Виробничі ризики, їх характеристики і класифікація

Метою кожної комерційної організації є вилучення прибутку, що неможливо без здійснення виробничої діяльності – цілеспрямованого, поетапного перетворення вихідної сировини (матеріальних ресурсів, інформації) на готову продукцію (послугу), яка призначена як для споживання, так і для подальшої переробки.

Виробничий ризик пов’язаний із здійсненням будь-якої виробничої діяльності (виробництвом продукції, товарів, надання послуг), у процесі якої підприємство стикується з рядом проблем.

Виробничі ризики - це такий вид ризиків, які виникають у процесі науково-дослідних і досвідно-конструкторських робіт (НДДКР), виробництва, реалізації та після реалізаційного обслуговування.

У відповідності з даним визначенням виробничі ризики можуть бути розділені на наступні категорії:

Таким чином, виробничий ризик пов’язаний з основними факторами виробництва. Перелічені фактори є внутрішніми відносно підприємства, і їх дії можна активно контролювати. Підприємство у змозі довести рівень виробничого ризику до припустимого рівню за допомогою розробленої системи управління ризиком.

 

3.2. Ризики НДДКР (технічні ризики)

Ризики НДДКР (технічні ризики) виникають у ході проведення даних робіт, оскільки завжди відсутні гарантії досягнення бажаних (запланованих раніше) результатів.

Дана група ризиків може бути визвано двома факторами: об’єктивними та суб’єктивними.

До об’єктивних факторів, що впливають на можливість втрат у процесі проведення НДДКР, відносяться ті фактори, які залежать від підприємства (наприклад, проблеми з фінансуванням досліджень, перевищення кошторису витрат, старе обладнання і т.д.).

Суб’єктивні фактори наявності технічного ризику обумовлені причинами, що не залежать від підприємства. До таких факторів відносяться:

  1. Негативні результати науково-дослідних робіт, профінансованих підприємством. Виникнення даної ситуації може призвести до відмови підприємства займатися запланованим раніше напрямом підприємницької діяльності. У цьому випадку коригуються стратегічні плани підприємства та переглядаються пріоритети.
  2. Недодержання запланованих технічних параметрів продукції у ході досвідно-конструкторських робіт.
  3. Технічні і технологічні можливості підприємства (включаючи рівень кваліфікації кадрів) не дозволяє освоїти виробництво нової продукції.
  4. Отримані результати випереджають технічні можливості споживачів нової продукції.
  5. Використання нових технологій зумовлює виникнення проблем, які не можуть бути вирішені на сучасному рівні розвитку науки і техніки (наприклад, вплив виробництва на оточуюче середовище).

 

Ступінь технічних ризиків оцінюється експертним методом.