Створення грошової системи України

 

Грошова система України є регульованою системою ринкового зразка. Цьому сприяли істотні ринкові перетворення в економічній системі України: демонополі- зація економіки, приватизація, яка відбувалася в усіх галузях економіки, тощо. Ак- тивно розвивається грошовий ринок в усіх його складових: ринок грошей, валютний ринок, ринок цінних паперів, а також його інфраструктура (дворівнева банківська система, мережа небанківських фінансово-кредитних установ, валютна та фондова біржі).

Щоб досягти ринкового зразка, грошова система України пройшла багато етапів свого розвитку. Після отримання в 1991 р. незалежності перед Україною постало завдання створити власну грошову систему.

Становлення грошової системи почалося з рішення уряду про випуск у грудні

1991 р. купоно-карбованців багаторазового використання за умови його паралель- ного обігу з рублем.

Наступним етапом став Указ Президента про введення купоно-карбованців у без- готівковий обіг і вилучення з обігу рубля в листопаді 1992 р., а з 2 вересня 1996 р. — введення постійної діючої національної грошової одиниці — гривні. До того часу її введення декілька разів відкладалося через загальну економічну нестабільність у країні й потужні інфляційні процеси, що досягли піку в 1993 р.

 


Модуль 1. Гроші та грошовий обіг

 

 
У статті 99 Конституції України вказано:

Грошовою одиницею України є гривня.

Забезпечення стабільності грошової одиниці є основною функцією центрального банку держави — Національного банку України.

 

Назву наша національна валюта отримала від гривні — грошової одиниці Київ- ської Русі, а щодо розмінної монети, то її назву залишили за звичною копійкою. Ескі- зи гривні виконав український художник В. І. Лопата.

 

!
Основними складовими елементами грошової системи України стали:

види грошових знаків, що мають законну платіжну силу:

· банкноти — гривні номіналом 1, 2, 5, 10, 20, 50, 100, 200, 500;

· розмінна монета (копійка), що випускається в обіг номіналами 1 грн, 50,

25, 10, 5, 2, 1;

офіційний валютний курс гривні до інших валют світу (долар США, євро, рубль та ін.) встановлюється НБУ на підставі торгів валютними цінностя- ми на Українській міжбанківській валютній біржі;

порядок організації готівкового й безготівкового обігу (розроблення правил і форм здійснення безготівкового та готівкового способів і порядку плате- жів, контроль касових операцій);

орган грошово-кредитного і валютного регулювання — Національний банк України (НБУ). Він є незалежним фінансово-економічним органом для здійснення самостійної грошово-кредитної політики в Україні та коорди- нації діяльності комерційних банків.

 

 


Тема 4. Грошовi системи


 

 

 
ПРАКТИКУМ