Етапи еволюційного розвитку світової валютної системи


Таблиця 6.1


 

1867 р. Паризька кон- ференція — єдиним мі- рилом світових грошей визнано золото 1922 р. Генуезька конференція — на- ціональні кредитні гроші почали ви- користовувати як міжнародні платіж 1944 р. Бреттон-Вудська конференція — впро- ваджено золотоде- візний та доларовий стандарти 1976–1978 рр. Ямайсь- ка конференція — юридично завершено демонетизацію золота і замість золотодевіз- ного — стандарт СПЗ (SDR)
Золотий стандарт
Золотомонетний стандарт Золотозлитковий стандарт Золотовалютний стандарт (валютний) Паперово-валютний стандарт
Ознаки Ознаки Ознаки Ознаки
– функціонування зо- лота як світових гро- шей; – фіксація золотого вмісту нац. валюти; – наявність фіксованих валютних курсів; – на внутрішньому рин- ку золото виконує всі функції грошей; – вільне карбування золотих монет; – банкноти і білонні монети вільно розмі- нюються на золоті – в обігу відсутні золоті монети; – банкноти і біло- нні монети роз- мінюються на зо- лоті зливки; – відмінено вільне карбування зо- лотих монет – збереження ролі золота як розра- хункової одиниці в міжнародному обігу; – фіксовані валютні курси; – заборона вільної купівлі-продажу золота; – долар у режимі зо- лотого стандарту; – прирівнювання до золота – повна демонетизація золота у сфері ва- лютних відносин; – анулювання офіцій- ної ціни на золото та фіксація масштабу цін; – перетворення колек- тивної одиниці СПЗ на головний резерв- ний актив та засіб розрахунку; – впровадження гнуч- ких валютних курсів національних оди- ниць
Недоліки Недоліки  
– недостатня еластичність; – дороговизна; – залежність від видобутку монетарного ме- талу; – обмеженість втручання держави у сферу грошово-валютних відносин – жорстка система валютних норма- тивів  
Причини відміни Причини відміни  
зміна економічної структури господарюван- ня, що ґрунтувалась на ринкових саморегуля- торах на державнорегулювальну економічну систему загострення вну- трішньоеконо- мічної ситуації в США; – загострення світо- вого економ. су- перництва; – припинення кон- вертованості до- лара в золото  

 

 


Модуль 1. Гроші та грошовий обіг

 

Друга світова валютна система зародилася після Першої світової війни, а юридично була оформлена в 1922 р. в м. Генуя.

 

Її особливостями були:

— золотомонетний стандарт замінили золотодевізним, тобто національна валю- та спочатку обмінювалась на іноземну валюту, розмінну на золото (девізу), а за девізу здійснювалася купівля товарів та послуг.

— банкноти і білонні монети розмінюються на золоті зливки;

— відмінено вільне карбування золотих монет.

У 1929–1933 рр. світова економічна криза призвела до краху золотодевізного стандарту і єдина валютна система розпалася на валютні блоки:

1931 рік — утворився стерлінговий блок (країни Британської імперії);

1933 рік — було скасовано золотий стандарт США і створено доларовий блок. Належність країни до того чи іншого блоку визначалася:

— підтриманням твердого курсу національної валюти до основної;

— необхідністю зберігання золотовалютних резервів у банках, що очолює блок;

— здійснення через ці банки всіх міжнародних розрахунків.

 

У липні 1944 р. міжнародна фінансово-валютна конференція країн антигітле- рівської коаліції в м. Бреттон-Вудсі (США) згодили і затвердили міжнародні принципи третьої світової валютної системи. Угоду підписали 35 країн.

 


 

 
 
Золото