Кептивні страхові компанії

Заснування кептивної страхової компанії є одним з варіантів створення фонду самострахування підприємства. Англійське слово «кептів» (captive), яке означає «залежний від чого-небудь», точно передає основну особливість кептивних компаній. Ця особливість полягає у повній юридичній і реальній залежності таких компаній від засновника. Аналогом цього поняття в українській економіці є термін «дочірня компанія».

Кептивна страхова компанія (КСК) - дочірня по відношенню до організації (або до групи організацій), що не є страховою компанією, і її першочергова функція полягає в обслуговуванні страхових інтересів батьківської організації та її філіалів.

Ріст кількості КСК, присутніх на розвинених страхових ринках, а саме у США і у Європі, супроводжується розміщенням багатьох з них у так званих офшорних зонах. Для США найбільш популярне місцезнаходження таких компаній – Бермуди. Але й інші центри, такі як Кайманові острови, о.Мен, Гібралтар, Люксембург, Гонконг, Сінгапур та інші, притягують увагу підприємців як підходяще місце для заснування таких компаній.

Якщо існуюче законодавство утруднює організацію офшорних компаній, то КСК розташовуються там, де й батьківські компанії (як у Німеччині). Іноді законодавство країни створює умови, полегшуючі їх заснування (наприклад, у Вермонті і деяких інших штатах США).

КСК звичайно створюються у тому випадку, якщо страховий ринок не може задовольнити потреби підприємства у захисті від власних ризиків або це створення дозволяє досягнути певних економічних переваг.

До числа причин невдоволення страховим ринком можна віднести:

 

До переваг створення КСК відносяться:

- економія на страхових преміях;

- розподілення ризиків;

- додаток до звичайного страхування;

- вихід на ринок перестрахування;

- виграш у оподаткуванні;

- глобальна стратегія фінансування ризику;

- прибутковість діяльності КСК.

 

Організація кептивної страхової компанії пов’язана з наступними проблемами: