Страхові ризики

Страхові компанії пред’являють жорсткі вимоги до тих ризиків, які вони можуть прийняти на себе у рамках договору страхування. Це пов’язано з тим, що, як і будь-яке підприємство, страхова компанія намагається забезпечити себе від збитків і отримати прибуток. З усього набору ризиків, притаманних діяльності конкретного підприємства, страхова компанія відбирає тільки ту їх частину, яка задовольняє наступним вимогам:

Вимога випадковості і непередбаченості подій витікає з самої природи ризику. Причому для страхової компанії важливіше дотримання цієї умови не стільки для самих подій, скільки для розміру збитків. Часті і відносно однорідні події, що призводить до збитків, які достатньо добре прогнозуються протягом року, є непідходящим об’єктом для страхування.

Вимірність ризику означає можливість розрахувати на основі статистики або теоретичних моделей його імовірностні характеристики.

Імовірність настання страхового випадку не повинна бути досить великою за двома причинами. Перша пов’язана з тим, що реальна частота настання страхових подій схильна до флуктацій відносно середнього значення. Отже, для страхової компанії у цьому випадку реально настання максимальних збитків. Друга причина пов’язана з тим, що висока імовірність настання страхових випадків відповідає більшому розміру страхової премії, яку повинен сплатити страхувальник. Премія, яка складає 20-30% страхової суми, вочевидь, невигідна для страхувальника.

Як правило, у кожному виді страхування є свої усталені набори ризиків, що приймаються на страхування. При цьому страхувальники можуть обирати страхові ризики з кількох варіантів. Наприклад, для майнових ризиків існують варіанти страхування «тільки від вогню», «від вогню і заливу» або «від усіх ризиків». Причому остання фраза означає тільки те, що надається захист від усіх ризиків, перелічених у договорі або у Правилах страхування за даним видом. Перелік цих ризиків обмежений. Наприклад, досить часто з страхування виключаються випадки збитків, пов’язаних із зловмисними діями третіх осіб. Як правило, із страхування фінансових і інвестиційних ризиків виключаються випадки, що відбулися внаслідок форс-мажорних обставин.

Перелік обмежень за ризиками, що приймаються на страхування, досить широкий і індивідуальний для різних договорів страхування. Можливість прийняття ризику залежить також від спеціалізації, обсягу операцій і фінансового стану страхової компанії.