рефераты конспекты курсовые дипломные лекции шпоры

Реферат Курсовая Конспект

Теоретичні положення

Теоретичні положення - раздел Философия, Геологічні основи розробки нафтових і газових родовищ   Початковим Пластовим Тиском Називається Тиск В Пласті На Моме...

 

Початковим пластовим тиском називається тиск в пласті на момент його розкриття (до випуску з нього будь-якої кількості флюїдів). Дуже часто цей тиск в процесі бурових робіт не заміряється. Крім того, не дивлячись на те, що початковий пластовий тиск був заміряний, такі дані по старих родовищах вуглеводнів, як правило, знайти дуже важко, а інколи просто не можливо. Бувають випадки, коли пластовий тиск не замірявся взагалі. Але, наявність даних про початкові пластові тиски є дуже важливою для вирішення теоретичних і практичних задач. Наприклад, для підрахунку залишкових запасів нафти статистичним методом або методом матеріального балансу необхідно мати дані про початкові пластові тиски в нафтовому покладі. Важливо ці дані також знати і при експлуатації підземних газових сховищ, тому що при закачуванні газу в природний резервуар тиск закачування не повинен перевищувати початковий пластовий тиск, що був в даному природному резервуарі.

В тектонічно-активних районах початковий пластовий тиск можна визначити за залежністю:

Рпоч = f(Н, і, g, bt)(2.1)

де Н - глибина точки визначення початкового пластового тиску в природному резервуарі, м;

і - інтенсивність локальної структури;

g - середнє значення густини пластових вод та інших флюїдів в товщі над точкою визначення початкового пластового тиску;

bt - температурний коефіцієнт.

Для визначення величин початкових пластових тисків необхідно мати значення коефіцієнту інтенсивності структури, температурного коефіцієнту і густини пластових вод.

Коефіцієнт інтенсивності структури (і) визначається за формулою:

і= (2.2)

де h - амплітуда структури, м;

S - площа структури в межах останньої замкнутої ізогіпси (можливо застосовувати екстраполяцію), в км2.

Коефіцієнт аномальності пластового тиску Ка = f(i), тобто залежить від кількісного параметра (i). На це вказують проведені дослідження в багатьох тектонічно-активних областях України і світу, наприклад, у Передкарпатському прогині, в центральній і південно-східній частинах ДДЗ (де спостерігається розвиток соляної тектоніки), в Індольському прогині, у Терсько-Каспійському прогині, у Західно-Туркменській западині та ін.

Для Внутрішньої зони Передкарпатського прогину формула залежності коефіцієнта аномальності пластового тиску від коефіцієнта інтенсивності структури має такий вигляд:

Ка = 1.1486 + 2.92773 ´ 10 –5 ´ i2 ± 0,03(2.3)

де ±0.03 - середньоквадратична похибка.

Відомо, що пластовий тиск в деякій точці покладу дорівнює Pн = g×H×gв´10 -6 МПа, тобто: Pн = 10-5×H×gв, де H - глибина визначення пластового тиску, м; gв - середнє значення густини пластових вод у вище залягаючих відкладах, кг/м3.

Якщо ввести в цю формулу значення Ка для Внутрішньої зони Передкарпатського прогину, то одержимо:

Рпл = 0,01×H×gв´10 -5×(1.1486+2.9277´10 -3´i2) (2.4)

Якщо прийняти, що gв = 1000 кг/м3 (тобто маємо справу з прісною водою), формула приймає вигляд:

Рпл = 0,01H×(1.1486+2.9277´10 -3´i2) (2.5)

Приклад:

Підрахуємо пластовий тиск в покладі нафти Східницького родовища, структура якого має наступні кількісні параметри:

S = 31,4 км2, h = 1100 м,

відповідно i = 35, H = 4500 м.

Таким чином,

Pпл = 45×(1,1486+2,9277´10 -3´352) = 53,1 МПа

Заміряний пластовий тиск на вказаній глибині в покладі нафти Східницького родовища складає 55,2 МПа, звідси, відносна похибка дорівнює 3,8%.

