Якісний і кількісний люмінесцентний аналіз

Висока чутливість люмінесцентного методу дає змогу використовувати люмінесцентні реакції для виявлення речовин у різних об’єктах, причому використовують реакції різних типів. Для якісного аналізу іноді використовують власну люмінесценцію речовин – галогенідів Sb(III), Sn(II), Tl(I), In(III) і ін. Частіше користуються реакціями утворення комплексних сполук. Наприклад, мідь виявляють за яскравою синьою люмінесценцією її комплексу з саліцилалазином (межа виявлення 0,25 мкг в 5 мл розчину); берилій з морином утворює комплекс з яскравою зеленою люмінесценцією. Широко використовують комплекси металів з 8-оксихіноліном для виявлення Li, Mg, Sc, Al, In, Ga і ін.

В якісному аналізі можна використати явище гасіння люмінесценції чи зміни її кольору. Варто зазначити, що у багатьох випадках люмінесценцію можна спостерігати візуально залежно від складності об’єкта. Велике значення люмінесцентний якісний аналіз має в біології, фармакології, медицині, сільському господарстві, харчовій промисловості. Наприклад, якість насіння перевіряють за характером світіння – життєздатне насіння має жовте, нежиттєздатне – коричневе світіння. Свіже насіння гороху та квасолі люмінесціює голубим світлом, старе – не люмінесціює. Здорове насіння пшениці люмінесціює рівномірним синьо-голубуватим світлом, а пошкоджене паразитами – не люмінесціює.

Ефективним є якісний аналіз з використанням кристалофосфорівдля виявлення домішок у чистих речовинах. Кристалофосфори на основі СаО виявляють домішки Se i Fe за червоною люмінесценцією, Tl (I) – за зеленою, Ві (ІІІ) – фіолетовою.

Кількісний люмінесцентний аналіз ґрунтується на залежності інтенсивності люмінесценції Іл чи квантового виходу Вкв від концентрації люмінесціюючої речовини. Кількість поглинутих речовиною квантів (Nпогл) пропорційна різниці інтенсивності падаючого монохроматичного потоку І0 та

потоку, що вийшов з проби Іt:

Інтенсивність люмінесценції залежить від кількості поглинутих квантів та квантового виходу світіння:

З основного закону світло поглинання:

де ε молярний коефіцієнт світлопоглинання, л∙моль–1∙см–1; с – концентрація речовини моль/л; l – товщина поглинаючого шару, см.

Комбінуючи останні два рівняння отримаємо:

Величини ε, l, k', I0, Вкв – сталі, тому, об’єднавши їх у загальну сталу а, можна записати:

Стала а враховує те, що вимірюється лише частина випромінювання, яке рівномірно поширюється в усіх напрямах від центру світіння.

На практиці залежність справджується лише для малих концентрацій люменесціюючої речовини С.

Таким чином, інтенсивність люмінесценції прямо пропорційна концентрації для низьких концентрацій речовини – верхня межа концентрації розчину в люмінесцентному аналізі зазвичай не перевищує 10-3-10-4 моль/л.

При більш високих концентраціях інтенсивність люмінесценції із збільшенням концентрації може знижуватися (концентраційне гасіння). Причину можна пояснити так: в розбавленому розчині поглинуте випромінювання рівномірно розподіляється у всій товщині розчину, а в розчині з високою концентрацією більшу частину випромінювання поглинає перший шар розчину на шляху випромінювання. Тому рівняння справедливе, коли через розчин проходить основна частина випромінювання (більше 92 %).