Загальна характеристика абсорбційних оптичних методів

Для хімічного аналізу використовуються закономірності як випромінювання електромагнітних хвиль об'єктом аналізу, так і взаємодії випромінювання від стороннього джерела з матеріалом об'єкту аналізу.

Методи аналізу, які ґрунтуються на поглинанні світлової енерґії атомами і молекулами речовин, що аналізуються, об’єднуються в загальну групу абсорбційнихоптичних методів. Ці методи мають широке застосування як на промислових підприємствах, так і в науково-дослідних лабораторіях.

При поглинанні світла атоми і молекули речовин переходять в новий енерґетично-збуджений стан. Надлишкова енерґія атомів і молекул в одних випадках витрачається на підвищення їх поступальної, обертальної або коливальної енерґії, в інших — виділяється у вигляді вторинного випромінювання або витрачається на фотохімічні реакції. Залежно від вигляду поглинаючих частинок і від способу трансформування надлишкової енерґії збудження розрізняють:

1. Атомно-абсорбційнийаналіз, що ґрунтується на поглинанні світлової енерґії атомами аналізованої речовини.

2. Молекулярний абсорбційнийаналіз, що ґрунтується на вибірковому поглинанні світла молекулами речовини або складними йонами в ультрафіолетовій, видимій та інфрачервоній областях спектра – оптичний діапазон ЕВ (спектрофотометрія, фотоколориметрія, ІЧ-спектроскопія). Часто фотоколориметричний і спектрофотометричний методи об’єднують в групу, яку називають фотометричними методами аналізу.

3. Турбідиметрія та нефелометрія — ґрунтуються на поглинанні та розсіюванні світла диспергованими частинками аналізованої речовини.

4. Люмінесцентний (флуорометричний) аналіз, ґрунтується на вимірюванні випромінювання, яке виникає в результаті виділення надлишку енерґії збудженими молекулами аналізованої речовини.