Формування споживних властивостей текстильних товарів у процесі ткацтва

Тканина являє собою текстильне полотно, утворене двома чи більшим числом взаємно перпендикулярних ниток, або трьома систе­мами основних ниток, розміщених під кутом, з'єднаних ткацьким пе­реплетенням. Виготовляють тканини на ткацьких верстатах.

Тканина, знята з ткацького верстата, має назву сурової. Сурові тканини непридатні або малопридатні для безпосереднього їх вико­ристання, оскільки вони, як правило, забруднені різними природними або іншими речовинами, мають надмірну жорсткість або, навпаки, лість, не дуже привабливий зовнішній вигляд. Усі ці недоліки усу­ваються в процесі обробки, що складається з різних операцій.

Повний закінчений цикл обробки тканин різного волокнистого складу і призначення в оброблювальнім виробництві складається з попередньої обробки і білення, фарбування, вибивки, кінцевої і спеці­альної обробки.

Фарбування - нанесення барвника на волокнистий матеріал, який при цьому змінює свій колір.

Кінцева обробка тканин надає їм закінченого товарного ви­гляду і специфічних властивостей. Вона складається із звичайних обробок, що залежать від волокнистого складу і призначення тканин, та спеціальних обробок.

ЗВИЧАЙНІ ВИДИ ОБРОБКИ ТКАНИН. До них належать спир­тування або легке вибілювання, ширення, підворсування, крохмальне апретування і каландрування.

Спиртівку або легке вибічювання здійснюють неміцним розчином гіпохлориту натрію в комбінації з підсинюванням ультрамарином.

Ширення тканин виконується на ширильних машинах з метою вирівнювання ширини тканини по всій довжині куска.

Підворсування здійснюють з метою підняття ворсу.

Крохмальне апретування тканин полягає у тому, щоб надати стійкості структурі тканини, підвищеної гладкості, блиску і певної жорсткості.

Каландрування (прасування) тканин здійснюється на спеціаль­них машинах - каландрах з метою розгладжування. Залежно від калан­дрування поверхня тканин може бути матова або глянцева.

При кінцевій обробці вовняних тканин виконують так зване остаточне декатирування - тканини у вільному стані обробляють гарячою парою з метою попередження їх усадки під час пошиття та експлуатації виробів. Камвольні вовняні тканини піддаються стри­женню, суконні - підворсуванню.