ТЕМА 1. СУТНІСТЬ І ФУНКЦІЇ ГРОШЕЙ

1.1. Предмет і завдання курсу "Гроші та кредит"

Наявність в економіці України характерних проявів ринкових відносин свідчить про глибокі економічні перетворення, спрямовані на побудову якісно нового механізму управління економікою. Перехід до ринкових відносин висуває перед економікою країни найгостріші проблеми, що потребують обґрунтованих рішень, реалізація яких неможлива без становлення ролі товарно-грошових відносин на адекватному рівні.

Формування ринкових відносин викликає необхідність перетворень існуючої організаційно-господарської структури згідно з принципами функціонування ринкових відносин. У сучасній ринковій економіці з¢являються тенденції нових економічних відносин. Вони характеризують більш високий рівень розвитку виробничих сил, які спричиняють появу складних механізмів взаємозв¢язку між фінансовими, кредитними та грошовими відносинами.

Враховуючи особливості економіки сучасного періоду, можна чітко визначити напрямки подальших перетворень у фінансовій сфері. Це насамперед, – створення гнучкої системи оподаткування, забезпечення економічної незалежності підприємств та стабілізації їх фінансового стану, розвиток сучасних форм регулювання фінансового ринку.

Нові підходи та напрямки в організації фінансових відносин викликають необхідність комплексних заходів щодо підготовки фахівців фінансових органів і підприємств, кардинальної зміни та коректування наукових програм економічних вузів.

Вивчення курсу "Гроші та кредит" становить значний теоретичний та практичний інтерес. Він органічно пов’язаний з курсами "Економічна теорія", "Історія економічних вчень" та іншими і є основою для вивчення таких курсів, як "Фінанси підприємств", "Фінансовий менеджмент", "Маркетинг", "Грошово-кредитні системи", "Організація та планування кредиту".

Метою і завданням цього курсу є оволодіння студентами базовими знаннями з теорії і практики використання грошей, інших фінансово-кредитних інструментів у процесі розподілу і споживання, а також їх впливу на процес відтворення в умовах ринкової економіки; опанування методів аналізу й оцінки грошової і фінансово-кредитної політики в сучасних умовах.

Предметом вивчення курсу є гроші, їх сутність, функції у ринковій економіці, грошовий обіг і грошові системи, сутність і роль кредиту, кредитна система, грошові і фінансово-кредитні відносини, пов¢язані з формуванням та використанням фондів грошових коштів, а також валютні відносини.

Вивчення теорії грошей і кредиту суспільства є базою до виявлення та пізнання закономірностей становлення грошової та кредитної системи України в умовах становлення ринкових відносин та виходу економіки із стану кризи. Знання сутності і функцій грошей, законів грошового обігу дозволить студентам уявити їх роль у розвитку суспільства, оцінити наслідки недооцінки ролі товарно-грошових відносин та кредиту в суспільстві.

Складний комплекс грошових відносин потребує не тільки їх конкретного поєднання, але й постійного регулювання. Послаблення впливу фінансово-кредитного механізму на економіку викликане багатьма причинами:

втратою справжнього призначення кредиту;

нестійкістю фінансів підприємств;

зменшенням ролі бюджетів у фінансовому плануванні;

відсутністю кордонів між бюджетними та кредитними ресурса­ми.

Усе це свідчить про необхідність своєчасного втручання держави в забезпечення єдиного фінансово-кредитного меха­нізму, який гарантує постійну стійкість системи.

У країнах з розвинутою ринковою економікою фінанси є головним економічним інструментом втручання в процеси розширеного відтворен­ня, розподілу, перерозподілу валового внутрішнього продукту. Вони є специфічною формою руху виробничих відносин, підсистемою еконо­міч­ного базису з певною регулюючою основою.

Виконання завдань, що стоять перед даним курсом, потребує під­готовки системи методичних матеріалів, які орієн­товані на їх досягнення з використанням наукового методу навчання в поєднанні із самостійною роботою студентів з поглиблення теоретичних та практичних навичок.