Інфляція: її сутність, причини, види й типи

 

!
Інфляція — це процес знецінення грошей та загальне підвищення цін на то- вари і послуги внаслідок надмірної емісії та переповнення каналів обігу грошовою масою, яка виявилась не забезпеченою економічними благами.

 

Термін «інфляція» (від лат. Inflаtio) буквально означає «здуття або набухання». Дійсно, фінансування державних видатків (наприклад, у періоди екстремального розвитку економіки в часи війн, революцій) за допомогою паперово-грошової емісії з припиненням розміну банкнот призводило до розширення грошового обігу та зне- цінення паперових грошей.

Як правило, інфляційні процеси були пов’язані безпосередньо з війнами або епі- деміями, тривалими неврожаями та іншими стихійними лихами, що зумовлюють по- літичні і соціальні потрясіння.

Інфляція була характерна для грошового обігу:

Ø США — у період війни за незалежність 1775–1783 рр.;

Ø Франції — у період Французької революції 1789–1791 рр.;

Ø Англії — під час війни з Наполеоном на початку XIX ст.;

Ø Росії в 1769–1895 рр.;

Ø Особливо високих темпів інфляція набула у Німеччині після Першої світової війни, коли восени 1923 р. грошова маса в обігу досягла 396 квінтильйонів марок, а грошова одиниця знецінилась у трильйон разів.

Уперше термін «інфляція» був застосований для характеристики економіки США

в період громадянської війни 1861–1865 рр. Він засвідчував процес перевантаження,

«набухання» каналів грошового обігу масою грошей, яка перевищувала потребу в них економічної системи.

Остаточно цей термін було введено в науковий обіг з метою теоретичного відо- браження певного стану економіки після Другої світової війни.

Ці історичні приклади доводять, що інфляція не є породженням сучасності, а мала місце і в минулому.

Сучасній інфляції притаманний ряд відмітних особливостей. Якщо раніше ін- фляція була локальною, то зараз вона всеохоплююча; раніше вона охоплювала певний період, тобто мала періодичний характер, а зараз — хронічний; сучасна інфляція пе- ребуває під впливом не тількигрошових (монетарних) факторів (розбалансуванням грошової системи, надмірної грошово-кредитної емісії, валютних відносин тощо), а й негрошових факторів (монополізації економіки, здороження товарів критичного ім- порту (енергоносіїв), сировинних матеріалів тощо).

 


Модуль 1. Гроші та грошовий обіг

 

!
Отже, інфляція як багатофакторний процес — це прояв диспропорційності у розвитку суспільного відтворення, що зумовлено порушенням закону грошового обігу. Таким чином, глибинні причини інфляції перебувають як в сфері обігу, так і в сфері виробництва, і дуже часто зумовлюються економічними і політич- ними відносинами в країні. Наслідком такої невідповідності є знецінення гро- шової одиниці й загальне підвищення цін на товари та послуги.

 

Слід зазначити, що не тільки зростання цін є основним проявом інфляції. Інфля- ція може бути відкритою і прихованою.

Знецінення грошей може відбуватись і за відсутності відкритого зростання цін — їхньому утриманні на відносно фіксованому рівні за допомогою адміністративних важелів.

В економіці України інфляція виникла ще в період існування СРСР у 50–60-х роках XX ст. і була пов’язана з різким падінням ефективності суспільного виробни- цтва. Однак вона була прихованою і проявлялася в товарному дефіциті та великій різниці в цінах: низьких на кінцеву продукцію і високих на всі види сировини.

Слід зазначити й те, що прихована інфляція найбільш деструктивна, тобто по- збавляє виробників економічних стимулів, потребує постійних державних дотацій, руйнує ринкові відносини, породжує «тіньову» економіку, спекуляцію та хабар- ництво.

Інфляція є складним економічним явищем і не має однозначного тлумачення серед економістів. Щодо причин інфляції існує кілька теорій. Одна з найпоширені- ших — теорія інфляції попиту, засновником якої був Дж. Кейнс.

У кейнсіанських теоріях наголошується, що причиною інфляції є перевищення попиту над пропозицією (тобто надмірний попит на гроші відносно пропозиції то- варної маси) — теорія інфляційного розриву.

