Розмірна типологія населення

Потреба людини в одязі певних форм і розмірів залежить від анатомічної будови його тіла, способу життя, професії, віку. Найсуттє­віше на форму тіла впливає вік людини, а разом з цим - її ставлення до навколишнього світу, вимог до одягу, його художньо-колористи­чного оформлення, підходу до формування власного гардеробу.

Розвиток і ріст організму людини в різні періоди неоднаковий і має певні особливості. Кожний віковий період розвитку людини має свої пропорції. З моменту народження організм людини швидко роз­вивається, маса тіла збільшується за рік у три рази, а приріст довжини тіла перевищує 20 см. Від року до трьох темпи росту сповільнюються: річний приріст довжини становить 9-10 см, а обхват грудей - 2 - 3 см. Ці особливості розвитку дитячого організму диктують певні вимоги до одягу: високу гігроскопічність, повітро- і паропроникність, лег­кість, м'якість, відсутність грубих і товстих швів. Одяг не повинен за­важати диханню і руху дитини.

Для проектування і масового виробництва одягу прийнято умовну класифікацію дітей і дорослих залежно від віку. Дітей об'єднують у п'ять вікових груп: немовлят, ясельну (до 3 років), дошкільну (3 - 6,5 років), молодшу шкільну (6,5 - 12 років), старшу шкільну (12-15,5 років) і підліткову (15,5-18 років).

Дорослих умовно поділяють на три вікові групи: молодшу (до 29 років), середню (30 - 45 років) і старшу (більше 45 років). Такий поділ визначає вибір форм, крою, кольорової композиції одягу. У мо­лодшій групі окремо виділяють молодіжний одяг, а в старшій - для людей похилого віку.

Підбір одягу тісно пов'язано з особистими смаками і звичками людей. На потреби в одязі суттєво впливають розвиток науки і вироб­ництва, зміни моди.

Розробка моделей і формування асортименту швейних виробів здійснюються з урахуванням їх особливостей і вимог до них спожи­вачів різних статевих і вікових груп населення.

В умовах промислового виробництва їх виготовляють на ма­сового споживача, тому вони повинні відповідати формі й розмірам тіла людини. Виготовляти в промисловості індивідуальний одяг не­можливо через певні особливості розмірних ознак тіла, тому швейні підприємства випускають одяг обмеженої кількості варіантів на фігу­ри стандартних (типових) розмірів. Розроблено систему розмірних стандартів, що дозволяють при мінімальній кількості типових фігур найбільше забезпечити потреби споживачів.

Раціональна система типових фігур, що досить точно відобра­жає форми людського тіла, називаєтьсярозмірною типологією. Для її побудови необхідно володіти інформацією про будову і розміри тіла людини, закономірності їх зміни, принципи їх стандартизації.

Обхвати - периметри тулуба, шиї, голови, рук і ніг на різних ділянках. Вони визначають ширину виробу на відповідних ділянках.

Поздовжні виміри - визначають довжину тіла в цілому і окре­мих його частин (руки, відстань від сьомого шийного хребця до талії, висоту лінії талії). Від цих вимірів залежить довжина виробу в цілому і його окремих частин.

Поперечні виміри - визначають ширину грудей, спинки, дов­жину плеча, окремих ділянок тулуба, а в одязі - його деталей.