Валютний ринок: суть та основи функціонування

Валютний ринок – це сфера економічних відносин, що виявля­ється при здійсненні операцій купівлі-продажу іноземної валюти і цінних паперів, а також операцій з інвестування валютного капіталу.

Валютний ринок є офіційним фінансовим центром, де зосереджу­ється купівля-продаж валют і цінних паперів у валюті на основі попиту та про­позиції на них. Валютний ринок варто розглядати з таких точок зору.

З функціональної точки зору валютні ринки забезпечують своє­часне здійснення міжнародних розрахунків, страхування від валютних ризиків, диверсифікованості валютних резервів.

З інституційноїточки зору валютні ринки є сукупною урівноваженістю банків, інвестиційних компаній, бірж, брокерських контор, іноземних банків, що здійснюють валютні операції.

З організаційно-технічноїточки зору валютний ринок є сукупною комунікацією систем пов¢язаних між собою банків різних країн, що здій­снюють міжнародні розрахунки й інші валютні операції.

Валютні ринки можна класифікувати за ознаками:

за сферою розподілу (міжнародний валютний ринок, внутрішній валютний ринок);

щодо валютних органів (вільний валютний ринок, не вільний);

за видами валютних ресурсів (ринок з одним режимом, ринок з подвійним режимом);

за ступенем організованості (біржовий, не біржовий).

Під час класифікації валютних ринків варто виділяти ринки: євро­валют, єврооблігацій, євродепозитів, єврокредитів, чорний.

Валютне регулювання – це сукупність заходів, що реалізуються міжнародними організаціями, державою у сфері валютних відносин.

Механізм валютного регулювання в Україні включає сукупність ме­то­­дів, що використовує Національний банк, Міністерство фінансів, орга­ни валютного контролю. Механізм регулювання валютного курсу здій­сню­ється за допомогою ревальвації, девальвації і валютної інтервенції.

Платіжний баланс – це співвідношення між валютними платежами економічних суб¢єктів даної держави і його економічними межами і ва­лют­ними надходженнями з-поза економічних меж держави за певний пері­од часу.

Платіжний баланс відіграє важливу роль у розробці і реалізації ва­лют­ної політики. У механізмі платіжного балансу важливе місце посі­дають золотовалютні резерви. Золотовалютні резерви – це запаси іно­зем­них фінансових активів і золота, що належать державі і є в розпо­ря­дженні органів грошово-кредитного регулювання і можуть бути реально використані на регулюючі й інші потреби, що мають загальнодержавне значення.