Електричні кухонні машини для обробкипродуктів

Застосування таких машин дозволяє значно полегшити працю таскорочує час приготування їжі.Кухонні машини випускають з універсальним та індивідуальнимприводами.

Універсальні кухонні машини - кухонні комбайни (процесори)складаються з двигуна і пристосувань (насадок), що можуть виконувати декілька (до 16) різних операцій. Кухонні процесори можуть спеціалізуватися на подрібненні продуктів (нарізування, шаткування, перемелювання) та виконанні інших функцій (соковижимання, замішування тіста, збивання тощо). Основними параметрами кухонних комбайнів є потужність (400-800 Вт), кількість швидкостей (1-14), кількістьфункцій. Кількість обертів може змінюватися ручним або автоматичним способом, а зміна швидкості - дискретно або поступово. У сучасних моделях передбачено також імпульсний режим, коли швидкістьобертання двигуна то зменшується, то збільшується залежно від навантаження на електродвигун.

Кухонні машини з індивідуальним приводом (спеціалізовані)виконують від однієї до п'яти операцій. Кожна з них має раціональнийдвигун, але такі машини компактні, прості в користуванні, не потребують багато часу при підготовці до роботи. Найширше застосовуютьсям'ясорубки, соковижималки, кавомолки, міксери, блендери, пристроїдля нарізування, електричні ножі тощо.

М'ясорубки випускають двох типів: шнекові (аналогічні до механічних, відрізняються від них вужчою і вищою горловиною для завантаження м'яса) і кутерні (мають дволезовий ніж, який рубає продукт). Перевагою кутерних м'ясорубок є те, що під час перемелювання сік з продуктів не витікає.

Асортимент м'ясорубок розрізняють за формою корпусу, габаритами, потужністю, продуктивністю, наявністю додаткових насадок (дляпрофілювання тіста, приготування ковбас, для нарізування овочів).

Соковижималки випускають двох видів: універсальні і соковижималки-преси для цитрусових. Універсальні призначено для приготування соків з різних овочів, фруктів, ягід і навіть трав. Усі вони дають сік збільшою або меншою кількістю м'якоті. Сік стікає через носик у підставлену склянку або спеціальну ємність.

Соковижималки-преси для цитрусових мають вузьке призначення, тому застосовувати їх для приготування соку з будь-яких іншиховочів і фруктів неможливо.

Соковижималки розрізняють за потужністю, ємністю підставкидля соку, коефіцієнтом корисної дії (скільки соку дає соковижималка зодного кілограму продукту), наявністю додаткових пристроїв, марками і моделями тощо.

Кавомолки використовують для подрібнення зерен кави, горіхів,цукру, крупи, прянощів та інших сухих продуктів. За принципом діїкавомолки розрізняють двох типів: ударного (продукт подрібнюєтьсяножами, що обертаються зі швидкістю 15 тис.об/хв) і жорнового(продукт розмелюється з допомогою дисків).

Асортимент кавомолок розрізняють також за місткістю бункера,продуктивністю, потужністю, часом неперервної роботи, товщиноюподрібнення, марками, моделями тощо.

Міксери (електрозбивалки) призначено для збивання харчовихсумішей і перемішування рідких продуктів.За способом експлуатації вони бувають ручні і настільні (маютьпідставку і знімну чашку). Асортимент міксерів розрізняють за потужністю (120-400 Вт), кількістю швидкостей (2-7, додатково з імпульснимрежимом), за кількістю і видами насадок, продуктивністю, марками імоделями.

Блендери виконують дві функції - збивають коктейлі на високихобертах і подрібнюють невелику кількість продуктів. Ножі блендераскладаються з невеликих пелюстків, загнутих під різними кутами. Зарахунок цього вони затягують під себе невелику кількість продуктів іподрібнюють їх (приготування пюре, сиркових мас тощо). Збиваннякоктейлів здійснюється в закритій чаші, і рідина при цьому не розбризкується.

Блендери випускають як прості одношвидкісні, так і багатошвидкісні з турбо- та імпульсним режимом роботи; як самостійні апарати, так і в комплекті з міксером. Окрім цих машин, для механізаціїкухонних робіт випускають ще й морожениці (для приготування морозива в домашніх умовах), пристрої для нарізування продуктів, електричні ножі тощо. Асортимент цих товарів постійно поновлюється новими видами, різновидами, марками та моделями машин.

Машини для миття посуду (посудомийні машини). Миття посуду - одна з трудомістких операцій у побуті (12-15% загальної витратичасу на домашню працю). Машини призначено для значного полегшення праці та скорочення витрат часу на виконання цих операцій.

У сучасних машинах для миття посуду застосовують водоструминний спосіб - струмінь миючого розчину чинить на поверхню посуду фізико-хімічний та гідравлічний вплив.

Посудомийні машини мають різну ємність, що вимірюєтьсякількістю комплектів посуду, завантажених у бак. Прийнятий міжнародний комплект посуду складається з 11 предметів для прийманняїжі і 6-11 предметів для подавання. Ємність машин може бути від 4 до18 комплектів.Сушіння посуду в машинах відбувається по-різному: за рахуноктепла в машині після кінцевого полоскання або шляхом додатковогонагрівання. У деяких моделях для прискорення сушіння встановлюють вентилятор.

Посудомийні машини випускають у блочно-вмонтованому виконанні, у вигляді мийного центру (може поєднуватися з раковиноюмийницею). їх розрізняють за кількістю витраченої води, тривалістюроботи, потужністю, марками, моделями тощо.