1. Розрахуйте розмір нових кредитних ресурсів для перших 7-ми банків, що ко- ристуються коштами депозитів, за умови, що в комерційному банку їх розміщено на суму 2,2 млн грн.
2. Обчисліть максимально можливе збільшення грошової маси в обороті, якщо норма обов’язкового резервування становить 12%.
Розв’язок.
Під впливом здійснення банками операцій на монетарному ринку з метою отри- мання прибутку через кредитування своїх клієнтів зумовлює загальне зростання гро- шової маси в обороті та створює ланцюгову реакцію, яка охоплює інші банки і, таким чином, у банківській системі виникають нові й нові кредити та депозити. Виходячи з того, що норма обов’язкового резерву становить 12%, складемо таблицю кредитних ресурсів для перших 7-ми банків, що використовуватимуть кошти з цих депозитних рахунків для здійснення кредитних та депозитних операцій, створюючи нові банків- ські гроші (табл. 2).
Таблиця 2
Банк | Кошти на нових депозит- них рахунках (загальний резерв), млн грн | Кошти на кор. рахунках в НБУ (обов’язковий резерв), млн грн | Нові кредитні ресурси (вільний резерв), млн грн |
Банк № 1 | 2,2 | 2,2 ´12% = 0,264 | 2,2 – 0,264= 1,936 |
Банк № 2 | 1,936 | 1,936 ´12% = 0,232 | 1,936 – 0,232 = 1,704 |
Модуль 1. Гроші та грошовий обіг
Продовження табл. 2
Банк № 3 | 1,704 | 1,704 ´12% = 0,205 | 1,704 – 0,205 = 1,499 |
Банк № 4 | 1,499 | 1,499 ´12% = 0,180 | 1,499 – 0,180 = 1,319 |
Банк № 5 | 1,319 | 1,319 ´12% = 0,158 | 1,319 – 0,158 = 1,161 |
Банк № 6 | 1,161 | 1,161 ´12% = 0,139 | 1,161 – 0,139 = 1,022 |
Банк № 7 | 1,022 | 1,022 ´12% = 0,123 | 1,022 — 0,123 = 0,899 |
Всього | 9,54 |
Максимально можливе збільшення грошової маси в обороті розраховується че- рез грошово-кредитний мультиплікатор:
DM =DR ´m ,
де DR – приріст резервів, що спричинює процес грошово-кредитної мультиплікації;
т — грошово-кредитний мультиплікатор.
m = 1
0,12
= 8, 334 ;
Відповідь:
DM = 2,2 ´8,334 = 18,335 (млн грн).
1) обсяг нових кредитних ресурсів становить 9,54 млн грн;
2) максимально можливе збільшення грошової маси в обороті — 18,335 млн грн.