Засоби побудови часових діаграм в САПР Multisim.

Як відмічалося раніше, САПР Multisim дозволяє проводити перевірку роботоспроможності схеми. Одним із засобів являється використання світлової індикації (свілодіодів), іншим – побудова часових діаграм.

Для побудови часових діаграм роботи схеми використовується аналізатор логічних функцій, який на панелі інструментів Instruments позначається кнопкою . Для його використання необхідно натиснути один раз лівою кнопкою миші по цьому значку і встановити аналізатор в робочій області схеми.

Рисунок 9 Зовнішній вигляд аналізатора логічних функцій.

 

Для того, щоб отримати часову діаграму роботи, необхідно під’єднати до входів аналізатора всі потрібні виводи всіх потрібних мікросхем. Входів у аналізатора 15. Якщо їх не вистачає, можна скористатися ще одним або декількома подібними пристроями.

Для отримання часової діаграми необхідно двічі натиснути по умовному графічному позначенню аналізатора. На екрані з’явиться вікно, яке показане на рисунку 910.

Кожному входу аналізатора відповідає своя лінія графіка часових діаграм. Крім того, тут будуть присутні тактові послідовності.

Рисунок 10 Екран відображення часової діаграми аналізатора логічних функцій.

 


Послідовність виконання роботи

 

1. З дозволу викладача включити комп’ютер.

2. Створити новий проект в САПР Multisim.

3.

 
 

Встановити на робочому полі елементи SN 7400, SN 7410, SN 7409 і з’єднати їх між собою, як це показано на рисунку 11.

Рисунок 11 З’єднання мікросхем SN 7400, SN 7410, SN 7409.

4. Встановити в робочій області генератор логічних функцій і ввести в нього таку послідовність чисел в двійковому коді: 00111, 01110, 01010, 11000, а після цього – в шістнадцятковому коді: АВ, 3Е, С8, 9А.

5. Встановити в робочому полі логічний аналізатор і з’єднати його з генератором логічних функцій (8 молодших розрядів генератора, починаючи з нульового, до 8 перших розрядів аналізатора). Запустити процес видачі кодових слів спочатку в автоматичному, а потім – в покроковому режимах. Отримати часові діаграми виданих кодових слів. Спосіб з’єднання генератора та аналізатора логічних функцій дивись на рисунку 12.

 
 

Рисунок 12 З’єднання виходів генератора з входами аналізатора.

 

6. Зробити висновки щодо виконаної лабораторної роботи.