Вимоги до швейних виробів

До загальних вимог відносять ергономічність, антропометричність, гігієнічність естетичність і на­дійність.

Ергономічні вимоги. Швейні вироби повинні бути зручними в користуванні, відповідати антропометричним ознакам тіла людини, створювати комфортність у процесі експлуатації, мати невелику масу.

Антропометричні вимоги характеризують відповідність кон­струкції виробу і його елементів формі й розмірам тіла людини, що забезпечує зручність користування виробом і раціональне витрачання енергії людини. Одяг не повинен обмежувати рухів людини, забезпе­чувати нормальні умови для дихання, кровообігу, запобігати втомі.

Гігієнічні вимоги - мікроклімат у підодяговому просторі (тем­пература, вологість, газовий склад, токсичність, забруднення тощо) і параметри одягу (конструкція виробу, структура макета тощо) по­винні забезпечувати гарне самопочуття й працездатність людини.

Психофі­зіологічні вимоги виконуються в тому випадку, якщо одяг відповідає особливостям функціонування органів чуття людини, її звичкам. На­приклад, розміщення кишень, напрям застібки (зліва направо у чоло­вічому і справа наліво у жіночому одязі), зручність одягання і роздя­гання, маса одягу.

Естетичні вимоги. Одяг формує зовнішній вигляд людини. Са­ме тому в комплексі вимог, що ставляться до нього, естетичні вимоги посідають особливе місце. Вони передбачають відповідність виробу суспільним ідеалам, стилю й моді. Естетична оцінка реальних виробів виявляється при зіставленні їх з ідеалом - уявленням людини про пре­красне, що утворюється у свідомості людини під впливом ряду чин­ників: рівня життя, умов праці, рівня виробництва і культури, кліма­тичних і національних особливостей.

Надійність швейних виробів. Швейні вироби, як і інші това­ри, повинні протягом певного відтинку часу виконувати свої основні функції, задовольняючи поставлені до них вимоги, що характеризу­ються надійністю. Надійність швейних виробів визначається такими властивостями: довговічністю, збережуваністю і ремонтопридатністю.

Усі матеріали, що використовуються для виготовлення швейних виробів за цільовим призначенням, поділяють на сім груп: основні, підкладкові, докладні, теплозахисні, матеріали для скріплен­ня деталей одягу, фурнітуру, оздоблювальні.

Основні матеріали використовуються для виготовлення всіх деталей верху швейних виробів.

Підкладкові матеріали. У швейних виробах використовують підкладкові тканини, трикотажні полотна й штучне хутро.

Докладні матеріали використовують для надання форми окремим деталям швейних виробів, а також зміцнення основних його деталей і зменшення розтяжності при носінні.

Теплозахисні матеріали застосовують для виготовлення утеплювальних прокладок зимового одягу й головних уборів. Це вата, ватин, поролон або об'ємні клейові, в'язально-прошивні і голкопро­бивні неткані утеплювачі.

Матеріали для скріплення деталей швейних виробів. Розріз­няють ниткові і клейові з'єднання деталей і вузлів швейних виробів. Основним матеріалом для з'єднання деталей є швейні нитки.

Одягова фурнітура. Як фурнітуру для застібки, прикріплення деталей, зміцнення й оздоблення швейних виробів використовують ґудзики, застібки-блискавки, пряжки, кнопки, гачки і петлі.

Оздоблювальні матеріали. З цією метою використовують стрічки, тасьму, шнури, мереживо, а також тканини, трикотажні по­лотна, замшу, хутро, ґудзики, бісер тощо.

Промислове виробництво швейних виробів складається із двох етапів: проектування і виготовлення. На першому здійснюється роз­робка первинного зразка (моделі) швейних виробів і необхідної для нього технічної документації. Проектування включає процеси моде­лювання і конструювання, якими займаються художники-модельєри і художники-конструктори будинків мод та художньо-технічних лабо­раторіях швейних підприємств.

