Джерела світла

У побутових світильниках джерелами світла є лампи. За принципом перетворення електричної енергії на енергію видимих випромінювань їх групують на теплові (лампи розжарювання) і газорозрядні (люмінесцентні).

Лампи розжарювання випромінюють світлову енергію за рахунок розжарювання вольфрамового дроту у вигляді моно- чи біспіралі(подвійної спіралі). За призначенням їх групують на освітлювальнізагального призначення (застосовують у побуті, транспорті, для зовнішнього освітлення) і спеціальні — мають особливу конструкцію, (для швейних машин, холодильниківі, медичні).Лампи розжарювання загального призначення можуть мати потужність від 15 до 1500 Вт. У продаж надходятьлампи від 15 до 200 Вт з. Залежно від наповнення колби виготовляютьвакуумні і газоповн.Лампи розжарювання широко застосовуються у побуті завдяки невеликим розмірам, простоті підключення до мережі, стабільності світлового потоку, безшумності. До недоліків таких ламп слід віднести: низьку економічніст; короткий термін використання (до 1000 год);спектр містить значну частку жовтих променів, що спотворює кольори.

Люмінесцентні лампи випромінюють світлову енергію за рахунок свічення люмінофору, збуджуваного ультрафіолетовим випромінюванням, що виникає внаслідок електричного розряду в парах ртутів суміші з аргоном, якими заповнено лампу.Залежно від спектра світла, що випромінюється, люмінесцентнілампи поділяють на п'ять типів: ЛД - денного світла, ЛХБ – холодногобілого з голубим відтінком (застосовують, коли необхідно розрізнитивідтінки кольорів); ЛБ - білого (створює освітлення, найбільш сприятливе для роботи, що потребує напруження зору), ЛТБ - тепло-білого зрожевим відтінком, ЛДК - денного світла, близького до кольору похмурого неба.За потужністю лампи можуть бути від 15 до 80 Вт. Перевагами люмінесцентних ламп є те, що вони мають більшусвітлову віддачу, довший термін використання (10 000 год), можливістьотримати світло необхідного спектра, а недоліками - складна схема вмикання, великі розміри та шум під час роботи.