Пізніше в умовах відсутності надмірного попиту кейнсіанська ідея була допов- нена і розвинута теорією інфляції витрат. Сутність цієї теорії заключається в тому, що підприємці для покриття своїх зростаючих витрат намагаються весь час продати свою продукцію за більш високою ціною, а профспілки весь час намагаються підняти заробітну плату. Це, в свою чергу, змушує роботодавців підвищувати ціни.

Така низка причин, на думку прихильників цих теорій (попиту та витрат), і спри- чинює інфляцію.

По-іншому пояснюють причини інфляції представники монетаристської теорії. М. Фрідмен,засновник монетаристської школи, стверджує, що основними чинника- ми формування інфляції є зміна грошової маси, тому причини її виникнення треба шукати у сфері обігу.

Із середини 60-х років ХХ ст. в економічній теорії інфляція цін розглядається як багатофакторний процес, що відбувається у сфері обігу, виробництві, охоплює всі складові економічної системи. Чинники, які призводять до інфляції, не діють окремо, проте їхнє різномаїття в цілому можна класифікувати так:

Ø вплив на інфляцію мілітаризації економіки: особливість її полягає в тому, що для виробництва військової техніки залучаються найпередовіші технології, використовуються дорогі, найвисокоякісніші матеріали, залучаються наукові та інші працівники найвищої кваліфікації — усе це веде до збільшення витрат державного бюджету, спричинюючи інфляційне його фінансування;

 

 


Тема 5. Інфляція та грошові реформи

 

Ø вплив на інфляцію зростання витрат виробництва: перевищення темпів зрос- тання заробітної плати над темпами зростання продуктивності праці; переви- щення темпів зростання податків над темпами зростання доходів; зростання цін на сировину та енергоресурси. Ця негативна динаміка веде до збільшен- ня собівартості продукції товаровиробника, яка врешті-решт призводить до збільшення середнього рівня цін на всі кінцеві товари та послуги, спричинюю- чи інфляцію;

Ø вплив на інфляцію зростання сукупного попиту: він може бути з декількох причин:

· по-перше: безпосередньо пов’язаний з дією монетарних факторів, насампе-

ред з надлишковою емісією грошей (постійне підвищення соціальних га- рантій, пенсій тощо при незмінній динаміці ВВП в країні), яка призводить до перевищення попиту над існуючою пропозицією на товари і послуги, що викликає «спіраль» (зарплата — ціни) інфляції або порушення закону рівноваги І. Фішера:

МV = P Q(ВВП) (в реальній економіці: кожне підняття мінімальної заро- бітної плати, пенсії, стипендії тощо буде призводити до збільшення цін на всі товари та послуги на ринку, якщо рівень виробництва в країні залиша- тиметься незмінним);

· по-друге: зростанням сукупного попиту, не пов’язаним зі збільшенням

грошової маси. Причиною збурення сукупного попиту в цьому випадку є оптимістичні очікування підприємців щодо майбутньої кон’юнктури в умовах повної зайнятості (підвищення рівня життя населення). За цих умов зростання сукупного попиту зумовлює зростання цін;

· по-третє: зміни структури ринку, пов’язані з владою монополій, олігопо-

лій та держави, яка реалізується в адміністративному монопольному зрос- танні цін.

 

!
Є десятки різних формулювань видів інфляції. Найбільш коректною фор- мою є класифікація видів за такими критеріями (рис. 5.1) [6, с. 54].

 

За формами прояву інфляції можна виділити:

цінову інфляцію, що проявляється у формі зростання цін;

інфляцію заощаджень— при зафіксованих державою цінах, доходах, поваль- ному дефіциті товарів знецінення грошей проявляється у зростанні вимуше- них заощадженнях у населення;

девальвацію,за якою знецінення грошей проявляється у падінні їхнього кур- су до іноземних валют.

Залежно від середньорічних темпів зростання (приросту) цін розрізняють п’ять типів інфляції:

Ø повзучу: прискорене зростання маси грошей в обороті без помітного підви- щення цін — до 5–10% на рік. Вона характеризується надмірною емісією маси грошей без помітного підвищення зростання цін. Цей процес стимулює під- приємницьку активність, гроші використовуються для пожвавлення попиту, нагромадження тощо. Така інфляція немає негативних наслідків, мало відчут- на для економічних агентів та притаманна більшості розвинутих країн, стиму- люючи їхній економічний розвиток та зростання.

 


Модуль 1. Гроші та грошовий обіг

 


За формами прояву


Цінова Інфляція заощаджень


 

Девальвація