На другому етапі здійснюється впровадження моделі у виробництво (виготовлення швейних виробів за первинним зразком або його тиражування). Тиражування швейних виробів може бути дрібними партіями (серіями), (200 - 300 одиниць), середніми серіями (500 - 600 одиниць), великими серіями (до 2000 одиниць) і масовим (більше 2000 одиниць).

При масовому виробництві швейні вироби виготовляють за спеціально розробленими і затвердженими зразками - моделями.

Моделювання одягу включає декілька етапів: розроблення ес­кізу моделі, макетування і виготовлення моделі із запроектованого матеріалу.

Розроблення ескізу. Ще до початку роботи художник-модель­єр проводить аналіз асортименту аналогічних виробів, вимог до них, властивостей матеріалу, напрям розвитку моди. Потім переносить свій задум на папір. В ескізі визначаються всі особливості майбутньої моделі (форма, лінії, пропорції, намічається її конструкція).

Макетування. Макет являє собою об'ємне зображення виро­бу, що дає більш чітке, ніж ескіз, уявлення про форму, композицію і конструкцію. Макетування виконують шляхом прикріплення паперу або спеціальної макетної тканини на манекен. При цьому проробля­ють об'ємну форму виробу, відшукують оптимальне конструктивне рішення, уточнюють композицію, місце розташування оздоблення на виробі. Після цього розробляють і виготовляють лекала.

Завершальний етап - створення моделі із запроектованого матеріалу. За лекалами розкроюють тканину і виготовляють зразок виробу на певну фігуру (манекенницю). Виготовлені зразки одягу за­тверджують на художньо-технічних радах будинків мод, а після їх за­твердження розробляють нормативну документацію для впровадже­ння в масове виробництво.

Конструювання швейних виробів - важливий етап швейного виробництва, що полягає у розробленні за зразком моделі графічних рисунків для всіх деталей виробу і виготовлення за ними викройок (лекал), які використовуються для розкрою матеріалу на деталі при масовому (серійному, індивідуальному) виготовленні швейних виро­бів. Лекала являють собою шаблони деталей виробу, виготовлені із картону (паперу) на підставі попередньої розробки графічних рисунків.

Залежно від характеру опорної поверхні на фігурі і ступеня по­криття тіла людини одяг поділяється на п'ять груп.

Плечовий - одяг, що лягає на горішню опорну поверхню тіла (плечовий пояс) фігури. Вкриває тулуб, руки, шию, частково або цілком ноги (пальта, плащі, піджаки, сукні, блузки, сорочки тощо).

Поясний - одяг, що лягає на нижню опорну поверхню тіла, обмежену вгорі лінією талії, а внизу - лінією стегна, вкриває цілком або частково нижню частину тулуба і ноги (штани, шорти, рейтузи, спідниці, труси, повзунки).

Головні убори - вироби, якими вкривають голову (шапки, вушанки, кепі, капелюхи, берети, шоломи, пілотки тощо).

Рукавичні вироби - вироби, що вдягають безпосередньо на кінцівки рук та частково або повністю на передпліччя (рукавиці, рукавички).

Панчішно-шкарпеткові вироби - трикотажні вироби, що вдягають безпосередньо на тіло і які вкривають нижню частину ту­луба і ноги із ступнями або без них (підслідники, шкарпетки, панчохи, напівпанчохи, колготки).

Кожна група одягу має свою конструктивну схему, деталі й вузли певної форми.

Деталь швейного виробу - частина швейного виробу суціль­на або складова.

Вузол швейного виробу - складне з'єднання деталей швей­ного виробу.

Конструктивна схема плечових виробів (рис. 12) включає такі деталі: основні - пілочки, спинка, рукава, бочок, комір; похідні - під- борт, деталі кишень (клапан, підзор, лісточка), застібки, кокетка, дета­лі підкладки, оздоблення, прокладки.

Поясні вироби включають такі деталі: верхню і нижню поло­вину штанів, полотнища спідниці, відкосок, гульфик, пасок, лею.