіль- кості грошей в обігу внаслідок операції на монетарному ринку визначається за фор- мулою


 

m = 1

MR


 

×100 ,


де MR — норма обов’язкових резервів. У нашому випадку


 

m = 1

MR


 

×100% =


 

1 ×100 =10% .


Ефект кредитного мультиплікатора (максимальна кількість нових кредитних грошей DM ) на підставі цієї суми наднормативних резервів (Е) визначається за фор- мулою


D.=&×N=&×

.3


 

× = × × = грн.

 


 


Модуль 1. Гроші та грошовий обіг

 

Показник грошово-кредитної мультиплікації дає НБУ змогу здійснювати контр- оль за утворенням нових безготівкових грошей (банківських депозитів) як важливої складової частини загальної маси купівельних і платіжних засобів і, таким чином, дотримуватися вимог закону грошового обігу.

На макроекономічному рівніпропозиція грошей формується під впливом фак- тичної грошової маси в обігу, яка й становить природну межу пропозиції грошей. Тому останню у відповідних умовах можна вважати постійним фактором, який не залежить від динаміки відсоткової ставки. Лише додаткова емісія здатна розширити пропозицію грошей понад природну межу (див. рис. 3.8).

Чим вищий рівень прибутку в суспільстві, тим більше укладається угод; чим ви- щий рівень цін, тим більше необхідно грошей для укладання угод у межах національ- ної економіки. Модель грошового ринкуподано на рис. 3.9.

 


 

 

Відсотки


Пропозиція за експансіоністської

MS грошової політики

 

MS


2

 

r
r
1

 

Попит на гроші MD

 

М М
1 2 Розмір грошової маси

 

Рис. 3.9. Проста модель ринку грошей

 

На горизонтальній осі відкладається розмір грошової маси, а на вертикальній —

відсоток (ціна грошей).

Попит на грошову масу зменшується із збільшенням відсотка. Чим більший від- соток, тим менш розумно зберігати свої кошти у вигляді готівки. Краще мати їх у ви- гляді засобів, що дають прибуток. Зі зниженням відсоткової ставки попит на грошову масу зростає.

Грошовий ринок слід розглядати як механізм відносин між юридичними особа- ми, які потребують коштів для свого розвитку, з одного боку, і організаціями й грома- дянами (населенням, домашніми господарствами), які можуть надати такі кошти, — з іншого.

Цей ринок поєднує три головні складові: обліковий, міжбанківський і валютний ринки. Усі вони виконують декілька основних функцій, у чому й полягає їхня схожість:

Ø об’єднання дрібних заощаджень населення, держави, приватного бізнесу, за- кордонних інвесторів і створення потужних грошових фондів;

Ø трансформація цих коштів у позиковий капітал, що забезпечує зовнішні дже- рела фінансування підприємств (фірм);

 


Тема 3. Грошовий ринок

 

Ø спрямування частини коштів на міжбанківський ринок, що забезпечує стій- кість кредитної системи, а також процес розширеного відтворення через ви- дачу опосередкованих позик за схемами:

— центральний банк — комерційний банк;

— комерційний банк — комерційний банк;

— комерційний банк — підприємство, населення;

Ø надання позик державним органам для вирішення невідкладних завдань, по- криття дефіциту бюджету.

 

!
Таким чином, грошовий ринок дає змогу здійснювати накопичення, оборот, розподіл і перерозподіл грошового капіталу між сферами національної еконо- міки. Водночас це — синтез ринків різних засобів платежу. Як переконує дос- від країн із розвинутою ринковою економікою, угоди на грошовому ринку опосередковуються, по-перше, кредитними інститутами (комерційними бан- ками або іншими установами), які беруть у борг або надають грошові позики, по-друге — інвестиційними або аналогічними організаціями, які забезпечують випуск і обіг різного роду боргових зобов’язань, що реалізуються за гроші на обліковому ринку.