Металістична теорія грошей

 

Теорії походження грошей (раціоналістична, еволюційна), як зазначалось у пер- шій темі, повною мірою розкривають внутрішню природу грошей і їхнє місце в систе- мі суспільного виробництва. Але розвиток товарно-грошових відносин сприяв появі нових зв’язків між сферою обігу і сферою виробництва. Це посилювало і поглиблю- вало інтерес учених до природи грошей та підштовхнуло до розвитку інших їх теорій.

Визначенням раціоналістичного й еволюційного напрямів у розвитку економіч- ної думки стосовно походження грошей не можна обмежити теоретичні підходи до з’ясування ролі грошового феномену в суспільному виробництві.

У світовій науці чітко виділяють два підходи до вивчення теоретичних проблем грошей. Представники одногоз них шукають відповіді на питання, пов’язані з внут- рішньою природою грошей: що таке гроші; чому вони з’явились та існують у суспіль- стві; як вони розвиваються і чому набували тієї чи іншої форми тощо. Цей підхід до вивчення грошей можна назвати абстрактною теорією грошей.Найбільш відо- мими проявами такого підходу є номіналістична теорія, металістична теорія, державна теорія та ін.

Представники другогонапряму сприймають гроші такими, якими вони є, і не заглиблюючись у дослідження їхньої природи, шукають відповіді на питання, що пов’язані з місцем і роллю грошей у відтворювальному процесі: якими проявами гро- ші впливають на реальну економіку; який механізм впливу грошового чинника на реальну економіку і як держава може використовувати цей механізм; яка має бути у зв’язку з цим грошова-кредитна політика в країні та ін. Цей підхід можна назвати прикладною теорією грошей.

Прикладна теорія має кілька напрямів, кожний з яких розглядається як окре- ма теорія. Найбільш відомим, ключовим напрямом є кількісна теорія,що сформу- валася у зв’язку з дослідженням природи та причин зміни товарних цін. Кількісна теорія залежно від етапів її розвитку поділяється на класичну кількісну теорію та неокласичну кількісну теорію (сучасний монетаризм).Одночасно з неокласичним напрямом сформувалася спочатку кейнсіанська,а потім і неокейнсіанська концеп- ції(рис. 7.1).

Представники металістичної теоріїгрошей ототожнюють грошовий обіг з то- варним обміном і стверджують, що золото і срібло вже за своєю природою є гроши- ма. Вони не враховують суспільної природи грошей (ототожнюючи їх із золотом і сріблом) і вважають гроші простим засобом обміну, а резервній функції металевих грошей надають фундаментального значення.

 


Тема 7. Кількісна теорія грошей і сучасний монетаризм

 

 

  Еволюційна теорія
 
Раціоналі- стична теорія грошей
 
    Державна теорія грошей
 
    Функціональна теорія

 

Гроші— продукт історичного розвитку, що має товарну форму. Розвиток товарного виробництва (ринку) зумовлює необхідність у загальному засобі обміну. У різні часи в різних народів таким засобом виступали найрізноманітніші товари: худоба, хутро, зерно, прикраси, золото як особливий товар, товар-еквівалент

 

 

Розглядає гроші як результат угоди між людьми.В міру ускладнення відносин обміну суб’єкти господарювання шукали і домовлялися про найбільш зручний засіб, здатний обслуговувати ринкові відносини. На певному етапі цю роль стали виконувати дорогоцінні метали, а також їх замінники — паперові гроші

 

У державі гроші— продукт правопорядку.

Як платіжний засіб гроші встановлюються законом

 

Пояснює необхідність грошей:

Ø відсутністю синхронізації надходжень і платежів;

Ø забезпеченням мінімізації витрат у системі ринкового обміну;

Ø як сполучної ланки між сьогоденням і майбутнім

 

 


Гроші (срібло, золото) за своєю природою є гроші. Ця теорія ототожнювала гроші зі шляхетними металами, приписуючи їм властивості бути грошима від природи.


Біметалізм (гроші — срібло та золото)


 


 

Монометалізм (гроші — золото)


Ø золотомонетний стандарт;

Ø золотозлитковий стандарт;

Ø золотодевізний стандарт


 

 

Розриває зв’язок із золотом. Гроші– номінальна грошова одиниця, умовний знак, яка не має внутрішньої вартості

 

Вартість грошей зумовлюється їхньою кількістю на ринку, залежить від суми цін на товари та маси грошей. Вона розглядає гроші з погляду їхніх мінових пропорцій під час обміну на товар

 


  Металі- стична теорія
 
  Номіна- лістична теорія
 
Кількісна теорія(Д. Юм, Д. Монтаріні, Ж. Боден, Д. Локк)

 

Трансакційний варіант

(І. Фішер)


Кембриджський варіант(теорія касових за- лишків) (А. Маршалл, А. Пігу, Д. Робертсон)