Валютна система та її розвиток

 

Економічні, політичні, культурні та інші зв’язки між країнами породжують грошові відносини між ними, пов’язані з оплатою отриманих товарів та послуг. Державно-правова форма організації міжнародних валютних (грошових) відносин країн представляє собою валютну систему. Таким чином, валютна система яв- ляє собою сукупність двох елементів: валютного механізму та валютних відно- син.

Під валютним механізмоммають на увазі правові норми та інститути, які діють на національному та міжнародному рівнях. Валютні відносинимають повсякденні зв’язки, в які вступають приватні особи, фірми, банки на валютних та грошових рин- ках з метою здійснення міжнародних розрахунків, кредитних та валютних операцій. В умовах поглиблення інтеграції економік різних країн валютна система відіграє все більш важливу та самостійну роль у світогосподарських зв’язках. Вона здійснює без- посередній вплив на економічне становище країни: на темпи зростання виробництва та міжнародного обміну, ціни, заробітну плату тощо.

Від ефективності валютного механізму, рівня втручання державних та міжнарод- них валютно-фінансових організацій в діяльність валютних, грошових та золотих ринків багато в чому залежить економічний розвиток, зовнішньоекономічна стра- тегія промислово розвинутих країн. Зростання вагомості валютної системи змушує промислово розвинуті країни удосконалювати старі та шукати нові інструменти та методи державно-монополістичного регулювання валютної сфери на національному та наднаціональному рівнях.

Розрізняють світові та національні валютні системи. Світові валютні системи розвиваються на регіональному та глобальному (світовому) рівнях.

Національна валютна система— це державно-правова форма організації валют- них відносин на території певної країни. Вона встановлює певний порядок валютних розрахунків і правила роботи з валютою інших країн.

Функціонування національної валютної системи регулюється з урахуванням норм міжнародного права та національного законодавства країни.

Складовими елементами валютної системи є національна валюта, умови її кон- вертованості, режим валютного курсу, валютні обмеження в національній економіці, механізм валютного регулювання і контролю, правила використання іноземної валю- ти і міжнародних платіжних та кредитних засобів обігу тощо.

 


Модуль 1. Гроші та грошовий обіг

 

До складу національних валютних систем входять відповідні інфраструктурні ланки: банківські та кредитно-фінансові установи, біржі, спеціальні органи валютно- го контролю, а також інші державні та приватно-комерційні інститути, що беруть участь у валютних відносинах.

Цілісна структура міжнародних валютних відносин являє собою активну взаємо- дію регіональних валютних систем. Регіональна валютна система— це правова фор- ма організації валютних відносин між групою країн.

Найважливіші елементи такої системи:

Ø регіональна міжнародна розрахункова одиниця;

Ø спеціальний режим регулювання валютних курсів;

Ø спільні валютні фонди;

Ø регіональні кредитно-розрахункові установи.

Прикладом регіональної валютної системи може бути Європейська валютна сис- тема, яка була заснована у 1979 р., і одночасно виступає як елемент сучасної світової валютної системи.

Світова валютна системавключає міжнародні кредитно-фінансові інститути та комплекс міжнародних договірних та державно-правових норм, що забезпечують функціонування валютних інструментів.

Елементами світової валютної системи є певний набір міжнародних платіжних засобів, валютні курси та валютні паритети, умови конвертованості, форми міжна- родних розрахунків, режим міжнародних ринків валюти та золота, міжнародні та на- ціональні банківські установи тощо.

Розвиток світових валютних систем регулюється відповідними міждержавни- ми валютними угодами, втілення яких забезпечується створенням на колектив- них засадах міждержавних валютно-фінансових та банківських установ і організа- цій. У своєму розвитку світова валютна система пройшла чотири основні етапи(табл. 6.1).

 

Першою в історії світовою валютною системою була система, що спирала- ся на єдині правила обігу золотого грошового товару і відома під назвою сис- тема золотого стандарту. Юридично вона була оформлена на Міжнарод- ній конференції в Парижі в 1867 р.

 


 

 
 
Золото