Види органів держави

Органи держави класифікуються за різниими критеріями За способом виникнення вони підрозділяються на первинні й похідні. Первинні органи держави ніякими іншими органами не створюються. Вони або виникають у порядку спадкування (спадкоємна монархія), або обираються по встановленій процедурі й одержують владні повноваження від виборців (представницькі органи). Похідні органи створюються первинними органами, які й наділяють їхніми владними повноваженнями. До них ставляться виконавчо-розпорядницькі органи, органи прокуратури й т.д.

За обсяом владних повноважень органи держави класифікуються на вищі і місцеві. Правда, не всі місцеві органи є державними (наприклад, органи місцевого самоврядування). Вищі органи держави найбільше повно персоніфікують державну владу, що поширюється на територію всього держави. Місцеві органи держави функціонують в адміністративно-територіальних одиницях (графствах, округах, комунах, повітах, провінціях і ін.), їхні повноваження поширюються тільки на ці регіони.

За широтою компетенції виділяються органи держави загальної і спеціальної компетенції. Органи загальної компетенції мають вирішувати широке коло питань. Наприклад, уряд, виконуючи закони, бере активну участь у здійсненні всіх функцій держави. Органи спеціальної (галузевий) компетенції спеціалізуються на виконанні якоїсь, однієї функції, одного виду діяльності (міністерство фінансів, міністерство юстиції).

За порядком утворення органи держави бувають виборні і призначувані, колегіальні й одноособові. На механізм держави, класифікацію його вищих органів безпосередній вплив робить принцип поділу влади, відповідно до якого створюються законодавчі, виконавчі й судові органи.