Волокца природні тваринного походження

ВОВНА. В асортименті товарів, особливо верхнього одягу, ви­роби з вовни посідають провідне місце. Це і тканини, і трикотаж, і штучні вироби, і килими, і багато дечого іншого. Щоб виробити товари, потрібна вовна, насамперед овеча, на частку якої припадає 97,7 %, решта (2,3 %) прицадає на вовну кіз, верюлюдів та інших тварин.

До фізико-хімічних властивостей належить гігроскопічність (15 - 17 %). При відносній вологості повітря 90 - 100 % вовняне волокно може ввібрати до 45 - 50 % вологи і, що характерно, залишатися сухим на дотик. Волокно вовни повільно вбирає вологу і також повільно висихає. Якщо вовну пересушити, то вона стає жорсткою, ламкою, прядильні вла­стивості погіршуються.

Дія води і пари призводить до набухання і розм'якшення вовни, збільшується її здатність до деформації. Обробка водою і парою при температурі 110 °С призводить до зниження міцності тонкої вовни на 5, а грубої - на 25 %. Обробка при температурі вищій 110 °С руйнує структуру волокна, збільшує жорсткість; міцність і розтяжність волокна при цьому знижується на 30-50%.

ШОВК НАТУРАЛЬНИЙ. Волокна натурального шовку вироб­ляють гусениці тутового шовкопряда.

Шовкова (коконова нитка) є, власне, здвоєною ниткою, об­горнутою нерівномірним шаром серицину (білкова речовина). Якщо таку нитку обробити (проварити) у мильному розчині, то серицин роз­чиняється, а коконова нитка розпадається на дві шовковини.