Національні гроші


 


Модуль 1. Гроші та грошовий обіг

 

Однак уже зараз очевидний є той факт, що під прикриттям СДР продовжує збері- гати своє провідне становище в системі міжнародних валютних відносин долар США як міжнародний платіжний засіб, нерозмінний на золото. Прийняття поправок до Статуту МВФ, які спрямовані на повну демонетизацію золота і витіснення його з міжнародних розрахунків, також відповідає перспективним економічним інтересам США, які намагаються усунути з арени міжнародних валютних відносин найбільш небезпечного конкурента долара. Формально виступаючи за підвищення ролі СДР у міжнародних розрахунках, США фактично мало чим ризикують. Адже досвід майже тридцятирічного використання СДР продемонстрував їх слабку конкурентоспро- можність порівняно з національними валютами провідних країн світу, насамперед — доларом США. Слід зазначити, що частка останнього становить понад 60% офіцій- них світових валютних резервів, а частка СДР — лише 2,4%.

Кінгстонська валютна система поки що не забезпечує повністю валютну стабі- лізацію у світі. Кредитні можливості МВФ незначні порівняно з величезними між- народними фінансовими потоками і дефіцитом платіжних балансів переважної біль- шості країн світу. Незадоволення країн-партнерів валютним механізмом Кінгстону, який дає змогу США продовжувати доларову експлуатацію інших країн, об’єктивно посилює необхідність подальшої фундаментальної розробки і проведення докорінної реформи світової валютної системи. Насамперед йдеться про пошук шляхів стабілі- зації валютних курсів, посилення координації валютно-економічної політики як про- відних країн між собою, так і з іншими країнами світу.

 

Поряд із загальносвітовою валютною системою в Європі сформувалась Європей- ська валютна система.

Визначимо декілька етапів її становлення.

На першому етапі(1947–1950) валютні угоди між країнами Західної Європи укладались на двосторонній основі, на підставі яких здійснювалось взаємне регулю- вання платіжних балансів, безготівкові розрахунки, пільгове кредитування тощо.

На другому етапі(1950–1958) почав функціонувати Європейський платіжний союз (ЄПС), який розвивався на багатосторонніх клірингових засадах і об’єднав 17 країн Західної Європи. Розрахунки між членами цього союзу здійснювалися за допо- могою розрахункової грошової одиниці — епуніт (1 епуніт = 1 дол. США).

На третьому етапі(1959–1989) після підписання в 1957 р. Римської угоди (ство- рення Європейської економічної спільноти — ЄЕС) почав функціонувати Європей- ський валютний союз (ЄВС), у якому продовжили співпрацю 17 країн, що входили до колишнього ЄПС. Програма створення цього союзу, розроблена спеціальною комісі- єю, яку очолював колишній прем’єр міністр Люксембургу П. Вернер, отримала назву

«план Вернера» (1971).

 

!
Європейська валютна система (ЄВС) була створена за рішенням Євро- пейської ради в 1978 р. і почала діяти з 13 березня 1979 р. Одна з основних причин організації цієї системи стало те, що країни Європейського економічного співтовариства (ЄЕС) не були задоволені функціонуванням системи СПЗ і її тісним зв’язком з доларом США. Спочатку учасниками цієї системи були лише

8 країн — членів ЄЕС (Німеччина, Франція, Нідерланди, Бельгія, Люксем- бург, Італія, Ірландія і Данія).

 

 


Тема 6. Валютний ринок і валютні системи

 

Механізм ЄВС складався з трьох основних елементів:

— європейської валютної одиниці, яка отримала назву ЄКЮ (див. 6.1);

— режиму спільного коливання валютного курсу — «суперзмія»;

— європейського фонду валютної співпраці.

 

На четвертому етапі(1989–1992) передбачається здійснення не лише глибокої валютної інтеграції, а й утворення спільного для країн членів ЄС Європейського цен- трального банку та зміну в перспективі національних грошових одиниць — єдиною валютою ЄС («план Делора», 1989).

На п’ятому етапі(1992–1999) важливою подією на шляху реалізації «плану Де- лора» стало підписання в лютому 1992 р. в м. Маастрихті (Нідерланди) Маастрихт- ської угоди, яка визначила інституційні та правові засади фундації ЄВС, зокрема:

— повна і необмежена конвертованість національних валют;

— повна лібералізація руху капіталів;

— інтеграція банківських та інших фінансових ринків;

— жорстка фіксація валютних курсів.

На цьому етапі була створена система європейських центральних банків, що озна- чало координацію та регулювання курсів національних валют і посилення інтеграції країн — учасниць в усій валютно-кредитній діяльності.

У 1994 р. у Франкфурті-на-Майні було установлено Європейський валютний ін- ститут, до завдання якого входило керівництво проектом створення єдиної валюти і спостереження за економічними процесами в країнах–членах ЄС (пізніше — Єв- ропейський центральний банк ЄЦБ, 1997), а вже 1997 р. після наради в Амстердамі країн–учасниць Європейського Союзу країни підтвердили рішення про введення з

1999 р. єдиної європейської валюти (євро)(див. 6.1).

 

!
Національна грошова — кредитна політика країн — учасниць Європейсь- кої валютної системи (ЄВС) вирішує низку проблем, зокрема:

— розширення фінансових ринків та зростання їхньої ліквідності;

— зменшення валютних ризиків;

— спрощення міжнародних фінансових операцій;

— розширення можливості економічного співробітництва завдяки вирівню- вання умов торгівлі;

— запровадження єдиного масштабу цін;

— ліквідація курсових втрат і ризиків під час здійснення економічних опера- цій тощо.

 

Отже, аналіз інтеграційних процесів у сфері валютних відносин країн вказує на комплексну загальноекономічну інтеграцію країн ЄС.