Якщо проводити підрахунок пластового тиску за формулою Р = r×g×H, при r = 1050 кг/м3, то похибка визначення була б 14,3%, тобто значно більша.

Якщо, у формулу визначення пластового тиску з врахуванням коефіцієнту аномальності (Ка) ввести температурний коефіцієнт bt (для Долинського родовища bt = 1,02), а також дані про густину пластових вод (g=1050 кг/м3), то отримаємо ще точніше значення початкового пластового тиску:

Pпл = 45×(1,1486+2,9277´10 -3´352)´1,02´1,05 =

= 56,87 МПа.

Звідси, відносна похибка дорівнює +0,02%

Для Дніпровсько-Донецької западини залежність коефіцієнта аномальності пластових тисків від коефіцієнта інтенсивності структури (і) визначається за наступною формулою:

Ка = (2.6)

- для Зовнішньої зони Передкарпатського прогину:

Ка = 0.783+0.0567´ i ± 0.025(2.7)

де ±0.0036 і ±0.025 - середньоквадратичні похибки.

Таким чином, формули для визначення пластових тисків для структур Дніпровсько-Донецької западини і Зовнішньої зони Передкарпатського прогину без врахування температурного коефіцієнту і при gв=1000 кг/м3, мають наступний вигляд:

Pпл= (2.8)

Pпл=0.01H(0.783+0.0567i±0.025) (2.9)

– Конец работы –

Эта тема принадлежит разделу:

Геологічні основи розробки нафтових і газових родовищ

Івано Франківський національний технічний університет нафти і газу... О О Орлов Ю А Калиній...

Если Вам нужно дополнительный материал на эту тему, или Вы не нашли то, что искали, рекомендуем воспользоваться поиском по нашей базе работ: Теоретичні положення

Что будем делать с полученным материалом:

Если этот материал оказался полезным ля Вас, Вы можете сохранить его на свою страничку в социальных сетях:

Все темы данного раздела:

Геологічні основи розробки нафтових і газових родовищ
    лабораторний практикум   Для студентів напряму підготовки 6.040103 - “Геологія”   Рекомендовано методичною радою універ

Теоретичні положення
  На енергетичні властивості нафтових і газових покладів, які характеризуються пластовим тиском у пористому середовищі колектора, більшою чи меншою мірою впливає температура надр земн

Теоретичні положення
  В розрізах нафтогазових багатопластових родовищ завжди виділяють експлуатаційні об’єкти, а іноді навіть розчленовують нафтогазоносну товщу родовища на поверхи розробки. Це роблять д

Покрівлі Vc продуктивного горизонту нижнього сармату
(за І.Н. Головацьким, 1971) 1.- ізогіпси покрівлі Vc продуктивного горизонту нижнього сармату; 2.- пробурені свердловини; 3.- контур газоносності.

Розташування видобувних свердловин.
– видобувні свердловини   На даний час рівномірні форми сіток розташування видобувн

Теоретичні положення
Слід розрізняти заходи по підтримці пластової енергії нафтогазового покладу в процесі його розробки і вторинні методи розробки, які застосовуються вже після виснаження природної енергії продуктивно

Нагнітання газу в нафтовий пласт
Вперше в промисловому масштабі цей метод був застосований в США в 1903 р. біля м. Маріета, штат Огайо, більш широко починаючи з 1941 р. Але цей метод був запропонований І.Н. Стрижовим ще в 1900 р.

Теоретичні положення
Контроль за розробкою здійснюється шляхом спостереження за рухом контурів водоносності (контурів крайових вод) в процесі видобування продукції з пласта, що полягає в побудові карт, на яких показано

Хотите получать на электронную почту самые свежие новости?
Education Insider Sample
Подпишитесь на Нашу рассылку
Наша политика приватности обеспечивает 100% безопасность и анонимность Ваших E-Mail
Реклама
Соответствующий теме материал
  • Похожее
  • Популярное
  • Облако тегов
  • Здесь
  • Временно
  • Пусто
Теги